Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Wernisaż laureatów I Małopolskiego Konkursu Artystycznego im. Marii Grucy

Wielka sztuka zawitała do Pałacyku "Sokół" w postaci prac - kopii mistrzów malarstwa "od Giotta do Cezanne'a", wykonanych przez podopiecznych środowiskowych domów samopomocy z województwa małopolskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem i całym konkursem objął wicewojewoda małopolski, pan Piotr Ćwik, który z wielką życzliwością pogratulował Środowiskowemu Domowi Samopomocy i jego kierownikowi, pani Stanisławie Szczepaniak, pomysłu i organizacji konkursu, który stał się platformą do promocji terapii przez sztukę i aktywizacji artystów-amatorów o różnym stopniu niepełnosprawności.

Na podstawie dowolnie wybranego dzieła wielkiego artysty należało wykonać pracę malarską, będącą kopią lub interpretacją oryginału. Jury zgodnie oceniło, że poziom nadesłanych prac był tak wysoki, iż z wielkim trudem i niepocieszeniem dokonywało ostatecznej oceny i wyboru laureatów oraz przyznawało miejsca.

Ostatecznie jury zdecydowało się przyznać dwadzieścia wyróżnień, aż sześć miejsc "na podium" oraz dodatkowo nagrodę grand prix za wybitną pracę, która stanowić będzie wykładnik dla kolejnych konkursów.

Nagrodzeni zostali:

Magdalena Mrzygłodzka (ŚDS "Leonardo" Kraków) oraz Grzegorz Dutka (ŚDS Skawina) - ex equo 3 miejsce

Anna Staszczyk (ŚDS Brzesko) i Katarzyna Kapelan (ŚDS Skawina) - ex equo 2 miejsce

Andżelika Nowak (Chełmek) i Adam Kapusta (ŚDS Skawina) - ex equo 1 miejsce

oraz Grand Prix - Klaudia Lorek (ŚDS Olkusz)

Oprócz autorów prac uhonorowani zostali także terapeuci, którzy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem pracują ze swoimi podopiecznymi, motywując ich każdego dnia do doskonalenia warsztatu i podejmowania nowych wyzwań.

Pani Stanisława Szczepaniak z wielkim wzruszeniem wspomniała postać podopiecznej swojej instytucji - Marii Grucy, której imię nosi konkurs. Zebrani mogli przypomnieć sobie niedawno zmarłą artystkę-amatorkę dzięki przygotowanemu pokazowi zdjęć z wernisaży i warsztatu pracy artystki, któremu towarzyszył akompaniament fortepianowy w wykonaniu Weroniki Szczepaniak.  

Wystawę pokonkursową można zwiedzać w Pałacyku "Sokół" do 15 listopada.

Zapraszamy.

Joanna Kurpiel

(JK)

 | 
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.