„Malowany powrót do dzieciństwa” - wernisaż prac Marii Orłowskiej–Gabryś

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezwykły wernisaż, który odbędzie się 10 sierpnia w Dworze Dzieduszyckich
w Radziszowie, poświęcony twórczości jednej z najsłynniejszych polskich ilustratorek i graficzek, Marii Orłowskiej Gabryś.

 

Maria Orłowska – Gabryś całym sercem i życiem związana była z Krakowem. Od dzieciństwa przejawiała talenty rysunkowo-malarskie. Zarówno podczas okupacji, jak i po zakończeniu wojny malarstwo nadawało nurt jej życiu. Studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie swój warsztat doskonaliła między innymi u wielkiego miłośnika książki i folkloru krakowskiego prof. Witolda Chomicza. Wówczas Pani Maria jako studentka ilustruje swe pierwsze książki. Od tego czasu wiąże swoje życie zawodowe z licznymi wydawnictwami, w szczególności poświęcając się ilustrowaniu książek dla dzieci, które stanowią główny nurt Jej twórczości, między innymi Cukiernię pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Bajarka opowiada Marii Niklewiczowej, Czarną owieczkę oraz Reksia i Pucka Jana Grabowskiego, Chłopców z Placu Broni Ferenca Molnára, Kichusia majstra Lepigliny Janiny Porazińskiej, Królestwo bajki Ewy Szelburg-Zarembiny, cykl fantastyczno-przygodowy Edith Nesbit (Pięcioro dzieci i coś, Feniks i dywan, Historia amuletu), Ogródek Marii Kownackiej, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko Marii Konopnickiej, jak również powieści Astrid Lindgren – Mio, mój Mio oraz Rasmusa i włóczęgę.

Zaprojektowała 800 kart okolicznościowych, najbardziej znane serie to „Wojsko Polskie”, „Stroje Historyczne”, „Stroje Ludowe”.  Baczne oko znawcy wypatrzy w jej pracach twarze członków rodziny. Jej syn czasem pozował do ilustracji, natomiast na jednej z kart w serii "Wojsko Polskie" znalazł się portret jej dziadka, który walczył w powstaniu styczniowym i którego niezmiernie ceniła.

 

Była wybitnym znawcą folkloru, etnografii, historii sztuki i sztuki sakralnej tak polskiej, jak i europejskiej. Wiedzę tę zawierała w swoich pracach, które zadziwiały dbałością o szczegóły i wartością historyczną, potwierdzoną przez ekspertów. Jej ilustracje trafiały do wydawnictw turystycznych, do podręczników szkolnych, do encyklopedii, zarówno tej małej encyklopedii, która ukazała się w latach 60., jak i tej dużej, 13-tomowej. Tam znalazły się prace dotyczące kostiumologii, konkretne europejskich strojów historycznych oraz historii barwy i oręża polskiego.

Maria Orłowska-Gabryś malowała głównie temperą, gwaszem, czasem akwarelą. Syn malarki Mieczysław Gabryś wspominał, iż we wcześniejszym okresie twórczości były i rysunki piórkiem, technika, którą lubiła, jego mama lecz jak sama twierdziła, nie miała na nią czasu, podobnie jak na pejzaże.

 

Wystawa w Radziszowie powstała z inicjatywy Pani Zdzisławy Diurczak – Brzezowickiej, przy mecenacie  ks. Jordana Myśliwiec, który z malarką i jej rodziną przyjaźnił się od lat 60, za sprawą którego tą wystawę mogła także podziwiać m.in.: Polonia w miejscowości Clark stanie New Jersey w USA.

Pani Maria była wiele razy w Radziszowie, odwiedzała i pomagała mamie ks. Jordana – Adeli Myśliwiec. Wystawa ta, przypada w roku, w którym mija trzydziesta rocznica śmierci artystki. Ksiądz Jordan, przyjaciel rodziny w ten sposób  chce przypomnieć i przybliżyć młodemu pokoleniu twórczość Pani Marii, która była niezwykle oddana temu, co robiła, Polsce i polskim dzieciom. O dzieciach mówiła „że są odbiorcom najwdzięczniejszym, a zarazem w swoim poznawaniu świata najbardziej wymagającym”, stąd ta dbałość o szczegóły, bogactwo wyrazu i różnicowanie środków w zależności od wieku odbiorcy.

Maciej Mieczysław Gabryś, syn ilustratorki żywi nadzieję, że przez pryzmat twórczości jego mamy można zaprezentować polską szkołę ilustracji książkowej, która była jedną z najwspanialszych na świecie w okresie powojennym… warto o tym przekonać się samemu odwiedzając wystawę Pani Marii Orłowskiej- Gabryś, na którą zapraszamy od 10 sierpnia do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie.

 Wystawę mozna zwiedzać od 10 sierpnia do 6 września w godzinach otwarcia Dworu Dzieduszyckich.

Wstęp wolny.

Zapraszamy

 

 

 

Marta Tyrpa

 

« poprzednia | następna »
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.