Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Barokowa wiosna w Pałacyku "Sokół"

Kwietniowy Muzyczny Poniedziałek był spotkaniem z nietypowym trio muzycznym: harfą, fletem i fagotem. Wystąpili soliści Opery Krakowskiej: Elżbieta Baklarz - harfa, Wiesław Suruło – flet oraz Arkadiusz Babiński – fagot.

Podczas koncertu usłyszeliśmy perły baroku: Johanna Melchiora Moltera (1696 - 1765) Sonate in 3 oraz Georga Philippa Telemanna (1681 - 1767) Sonatę na fagot i basso continuo. W epokę klasycyzmu wprowadziła nas Fantazja op. 35 Louisa Spohra, a romantycznym dopełnieniem podróży była Fantazja na flet i harfę Camille'a Saint-Saëns'a.

W kontekst historyczny każdego z utworów wprowadzała nas pani Joanna Babińska, która przybliżała także biografie tych nietuzinkowych kompozytorów - przełamujących schematy swojej epoki.

Elżbieta Baklarz jest harfistką urodzoną w Krakowie. Występuje i gościnnie współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Akademii Bethovenowskiej, Operą Śląską, Operą Krakowską, a także Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim i K&K Philharmoniker, Goefrey Alvarez Chamber Orchestra, Slovak Sinfonietta, Filharmonie Bohuslava Martinu oraz Orqestra du Norte. Jest pierwszą wykonawczynią i interpretatorką dzieł muzycznych na harfę Bogusława Schaeffera, Adama Walacińskiego, Marty Ptaszyńskiej. Harfistka gra na harfach Horngacher i Lyon&Healy.

Arkadiusz Babiński naukę gry na fagocie rozpoczął pod kierunkiem Romana Wojtali w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie profesora Stanisława Lecha. Od 1993 r. jest pierwszym fagocistą Opery Krakowskiej, z którą odbył liczne tournée po Europie. Jako fagocista współpracował z Stadt Theater Goerlitz, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym w Lublinie. Był pierwszym fagocistą Filharmonii Sudeckiej. Nagrywał płyty ze znanymi polskimi sopranistkami: Teresą Żylis- Garą, Krystyną Tyburowską, Katarzyną Oleś- Blachą. Jest współzałożycielem bielskiego Amadeus Trio, z którym koncertuje do dziś.

Dr Wiesław Suruło w roku 1995 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Kazimierza Moszyńskiego. Umiejętności swoje doskonalił w Wiedeńskim Konserwatorium w klasie prof. Meinharta Niedermayra. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Meinharta Niedermayra, Petera-Lukasa Grafa oraz kursach orkiestrowych Bach Akademie Stuttgart pod kierunkiem Helmutha Rillinga i International Orchesterkurs Attergau prowadzonego przez Sir Jehudi Menuhina. Jest laureatem II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Krakowie (1995), wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy (1996) w kategorii kwintetu dętego i uczestnikiem II Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1998). Od 1994 roku jest solistą Opery Krakowskiej, od roku 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.   

Dziękujemy Państwu za dzisiejszy wieczór i zapraszamy na kolejne koncerty.

Joanna Kurpiel

(JK)

fot. Jarosław Karasiński

 | 
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.