Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Pan Niebios zdobyty! Relacja z Khan Tengri Solo Expedition

Zapraszamy na nowy sezon spotkań podróżniczych w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, które otworzy nasz skawiński „człowiek z pasją” – RADEK WOŹNIAK – tegoroczny zdobywca siedmiotysięcznika Khan Tengri (7010 m n.p.m.).

Podczas wrześniowego spotkania Radek opowie o swoim projekcie Khan Tengri Solo Expedition i samotnym wejściu na szczyt Khan Tengri, położony w górach Tien-szan na granicy trzech państw: Kazachstanu, Kirgistanu oraz Chin.

Szczyt ten jest najbardziej na północ wysuniętym siedmiotysięcznikiem, co w praktyce oznacza, że jest to jeden z najbardziej surowych i zimnych wierzchołków. Położony jest pomiędzy lodowcami Inylczek Północny i Inylczek Południowy. Jego nazwa w języku ujgurskim oznacza „Pan Niebios” lub „Pan Dusz”. Smukła sylwetka w kształcie piramidy oraz trudne do zdobycia ściany spowodowały, że góra potocznie nazywana jest „Małe K2” i zaliczana jest do najpiękniejszych szczytów świata, obok Alpamayo w Andach, Cerro Tore w Patagonii, Ama Dablam w Himalajach, Matterhorn w Alpach czy wspomnianego K2. Góra ta jest najniższym ze szczytów „Śnieżnej Pantery”, ale dość wymagająca pod względem technicznym oraz bardzo niebezpieczna.  Pasmo Tien-szan, w którym Khan się znajduje, od północy graniczy z ogromną pustynią Takla Makan. Powoduje to częste załamania pogody i huraganowe wiatry, gdyż powietrze z pustyni wznosi się nad góry i przy tym szybko schładza.

Szczyt po raz pierwszy został zdobyty przez Michaiła Pobrebeckiego w 1931 roku od strony południowej, a droga pierwszego wejścia aktualnie uznawana jest za drogę klasyczną i wyceniona w rosyjskiej skali na 5A. Najłatwiejsza droga od strony północnej wyceniona jest na 5B w rosyjskiej skali wspinaczkowej i jest zdecydowanie trudniejsza technicznie, natomiast mniej narażona na spadające seraki oraz lawiny.

Charakteryzując siebie i swoje dokonania Radek mówi: „Góry zdobywam od najmłodszych lat. Pasją tą zarażony zostałem podczas wspólnych rodzinnych wycieczek. Zdobyłem wiele szczytów w Tatrach polskich, jak i słowackich, wiele z nich zimą. Od kilku lat staram się regularnie jeździć w Alpy, gdzie do tej pory udało mi się wejść na 15 szczytów czterotysięcznych, w tym dwa razy Mont Blanc, Signalkuppe, Zumsteinspitze, Castor, Pollux, Gran Paradisso, Dom de Neige. W 2014 roku spełniłem swoje wielkie marzenie o zdobywaniu gór wysokich - wziąłem udział w wyprawie na siedmiotysięczny Pik Lenina. Już podczas tamtej wyprawy postawiłem sobie za cel zdobycie pięciu najwyższych szczytów byłego ZSRR, za które otrzymuje się odznaczenie Śnieżnej Pantery. W roku 2016 przybliżyłem się do tego poprzez zdobycie Piku Korżeniewskiej i Piku Komunizma. Mój plan na najbliższe lata zakłada wejście na pozostałe dwa szczyty, a więc Khan Tengri oraz Pik Pobiedy. Oprócz gór wysokich lubię również przemierzać szlaki naszych pięknych Beskidów czy to pieszo, czy na rowerze. Góry są moją największą pasją i to im podporządkowałem moje życie”.

Dlaczego Radek zdecydował się na wyprawę solo? Jaka trasą? Jak wyglądały przygotowania, podróż, wreszcie sama wspinaczka?

Zapraszamy w piątek 29 września o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny!

Joanna Kurpiel

(AZ)

 

 | 
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.