Imprezy cykliczne  »  Dni Skawiny  »  Dni Skawiny 2014

Wyjątkowa sceneria, wyjątkowi goście, wyjątkowo udana pogoda i ogromne zainteresowanie mieszkańców potwierdziły, że tegoroczne DNI SKAWINY na długo zostaną w pamięci, jako kluczowe wydarzenie obchodów 650-lecia lokacji miasta.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy podwójnym gwałtownym uderzeniem za sprawą burzowych grzmotów z ciemnymi chmurami, które tylko na chwilę przysłoniły niebo. Drugą „błyskawicą” na scenie była Cleo w towarzystwie Donatana. Gwiazdy po występie w Konkursie Eurowizji przybyły, by pokazać Skawinianom, w czym tkwi urok słowiańskich kobiet. Oprócz popularnego hitu usłyszeliśmy ciekawe aranżacje utworów, m.in. „Slavica” i „Cicha woda”. Cleo i Donatan życzliwie przyjęli na scenie zespół cheerleaderek, dziewczyny zapewniły taneczną oprawę koncertu. Muzykom nie udało się opuścić Parku Miejskiego "po angielsku", ponieważ czekała na nich ogromna rzesza fanów, aby przywitać się osobiście i zdobyć autograf.

Aby emocje trochę ostygły, zaproponowaliśmy skecze Kabaretu Niepoprawnych Optymistów, którzy udowodnili, że ich nazwa nie jest przypadkowa. Zabawny program w ironiczny sposób komentował codzienne ludzkie sprawy. Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy wykonawców na szklanym ekranie wśród najbardziej popularnych kabaretów.

Następnie sceną zawładnęła grupa Skangur, która jak zawsze nie zawiodła słuchaczy. Tym razem znów było głośno, rytmicznie i radośnie. Formacja Chatelet w roli prowadzących spisywała się równie profesjonalnie i zabawnie, jak podczas występu artystycznego. Panowie byli pod dużym wrażeniem miejsca odbywania się imprezy.

Sobotnie obchody zakończyły się wraz z zejściem z estrady Mesajaha. Muzyk z bandem pokazali na co ich stać, a publiczność owacjami zagrzewała artystę do dalszego występu. Teksty piosenek zawarte na płycie „Jestem stąd” stanowią komentarz społeczny wykonawcy na temat relacji międzyludzkich i zasad jakimi rządzi się świat.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęliśmy od Turnieju Osiedli Skawińskich. Atmosfera zawodów była bardzo gorąca, ponieważ wszystkie drużyny dzielnie walczyły o jak najlepszy wynik. Humorystyczne konkurencje sprawdzały nie tylko szybkość zawodników, ale także precyzję, spryt, zgranie oraz umiejętności taktyczne. Uczestnicy musieli m.in. zbierać różne elementy, pokonać tor przeszkód, ubierać na siebie stroje pożyczone od Teatru „Maska”, trzymać jajka na łyżce oraz biec z "pieczenią". Stawka zawodów była wysoka, ponieważ na uczestników czekały cenne nagrody m.in. pamiątkowe drzewka ufundowane przez fundację Aeris Futuro. Pierwsze miejsce zdobył zespół z os. Kościuszki, drugie z os.Kopernika, a trzecie miejsce os.Samborek. Zaraz za podium uplasowała się drużyna z os.Korabniki.

W wir największych przebojów muzyki popularnej porwała nas grupa Yaka Band, która od lat poddaje takt, by w programie Robert Janowski mógł zapytać „Jaka to melodia?”. W skład zespołu wchodzą: Agata Dąbrowska, Zbyszek Fil, Michał Polubcie, Adam Kram, Wojtek Miecznikowski, Michał Szlempo. Repertuar muzyków jest różnorodny, ale wspólnym mianownikiem są doskonałe zgranie i zabawa z widownią. W drugim dniu w rolę konferansjera wydarzenia wcielił się Jacek Ziobro.

Przed 18-stą Park Miejski stał się jeszcze bardziej zatłoczony, co oznaczało, że fanów IRY w Skawinie nie brakuje. Gwiazdy przedstawiły całą swoją bogatą dyskografię, nie zabrakło hitów m.in. „Nie daj mi odejść”, „Nadzieja”, „Mój dom”, „Ona jest ze snu”. Rockowy głos Artura Gadowskiego i brzmienie całego zespołu nie pozwalały oderwać wzroku i uwagi od sceny. Wokalista wraz z publicznością wznosił głośne okrzyki i oklaski. Za doskonały występ dziękujemy: Arturowi Gadowskiemu, Wojciechowi Owczarkowi, Piotrowi Sujka, Marcinowi Bracichowiczowi i Piotrowi Konca.

Gdy zapadł zmrok przyszedł czas na finałowy koncert Dni Skawiny, który przypadł w udziale Galicyjskiej Orkiestrze Straussowskiej OBLIGATO pod kierownictwem Jerzego Sobeńko. Na scenie oprócz muzyków zaprezentowali się Sylwia Lorens, Ewa Romaniak, Monika Węgiel-Jarocińska, Leszek Świdziński i Jan Zakrzewski. Widowisko było pod wieloma względami niezwykłe… Zachwycała czystość dźwięku instrumentów, oryginalny i melodyjny głos artystów oraz dobór repertuaru ze świata opery, musicalu i wiedeńskich salonów. Ważną rolę w widowisku odegrali również Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder, były Burmistrz Skawiny Pan Stanisław Pac oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa. Przedstawiciele władz zostali przewiezieni przez gondoliera, by wspólnie zaśpiewać na scenie utwór „Wielka sława to żart”.

Dopełnieniem wydarzenia stała się przepiękna sceneria pełna kwiatów i świateł odbijających się w wodzie. Utworom towarzyszyła szczególna oprawa aktorska i taneczna, a w tle widzowie mogli ujrzeć Skawinę z wielu perspektyw.

Za pomoc w przygotowaniu fotograficznej prezentacji serdecznie dziękujemy Panu Ryszardowi Majdzikowi, Panu Romanowi Gdula, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Skawina i Muzeum Regionalnego w Skawinie, członkom stowarzyszenia Narodowa Skawina oraz anonimowym osobom, które przekazały zdjęcia ze swoich prywatnych zbiorów. Z ramienia CKiS w Skawinie fotografie wykonał Jarosław Karasiński.

Tegoroczne Dni Skawiny zakończył huczny i wielobarwny pokaz sztucznych ogni.

Więcej zdjęć z soboty: https://picasaweb.google.com/113671221309185951403/DniSkawiny201424Maja2014R?authkey=Gv1sRgCMGpjtb0g6jfiwE

Więcej zdjęć z niedzieli: https://picasaweb.google.com/113671221309185951403/DniSkawiny201425Maja2014R?authkey=Gv1sRgCNnMs7T9_YTT9QE

 

Anna Śliwa

 

Koncert "Skawina da się lubić" organizowany był przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Skawiny i uzyskał dofinansowanie w ramach programu Mecenat Małopolski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

SPONSORZY GŁÓWNI:

   

 

 

SPONSORZY:

 

 

 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRONAT HONOROWY

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Adam Najder

 

PATRONAT MEDIALNY:

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.