Zuppa Romana ponownie zabrzmi w tle spektaklu „Kto nie ma, nie płaci”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/04/2019

Spektakl, na który zaprosimy w końcówce kwietnia, miał swoją premierę w 2016 roku podczas XII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Teatr MASKA zaprezentował wówczas sztukę kontrowersyjnego noblisty Dario Fo „Kto nie ma, nie płaci”.  Pisarz  w większości swych prac poruszał tematy polityczne i społeczne. Były to kwestie morderstw na zlecenie, mafii, korupcji, konfliktów na tle etnicznym i kulturowym. Potrafił w krzywym zwierciadle pokazać naprawdę trudne tematy. W sztukach często posługiwał się wywodzącą się z commedia dell’arte sztuką improwizacji, bazującą na spontanicznej reakcji widza i rozwijającą wątki zależnie od okoliczności.

Taką sztuką, do której wracamy trzy lata po premierze, jest spektakl „Kto nie ma, nie płaci”, przesycony żartem, absurdalnym humorem, iskrzący od gagów. Spektakl ze wspaniałą obsadą, choć z konieczności zmienianą – właśnie dlatego zaprezentowaliśmy go dotychczas zaledwie dwa razy. Przygotowanie, po zmianach w obsadzie, blisko trzygodzinnego spektaklu po raz kolejny wymagało czasu. Dziś, mimo rotacji w obsadzie, z równie mocnym zapałem co na premierze, ruszamy na podbój teatralnej sceny.

Ponownie zobaczymy Łukasza Pierożka – kiedyś debiutanta, teraz równoprawnego aktora Maski, który wcieli się w rolę GIOVANNIEGO, partnerować mu będzie jako LUIGI –  Wacław Szwarc. W roli ANTONINY – żony Giovaniego zobaczymy Aleksandrę Lasoń, która szczęśliwie i, mamy nadzieję, na dobre powróciła na łono Maski z zagranicznych wojaży.  Natomiast Basię Bylicę, naszą młodą mamę niespełna rocznej Lilki, zastąpi wcielając się w rolę MARGARITY – żony Luigiego Wiktoria Zielińska. W osobach Policjanta, Inspektora i Ojca zobaczymy znakomitego Dominika Liska, który z niezwykłą lekkością przeobraża się w kolejne postaci.

A co w fabule? Strajk społeczny w Mediolanie (widać, forma protestu wszędzie popularna). Strajk dotyczy  podwyżek cen wszystkiego, a oburzony lud wyraża go w bardzo oczywisty sposób: przestaje płacić. Za zakupy w markecie, za jedzenie w stołówce, za bilety tramwajowe, za rachunki za prąd. Zabawa jest przednia – wszyscy  coś „melinują”, za pazuchą, pod sukienką, w płaszczu. Żony mają tajemnice przed mężami, mężowie przed żonami, a wszyscy przed władzami. Atmosfera staje się coraz gorętsza, tempo wzrasta, świat wariuje, wszystko w rytmie Zuppy Romana…

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Morawa, oprawa artystyczna: kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja domeną Marty Tyrpy.

Prawa Piotra Bikonta reprezentuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Prawa do sztuki reprezentuje agencja ADIT.

 

Zapraszamy 27 kwietnia (sobota) na godzinę 19.00 do sali teatralnej Pałacyku „Sokół”.

Na spektakl obowiązuje telefoniczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek, które będzie można odebrać w Pałacyku „Sokół” wyłącznie w dniu spektaklu w godzinach 17.30-18.30. Po upływie wyznaczonego czasu nieodebrane wejściówki zasilają wolną pulę oczekujących na rezerwie.

Rezerwacji można dokonać od dnia 15 kwietnia (poniedziałek) w godzinach 8.00 – 16.00  pod numerem telefonu 12 276 34 64

 

Marta Tyrpa

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl