Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Wieczór z muzyką polską

Pierwszy Muzyczny Poniedziałek w sezonie 2018/2019 zainaugurował koncert muzyki polskiej w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej: Krystyny Kutnik (fortepian), Arkadiusza Babińskiego (fagot) oraz Radosława Bukały (wiolonczela).

Na pierwszy wieczór muzyczny w nowym sezonie wybraliśmy utwory polskich kompozytorów, aby w roku stulecia odzyskania niepodległości zaprezentować piękno i różnorodność narodowej kultury muzycznej. Muzyka polska to przecież nie tylko Fryderyk Chopin, którego nokturnów wysłuchaliśmy w wykonaniu Krystyny Kutnik. To także jakże rzadko obecni w świadomości i przestrzeni medialnej: Ludomir Różycki, którego nokturn fis-moll wykonał na wiolonczeli Radosław Bukała czy Stanisław Moniuszko – przez lata traktowany po macoszemu autor „przebojowych” pieśni i oper, z których wybraliśmy „Romancę” i „Pieśń wieczorną”. To wreszcie niemal kompletnie ignorowany w Polsce, a zachwycający świat Aleksander Tansman, kompozytor wszechstronny i wizjoner dźwięku, o którym pamięć przywraca Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana. Już sama nazwa wskazuje, jaki kierunek obiera muzyka tego twórcy. Niewielki jej fragment, czyli Sonatinę na fagot i fortepian usłyszeliśmy w wykonaniu Arkadiusza Babińskiego z towarzyszeniem Krystyny Kutnik.

Na koniec muzycy zaproponowali publiczności wspólny występ i zaintonowali piosenkę „Płynie Wisła, płynie”, której tekst doskonale wszyscy znali.

Koncert prowadziła, wprowadzając nas w niełatwe nieraz życiorysy kompozytorów i kontekst historyczny epoki, pani Joanna Babińska.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za miesiąc, tym razem do słonecznej Italii, którą przywoła muzyką gitarzysta klasyczny Giuliano Bianchi.

fotorelacja: https://www.flickr.com (fot. Jarosław Karasiński)

Joanna Kurpiel

(AR)

« poprzednia | następna »
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.