Cypr – wstrząśnięty, nie zmieszany

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/03/2019

 

Podczas marcowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności odwiedzimy Cypr – tajemniczy zakątek Europy, który od wieków stanowi punkt zapalny między Wschodem a Zachodem. Naszym gościem będzie Andrzej Pasławski, podróżnik  z tysiącem przejechanych kilometrów na koncie, miłośnik miejsc zapomnianych, zwłaszcza w ich nietkniętej ludzką ręką dziewiczości, naturalności, wyjątkowości.

 

 

CYPR – mityczna wyspa Afrodyty, wyspa miłości. Czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, „Copacabana” Morza Śródziemnego, kurorty, piękne plaże, zapierające dech widoki.

Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur. Położenie tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk, targana zawieruchami i niepokojami. Stąd też na Cyprze znajdziemy antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora oraz mnóstwo off-roadu i dzikich ścieżynek. Ale to tylko jedna, błyszcząca strona monety.

 

Jest i ta druga – kraj przedzielony 180-kilometrowym murem, Nikozja – ostatnia stolica podzielona na dwie części: grecką i turecką. Północna część wyspy to nieistniejące, a jednak istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Północnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To inne oblicze Cypru – zrujnowane dzielnice, miejsca wyglądające niczym Czarnobyl, opuszczone od ponad 30 lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem. Szkielety hoteli, szkół, teatrów – wymarłe miasta, po których wiatr pędzi pył i suche liście.  Tu zobaczymy przepiękne, gotyckie katedry zamienione na meczety, miasta – porty z ogromnymi weneckimi zamkami i warowniami. Tu też toczy się życie, ale jakby w innym świecie.

Pokażmy obie części Cypru, miejsca przepiękne i dzikie, ale  także ogrom ludzkiego nieszczęścia, ruiny, druty kolczaste  i strzegących tego stanu żołnierzy: Cypr wstrząśnięty od 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszany.

29 marca 2019 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny

Joanna Kurpiel

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl