O nas  »  Obiekty  »  Rynek w Skawinie

Historia Rynku w Skawinie rozpoczyna się wraz z nadaniem praw miejskich, które nastąpiło w 1364 roku. Plac pełnił funkcję centrum handlowego i rzemieślniczego, gdyż odbywały się na nim cotygodniowe targi.

Współcześnie w tym miejscu zlokalizowane są sklepy spożywcze, odzieżowe, przemysłowe oraz lokale gastronomiczne i usługowe.

W centrum miasta mają siedzibę m.in. wydziały Urzędu Miasta i Gminy Skawina, Komisariat Policji, Biblioteka Pedagogiczna, Podkrakowska Izba Gospodarcza. Z „serca miejscowości” wychodzą ulice: Pokoju, J. Słowackiego, M. Konopnickiej, Żwirki i Wigury, A. Mickiewicza, W. Sikorskiego, S. Batorego.

W latach 2010-2012 nastąpiła gruntowna przebudowa płyty Rynku wraz z przyległymi ulicami i chodnikami. Rewitalizacja została wykonana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

W obrębie Rynku wydzielonych zostało kilka mniejszych stref przestrzennych, które umożliwiają:

  • organizację imprez okolicznościowych,
  • przystosowanie placu do przeprowadzenia wielu wydarzeń, np. targów, kiermaszów, wystaw fotograficznych i historycznych,
  • wypoczynek i rekreację dla mieszkańców i gości przybyłych do Skawiny,
  • odbywanie spotkań towarzyskich.

Na głównym placu miasta odbywają się cykliczne imprezy, m.in.: Spotkanie Wigilijne z Mieszkańcami, obchody świąt narodowych, okolicznościowe happeningi, Pożegnanie Lata.

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.