Kultura  »  Sekcje kulturalne  »  Balet klasyczny

BALET KLASYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH

Prowadzący:

Anna OSTAFIL                                                                                                                                      

Absolwentka Ogniska Baletowego w Tarnowie, kształcąca swoje umiejętności pod opieką wybitnego nauczyciela Adama Kawy. To on zachęcił ją do pracy pedagogicznej z dziećmi i przygotowywał indywidualnie. Zaczynała od prowadzenia grup w filii Ogniska Baletowego w Bochni, później współpracowała z Centrum Sztuki Mościce, prowadząc baletowe warsztaty wakacyjne dla młodzieży. W CSM asystowała przy organizacji koncertów baletowych. Przez jakiś czas kierowała również grupami w Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie, zorganizowała także sekcję baletową w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, którą prowadzi również w bieżącym sezonie.

Jest absolwentką wiedzy o teatrze UJ, pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, dyplom magistra broniła w katedrze kulturoznawstwa UJ na kierunku Zarządzanie Kulturą. Pedagogiczne zainteresowania Ani Ostafil wiążą się z szeroko pojętą pracą z ciałem, rozwojem poprzez ruch i terapią tańcem. Ciągle się uczy i doszkala w zakresie metod aktywizacji psychoruchowej dzieci na rozmaitych kursach w Polsce - jak dotąd z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, metody aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss, Kinezjologii Edukacyjnej wg dra Paula Dennisona. W swoich zajęciach, szczególnie z małymi dziećmi, wykorzystuje niektóre ich elementy, ćwiczenia i zabawy, gdyż we wczesnym okresie rozwoju niezwykle ważne jest wspieranie dziecięcej kreatywności, kształtowanie wyobraźni ruchowej i pamięci muzycznej. Wszystko to stanowi niezbędną podstawę do nauki baletu klasycznego.

Jak sama przyznaje: "praca z dziećmi stanowi dla mnie niezwykłą inspirację, dziecięca wrażliwość i ogromny twórczy potencjał domagają się właściwego wsparcia i troski. Moją pasją zawsze był teatr, a szczególnie balet i teatr tańca.  Priorytetem na moich zajęciach jest przygotowanie dzieci do występów scenicznych, kształtowanie umiejętności interpretacji muzyki i wrażliwości estetycznej, praca z rekwizytem i elementami pantomimy."

Przez kilka miesięcy dzieci pracują nad krótkimi układami choreograficznymi, wcielają się często w bajkowe postacie, stawiają odważnie pierwsze kroki na scenie, a towarzyszą im piękne stroje i dźwięki muzyki klasycznej oraz pierwsze, niezastąpione, dziecięce wrażenia w blasku reflektorów, z oklaskami w tle.     

 

Miejsce zajęć:

Basen "Camena" (sala baletowa - poziom -1) Skawina, ul. Żwirki i Wigury 11

 

Harmonogram zajęć:

Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu są dostępne w zakładce "Terminy zajęć, płatności" .

 

O sekcji:

Zajęcia sekcji baletowej odbywają się 2 razy w tygodniu w czterech grupach wiekowych:
• I grupa, początkująca, dzieci w wieku 4 -5  lat
• II grupa, 5-6 latki kontynuujące, oraz 6-7 latki początkujące
• III grupa, dzieci w wieku 7 - 9 lat kontynuujące
• IV grupa, zaawansowana, od 10 lat
 

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.