Pływacy opanowali Camenę

IX Pływackie Mistrzostwa Skawiny dobiegły końca. 14 kwietnia skawińską Camenę tłumnie nawiedziły kluby z Okręgu Małopolskiego, Śląskiego i Podkarpackiego, w rekordowej obsadzie 30 teamów pływackich z Małopolski. Jak zwykle dopisali również amatorzy, czyli dzieci z przedszkoli, szkół oraz młodzież niezrzeszeni w szkółkach i klubach pływackich, którzy zdominowali I blok zawodów. Organizatorem tej dużej imprezy sportowej był Klub Sportowy Optima Skawina, a współorganizatorem – CKiS w Skawinie.

Miła atmosfera skawińskiej Cameny, jako gospodarza cyklicznych zawodów przełożyła się na udane starty zawodników, którzy wielokrotnie poprawiali swoje rezultaty życiowe w wybranych przez siebie dystansach i konkurencjach.

 Honorowy Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Pan Paweł Kolasa.

 Zmaganiom pływaków przyglądali się oraz dekorowali nagrodzonych uczestników: 

- Zastępca Burmistrza MiG Skawina – Pan Norbert Rzepisko,

- Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie – Pan Witold Grabiec

- Członkowie Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji w osobach: Przewodniczący – Pan Karol Kościelny,

- Dyrektor CKiS W Skawinie – Janusz Bysina

- Z-ca Dyr. CKiS w Skawinie ds. Organizacji Imprez – Pani Karolina Kozanecka

- Krzysztof Janusz - były Dyrektor CKiS w Skawinie

Na słupkach startowych pojawiła się rekordowa liczba 532 zawodników, którzy zgodnie z programem zawodów, podzieleni byli na trzy bloki.

I blok poranny:

Każdy płynął tutaj w swojej kategorii wiekowej określony dystans, swoim najlepszym stylem pływackim na małym lub dużym basenie (grupy od najmłodszej „5 lat i młodsi”, aż do najstarszej „17 lat i starsi”).

Pierwszy blok zawodów stał się generalnym sprawdzianem dla dzieci i młodzieży uczęszczających na basen w Skawinie ze swoimi rodzinami oraz szkolnymi klasami uczęszczającymi na basen w ramach zajęć z wychowania fizycznego.
Postępy w doskonaleniu techniki pływackiej mieli okazję także zweryfikować uczestnicy Kursów Nauki i Doskonalenia Pływania, organizowanych przez CKiS w skawińskiej Camenie.

Sam udział w zawodach stał się również zachętą, aby sprawdzić własną formę, a zarazem umiejętności pływackie, a także ocenić stan techniki w porównaniu do ubiegłorocznych startów w mistrzostwach.

Dla najmłodszych zawodników, a więc kategorii „5 lat i młodsi” był to nierzadko pierwszy tak ważny występ w zawodach, który zapoczątkował proces nabywania doświadczenia w startach, co będzie wiązało się z dalszym wdrażaniem dzieci do sportowej rywalizacji.

II i III blok:

Dla pływaków startujących w drugim i trzecim bloku, a więc profesjonalnych zawodników, regularnie trenujących pływanie w szkółkach i klubach pływackich uczestnictwo w zawodach oznaczało możliwość sprawdzenia swoich rezultatów życiowych tzw. życiówek oraz progresu formy pływackiej.

Drugi blok zawodów stanowili pływacy, którzy na co dzień trenują pływanie w szkółkach i klubach pływackich, nie posiadający licencji pływackich. Tutaj, zgodnie z programem zawodów znalazło się osiem konkurencji w dziewięciu kategoriach wiekowych, począwszy od „6 lat i młodsi”, aż do „14 lat i starsi” oraz jedna „Sztafeta Honorowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

Trzeci blok zmagań pływaków to udział zawodników z profesjonalnych klubów pływackich w czterech kategoriach wiekowych: „11 lat i młodsi; „12 lat” oraz „13 lat” oraz „14 lat i starsi” w 6 konkurencjach oraz w „Sztafecie Honorowej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości” w kat. Open.

W drugim i trzecim bloku na słupkach startowych pojawili się zawodnicy z 30 klubów pływackich z województwa małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego:

- BOSiR Brzesko
- CKiS Miechów
- CKiS Skawina
- GSP Fala Gorlice
- KS – Limanowa Swim
- KS Optima Skawina
- KS Orka Proszówki
- KS Płetwal Zakopane
- KS Victoria ZawOiercie
- MKS Jordan Kraków
- MKS STP Nowy Sącz
- MOSIR Wodnik Krosno
- MSP Aquarius Myślenice
- Sekcja Swim Test Kraków
- Siemacha Kraków
- Solne Miasto Wieliczka
- Speed Jasło
- Swim Academy Kraków
- Szkoła Pływania Aligator Kraków
- TS Pływak Bochnia
- TS Wisła Kraków
- UKP Kmita Zabierzów
- UKS Gladiator Krynica
- UKS Huragan Sosnowiec
- UKS Jasień Sucha Beskidzka
- UKS Pro – Swim Kraków
- UKS PS Salwator  Kraków
- UKS SP 8 Chrzanów
- UKS Victoria Kozy
- UKS Ósemka Oświęcim

W IX Pływackich Mistrzostwach Skawiny wzięło udział łącznie 532 pływaków, z czego:

- 103 to starty dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych.

- 429 zawodników z klubów i szkółek pływackich nie tylko z Małopolski, ale i województwa podkarpackiego oraz śląskiego.

Szczegółowe wyniki z zawodów dostępne tutaj

KAŻDY ZAWODNIK biorący udział w zawodach otrzymał pakiet startowy wraz z upominkami oraz okoliczny ręcznik pływacki.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych za miejsca I – III otrzymali medale oraz dyplomy.

Pamiątkowe puchary trafiły w ręce drużyn, które zajęły miejsca I-III w „Sztafecie Honorowej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

 

  • Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
  • Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego
  • Projekt wspófinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina

 

Sponsorzy tegorocznych zawodów

                           


                   

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów. Zjęcia wykonał Pan Roman Kierzkowski.

Blok 1: https://drive.google.com/drive/folders/1ZGlt4P5jj7n_fmHAbMDtrmjssNOr4nya?usp=sharing

Blok 2: https://drive.google.com/drive/folders/1HHoikROMDoOn5I-5plNYH3Xm1FB8iqQf?usp=sharing

Blok 3: https://drive.google.com/drive/folders/14A8Mffa9qjxlcxwJFa215E9h5ohC_0Lq?usp=sharing

 

 

 Zachęcamy również do obejrzenia relacji z zawodów przygotowanej przez Telewizję Skawina.

 

                           

                      

 

Magdalena Bogdanowicz 

(JK)

« poprzednia | następna »
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.