Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Kreską, walorem, zapachem - wystawa rysunku Małgorzaty Tomali

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie ma przyjemność zaprosić na wystawę rysunku wyjątkowej Artystki i uroczej Kobiety, mieszkanki Skawiny, od lat aktywnie tworzącej kulturę w naszym mieście - Małgorzaty Tomali.

Tym większa to dla nas radość, że w roku Jubileuszu 25-lecia CKiS w Skawinie możemy oficjalnie zaprezentować dorobek twórczy tak nietuzinkowej Osoby, której oryginalne projekty scenograficzne mogą Państwo od lat podziwiać podczas wielu wydarzeń kulturalnych.

Małgorzata Tomala (z d. Skokoń) od najmłodszych lat mieszka, pracuje i działa w Skawinie. Jest osobą wielu talentów i zawodów. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (1980-1987) dały jej podwaliny i możliwości realizacji dokonań zawodowych. Pierwszym miejscem pracy był Instytut Metali Nieżelaznych – Oddział  Metali Lekkich w Skawinie (1988-1993), a następnie Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Wojska Polskiego w Skawinie(1994-2001). To właśnie tu odkryła swoje powołanie pedagogiczne. W 1995 r. ukończyła Studium Przygotowania Pedagogicznego dla Absolwentów Szkół Wyższych na AGH w Krakowie. Jako nauczyciel, początkowo zajęć technicznych, a następnie plastyki, przekazywała swoją wiedzę i umiejętności dzieciom i młodzieży, jednocześnie rozbudzając w nich talenty, poczucie piękna otaczającego świata oraz kształtując ich osobowości. Od 1996 roku związana z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie jako instruktor zajęć plastycznych, a od 2001 r. jako pracownik merytoryczny Działu Kultury. „Znalazłam swoje miejsce na ziemi” - to słowa, które odzwierciedlają jej poczynania zawodowe jako dekoratora, scenografa oraz od 2007 r. Kierownika Działu Realizacji Projektów Kultury. Praca w Centrum daje Pani Małgorzacie wiele satysfakcji i zadowolenia, a w szczególności kontakt z człowiekiem, tym „dużym i małym”. Przez 18 lat prowadziła zajęcia Pracowni Plastycznej CKiS, której obecnie jest opiekunem, co w dużej mierze pozwalało jej na samorealizację artystyczną.

Twórczość Małgorzaty Tomali może stanowić zagadkę dla potencjalnego odbiorcy. Fascynacja naturą i przyrodą zdecydowanie odbiega od ram wytyczonych przez kierunek studiów. Prace w wymiarze makro pokazują szczegóły z wykorzystaniem kreski. Wzięte „pod lupę” motywy roślinne, wykonane w sposób nietypowy, niczym matryca miedziorytu, podkreślają kunszt warsztatu pracy. Śmiało mogą konkurować z rysunkiem dokumentalnym. Rysunek to mocna strona Pani Małgorzaty, ale chętnie maluje akwarelą lub pastelami. Być może kolejne wystawy ukażą Panią  Małgorzatę w innej odsłonie…

Wystawę rysunku "Kreską, walorem, zapachem" można zwiedzać w dniach od 25 marca do 30 kwietnia 2017 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 14.00 - 20.00 w Galerii Pałacyk "Sokół" w Skawinie, ul. Mickiewicza 7.

Zapraszamy.

Joanna Kurpiel

(AZ)

 

 

 | 
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.