Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka - wszystko na otwarcie sezonu TEATR DZIECIOM

Pierwszy spektakl dla najmłodszych otwierający nowy sezon cyklu „Teatr Dzieciom” zobaczyliśmy 8 października, a były to „Baśniowe Przestrogi” w wykonaniu Studio Yapa.

Spektakl przedstawia historię rodzeństwa, siostry i brata o imionach Jaś i Małgosia. W zręcznie sposób poprzez magiczną księgę niesforna Małgosia przenika do kilku bajek. Mimo ostrzeżeń brata o nieruszaniu cudzych i znalezionych rzeczy, Małgosia zabiera znalezioną w lesie podczas grzybobrania, księgę. Okazuje się, że magiczne jej karty przenoszą ją do bajkowej rzeczywistości.

Najpierw znajduje się obok piernikowego domku, w którym na jej szczęście nie ma złej Baba Jagi. Dziewczynka nie może się oprzeć słodkościom, z których jest zbudowany domek… Tu pojawia się Czarodziej -  właściciel magicznej książki, który postanawia przestraszyć lekkomyślną dziewczynkę, przebierając się za Babę Jagę. Ta zlękniona pojawiająca się straszną postacią, ucieka.

Oczywiście przez błąd w magicznej księdze zamiast w domu nagle znajduje się ubrana na czerwono w nieznanym sobie lesie. Wiadomo jaką bajkę przywołuje ukazany obraz. Do kompletu brakuje nam tylko wilka. Niedługo trzeba było i na niego czekać. Czarownik nie daje za wygraną i tym razem chce nastraszyć Małgosię, przywdziewając na siebie skórę wilka. Jednak i to przebranie się  przynosi połowiczny efekt.

Małgosia kolejny raz zamiast w domu pojawia się w innej scenerii bajki. Tym razem staje się Śnieżką, a otrzymany od Czarnoksiężnika owoc, który bez zastanowienia zjada przywołuje jej samej na myśl bajkę o Królewnie Śnieżce. Przerażona spodziewa się, że została otruta. Na szczęście w bajkach nie giną główni bohaterowie.

Zatem po tych trzech bajkowych troszkę zawirowanych czarami opowieściach, łatwo było przejść do morału bajki. Płynne podróże przez nieco zmienione bajki stały się kanwą do spektaklu o charakterze profilaktycznym. Dzieci przestrzeżono, że zawsze muszą pamiętać by nie ufać obcym, nieznanym osobom; że nie należy zbyt pochopnie ufać nieznajomym wyjawiając im swój lub bliskich adres zamieszkania (jak w przypadku „Czerwonego Kapturka”); że nie należy przywłaszczać sobie cudzych rzeczy (jak w przypadku Małgosi, która znalazła czyjąś księgę), czy też nie wolno dać się nakłonić do poczęstowania czymkolwiek, choćby najbardziej ulubionym smakołykiem.  Zagrożeń jest wiele, ale mądrze i przezornie wychowane dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

 

A już dziś zapraszamy na kolejne dwa spektakle, które będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.

12 listopada O! Teatr zaprasza na spektakl „Lekcje ekologii Profesora Wiedzosława”

Lekcje ekologii Profesora Wiedzosława to propozycja z pogranicza teatru i zajęć edukacyjnych. Mające przystępną, teatralną formę zajęcia mają za zadanie utrwalić w małych widzach wiedzę z dziedziny ekologii, a konkretnie wiedzę o zasadach gospodarowania odpadami i recyklingu. Są to konkretne wskazówki jak zasady takie wcielić w życie i jak nawet dziecko może je wykonać. Forma teatru, w której dzieci oprócz wiedzy otrzymują także obraz i fabułę, a także mogą się włączyć w wydarzenia pozwala treść przyswoić lepiej i trwalej. Już Konfucjusz powiedział: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem".

Zabawni bohaterowie zapewnią też dzieciom wspaniałą rozrywkę - już nasza w tym głowa, by była ona na najwyższym poziomie :).

Opis spektaklu pochodzi ze strony https://oteatr.wixsite.com/teatr/galeria

Czas trwania: około 40 minut.
Bohaterowie: Narratorzy, Profesor Wiedzosław, Ryś

Ceny biletów na spektakl 10 zł ulgowy (obowiązuje od 2 roku życia), 15 normalny

 

10 grudnia w ramach TEATRU DZIECIOM zapraszamy na spektakl mikołajowy. Teatr Kultureska zaprezentuje muzyczny interaktywny spektakl mikołajkowy dla dzieci

"Świąteczne Śledztwo" to nasze zabawne widowisko mikołajkowo - świąteczne dla dzieci. Przeniesie ono najmłodszych do magicznego zimowego miasteczka w Laponii - Mikołajkowa, w którym doszło do... porwania św. Mikołaja. Widzowie będą mieli okazję stać się świadkami wielkiej intrygi i świątecznych cudów – a nawet wcielą się w rolę detektywów. Dzięki interaktywnej formie widowiska najmłodsi będą mieli okazję wziąć bezpośredni udział w akcji spektaklu, bawiąc się, śpiewając i tańcząc z jego bohaterami. Przy akompaniamencie świątecznej muzyki – wydarzą się też świąteczne cuda – a jeżeli wystarczająco się postaramy to być może spadnie śnieg, a wśród nas pojawi się cały i zdrowy św. Mikołaj! Gwarantujemy świetną zabawę dla dzieci w każdym wieku, nawet tych dorosłych!

Opis spektaklu pochodzi ze strony https://kultureska.pl/mikolajkowe-spektakle-teatralne/108-spektakl-mikolajkowy

czas trwania: 60 minut.

Cena biletów na spektakl – w przedsprzedaży 25 zł od osoby, w dniu spektaklu 35 zł.

 

Marta Tyrpa

(JK)

Fotogaleria: https://www.flickr.com/ fot. Jarosław Karasiński

« poprzednia | następna »

2018-10-09 10:03:34Renata :

Czy mozecie Panstwo podac godziny spektaklow?

2018-10-09 12:52:16CKiS :

Pani Renato, przedstawienia w ramach cyklu Teatr Dzieciom odbywają się o godzinie 17.30.
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.