Warning: fopen(/home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/.tmp/info-html-Na0sas.tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 139

Warning: unlink(/home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/.tmp/info-html-Na0sas.tmp): No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 142

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php:139) in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Wycieczki górskie – CKiS https://ckis.pl Tue, 07 May 2024 11:16:21 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.11 Zapisy na wycieczkę „Tatry Bielskie – Szeroka Przełęcz Bielska” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-tatry-bielskie-szeroka-przelecz-bielska/ Mon, 06 May 2024 13:27:47 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=25120 Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Ždiar Strednica – Monkova dolina – Kopské sedlo – Chata Plesnivec – Tatranská Kotlina – parking przy Jaskini Bielskiej

Termin: 8.06.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia 8h/

Cena: 145,00 zł

Schroniska pod drodze: Chata Plesnivec (Schronisko Pod Szarotką)

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: 3 – trasa przeznaczona dla osób, którym nie straszny lekki wysiłek; zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się stosunkowo dużymi stromiznami; miejscami urwiska (na ogół bezpiecznie oddalone); z reguły brak sztucznych zabezpieczeń;

ZAPISY od 8.05. 2024, godz. 12.00

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Ždiar Strednica – ośrodek narciarski w Zdziarze na Słowacji, w polskich źródłach nazywany jest Średnicą. Znajduje się pomiędzy Zdziarską Przełęczą, a zabudowanym rejonem Zdziaru, zaraz przy Drodze Wolności. Pod względem geograficznym jest to obszar Magury Spiskiej. Potok Średnica oddziela ją od Tatr. Doskonały punkt widokowy na Tatry Bielskie.

Ptasiowska Rówienka – położona na wysokości ok. 940 m n.p.m. niewielka polana w Tatrach Bielskich na Słowacji. Znajduje się u ich północnych podnóży, w miejscu gdzie od Doliny Bielskiego Potoku odgałęzia się Dolina do Regli, którą wiedzie szlak na Szeroką Przełęcz Bielską. Przez polankę przechodzi gruntowa droga ze Zdziaru w kierunku Podspadów. Jest to Bielska Droga pod Reglami. Na Ptasiowskiej Rówience znajduje się skrzyżowanie zielonego szlaku turystycznego z czerwonym (dawna zielona ścieżka edukacyjna „Monkova dolina”). Na polance ustawione są tablice edukacyjne, ławki dla turystów, służy też ona jako skład drzewa.

Szeroka Przełęcz Bielska, Szeroka Przełęcz (słow. Široké sedlo, Široké pole, niem. Breiter Sattel, Breites Feld, węg. Szélesmező) – przełęcz położona na wysokości 1827 m n.p.m. na Słowacji, we fragmencie grani głównej Tatr Bielskich, należącym do grani głównej Tatr. Przełęcz ta jest głębokim obniżeniem grani pomiędzy Płaczliwą Skałą (Ždiarska vidla, 2145 m) i Szalonym Wierchem (Hlúpy vrch, 2061 m). Na północną stronę do najwyższej części Doliny Szerokiej opada dość łagodnie trawiasty stok z pojedynczymi skałami krystalicznymi. Na południowy zachód do Doliny Zadnich Koperszadów spod przełęczy opada również trawiasty, średnio stromy Koperszadzki Żleb.

Z Szerokiej Bielskiej Przełęczy rozciąga się w południowym kierunku szeroka panorama widokowa na Tatry Wysokie. W północnym kierunku widoczne są Pieniny, Beskidy, Pogórze Spiskie i w dole miejscowość Zdziar. Nazwa przełęczy pochodzi od jej kształtu (lub od sąsiedniego Szerokiego Pola). Przejście przez przełęcz znane jest od dawna – już ok. 1765 r. był na niej brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru. Szlak turystyczny przez Szeroką Przełęcz był zamknięty w latach 1980–1993, po ponownym otwarciu na wniosek urbariatu Zdziaru został przekształcony w jednokierunkową ścieżkę dydaktyczną, znakowaną zielonym kolorem. Od 15 czerwca 2009 r. szlak jest znakowany na czerwono i dostępny w obie strony.

Szalony Przechód lub Głupi Przechód (słow. Vyšné Kopské sedlo) – położona na wysokości 1934 m płytka przełęcz w południowej grani Szalonego Wierchu (2061 m) w Tatrach Bielskich. Grań ta łączy Tatry Bielskie z Jagnięcym Szczytem w Tatrach Wysokich. W południowym kierunku od Szalonego Przechodu znajduje się w niej jeszcze druga, głębsza Przełęcz pod Kopą (1750 m). Obydwie te przełęcze oddzielone są niewysoką, skalistą czubą, zwaną Szaloną Kazalnicą.

Przełęcz pod Kopą, Niżnia Przełęcz pod Kopą (słow. Kopské sedlo, niem. Kopapass, Kopasattel, węg. Kopa-hágó) – szeroka, trawiasta przełęcz na Słowacji, w głównej grani Tatr, położona na wysokości 1753 m. Przełęcz znajduje się na granicy pomiędzy Tatrami Wysokimi i Bielskimi.

Chata Plesnivec – Schronisko pod Szarotką, Szarotka (słow. Plesnivec, niem. Edelweißhütte) – jedyne schronisko turystyczne położone na zboczach Tatr Bielskich. Znajduje się w Dolinie do Siedmiu Źródeł (dolina Siedmich prameňov, górnym piętrze Doliny Czarnej Rakuskiej) na wysokości 1290 m n.p.m., u stóp Bujaczego Wierchu.

Tatrzańska Kotlina (słow. Tatranská Kotlina, niem. Höhlenhain, Tatra-Höhlenhain, węg. Barlangliget) – miejscowość położona u wschodniego krańca Tatr Bielskich na Słowacji, w odległości 21 km od byłego przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie i 8,5 km od Tatrzańskiej Łomnicy, zamieszkana przez około 240 osób. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry.  Miejscowość jest najbardziej wysuniętą na wschód osadą podtatrzańską i znajduje się w Kotlinach, oddzielających Tatry od Magury Spiskiej. Przepływa tu Bielski Potok (Bielá). Na północnych zboczach Kobylego Wierchu znajduje się udostępniona dla zwiedzających Jaskinia Bielska, stanowiąca częsty cel turystyczny. Tatrzańska Kotlina ma charakter uzdrowiskowy – znajdują się tu sanatoria, w których leczone są choroby dróg oddechowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, TATRY BIELSKIE .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem: Wycieczki Górskie 2024.

 

Magdalena Pobożniak

KK

]]>
Fotorelacja z wycieczki „TATRY ZACHODNIE – STOŁY” https://ckis.pl/event/fotorelacja-z-wycieczki-tatry-zachodnie-stoly/ Mon, 29 Apr 2024 19:37:28 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=25089 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki „TATRY ZACHODNIE – STOŁY”, która odbyła się 20.04.2024.

FOTORELACJA: TUTAJ

]]>
Zapisy na wycieczkę „SŁOWACKI RAJ – SOKOLIA DOLINA” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-slowacki-raj-sokolia-dolina/ Wed, 24 Apr 2024 13:24:45 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=25029 Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Podlesok – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko chata – Kyseľ ústie – Sokolia dolina – Glac Malá poľana – Podlesok

Termin: 25.05.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia 7h/

Cena: 150,00 zł

Schroniska pod drodze: Kláštorisko chata

wstęp do PN Słowacki Raj płatny gotówką:

bilet normalny (15-65 lat): 3 euro

bilet ulgowy: 2 euro

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Skala trudności: 5 – trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobą aktywnym turystycznie lub na co dzień żyjącym na sportowo; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne ułatwienia, czas przejścia najczęściej przekracza 7h

ZAPISY

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Podlesok – znany ośrodek turystyczny w dolinie Veľkej Bielej Vody przy ujściu wąwozu Suchá Belá (pol.: Sucha Biała) i na początku Przełomu Hornadu. Jest punktem startowym wielu szlaków turystycznych do centralnej i północno-zachodniej części Słowackiego Raju.

Przełom Hornadu – przełomowy odcinek doliny rzeki Hornad w północnej części Słowackiego Raju na Słowacji. Przełom Hornadu jest przełomem przetrwałym, tzn. rzeka, przepływając przez obszar wypiętrzania się gór, zachowała swój pierwotny bieg. Został wycięty w wapieniach i dolomitach budujących zrąb Słowackiego Raju.

Kláštorisko (pol. Klasztorzysko, 744 m n.p.m.) – rozległa polana w centrum Słowackiego Raju, na której skupia się obsługa ruchu turystycznego w tym obszarze (jest to jedyny ośrodek turystyczny w Słowackim Raju). Na polanie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z początku XIV stulecia, a także Symboliczny Cmentarz. Obok ruin kaplicy stoi niewielki pomnik, upamiętniający katastrofę helikoptera ratowniczego z 2015 roku w kanionie Hornadu, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników górskich.

Kláštorská roklina – wąwóz w północnej części Słowackiego Raju. Płynący nim potok wypływa ze źródła poniżej Klasztorzyska, a na wysokości 520 m n.p.m. uchodzi do Hornadu jako jego prawy dopływ. Wąwóz ma długość około 1,5 km, różnica wzniesień wynosi 224 m. Znany był od dawna, ale udostępniono go dla turystówdopiero w 1960 r. Jest to głęboko wcięty w wapienne skały dziki jar z wodospadami. Przejście wąwozem możliwe jest dzięki sztucznym ułatwieniom: metalowym drabinkom, klamrom, łańcuchom, tzw. „stupaczkom”, kładkom i naciętym pniom drzew.

Kláštorisko (839 m) – szczyt na płaskowyżu Glac w Słowackim Raju. Wznosi się w grzbiecie oddzielającym dolinę Hornadu i jego dopływu o nazwie Biały Potok. W grzbiecie tym po wschodniej stronie Kláštoriska znajduje się jeszcze jeden wierzchołek – Čertova sihoť (822 m). Obydwa te szczyty w większości porośnięte są lasem, ale na ich stokach wznoszą się wapienne skały, w niektórych miejscach widoczne ponad koronami drzew.

Kyseľ – wapienny wąwóz w północnej części Słowackiego Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac po południowo-zachodniej stronie Klastoriska. Jest to głęboki kanion, którym spływa potok Kyseľ uchodzący do Białego Potoku. W górnej części Kyseľ rozgałęzia się na dwa wąwozy: Malý Kyseľ i Veľký Kyseľ. Obydwie te odnogi są udostępnione do zwiedzania, wąwóz Kyseľ natomiast dostępny jest turystycznie tylko w górnej części (do wodospadów).

Sokolia dolina – jedna z dolin w Słowackim Raju. Jest lewym odgałęzieniem doliny Tomášovskej Belej, wcinającym się w płaskowyż Glac. Leży w całości w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj. Cały rejon Sokoliej doliny znajduje się na obszarze rezerwatu przyrody Kyseľ – jest to największy rezerwat (949,97 ha) w granicach Parku Narodowego.

Malá poľana – polana w Słowackim Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac, na wysokości około 990 -1010 m n.p.m. Prowadzą przez nią lub jej obrzeżem trzy szlaki turystyczne i są dwa skrzyżowania tych szlaków; na górnym i na dolnym końcu polana. Na polanie znajduje się skład drewna i drewniany domek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, SŁOWACKI RAJ.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem: Wycieczki Górskie 2024.

 

Magdalena Pobożniak

KK

]]>
Zapisy na wycieczkę ,,Szypska Fatra – Szip” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-szypska-fatra-szip/ Thu, 11 Apr 2024 08:44:07 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=24862 Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Komjatná – Hrdoš – Ostré – Žaškovské sedlo – Šíp (1170 m) – Podšíp – Kraľovany zastavka

Termin: 11.05.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia 7h/

Cena: 145,00 zł

Brak schronisk po drodze.

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: 3 – trasa przeznaczona dla średnio-zaawansowanych; w niektórych miejscach sporadycznie występują sztuczne ułatwienia.

 

ZAPISY

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Komjatná – wieś i gmina (obec.) w powiecie Rużomberk, kraju żylińskim, w północnej Słowacji. Leży na dolnym Liptowie, ok. 15 km na północny zachód od Rużomberku.

Hrdošná skala (902 m) – szczyt w Wielkiej Fatrze na Słowacji. Wznosi się w jej części zwanej Szypską Fatrą. Hrdošná skala znajduje się na północno-wschodnim grzbiecie szczytu Ostré (1067 m). Grzbiet ten, zwany Hrdošem, ma trzy niewybitne, ale skaliste wzniesienia. Jej południowo-zachodnia ściana, zbudowana z twardych dolomitów płaszczowiny choczańskiej jest widoczna z daleka nad lasem.

Ostré (1067 m) – szczyt w Wielkiej Fatrze na Słowacji. Wznosi się w jej części zwanej Szypską Fatrą. Masyw Ostrégo zbudowany jest ze skał wapiennych. Wznosi w widłach Wagu i potoku Komjatná. Na dnie doliny Wagu u południowych podnóży Ostrégo znajduje się niewielkie rozszerzenie, zajęte przez zabudowania wsi Švošov. Południowo-wschodnie stoki Ostrégo opadają do Komjatnianskiej doliny. W kierunku północno-wschodnim od Ostrégo biegnie grzbiet Hrdoš, w którym wyróżniają się trzy mało wybitne wzniesienia. Najbardziej wysunięte na północ to Hrdošná skala (902 m).

Žaškovské sedlo (też: Sedlo Na vrch, pol. Przełęcz Żaszkowska, 790 m n.p.m.) – szeroka przełęcz w północnej części Wielkiej Fatry, tzw. Szypskiej Fatrze.

Šíp (1169 m) – najwyższy szczyt masywu Šípu i całej tzw. Szypskiej Fatry w grupie górskiej Wielkiej Fatry w Centralnych. Karpatach Zachodnich na Słowacji. Położony w widłach Wagu i Orawy, słynie z pięknego widoku.

/Źródło: https://pl.wikipedia.org/

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, Szypska Fatra .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024 .

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

/IN/

]]>
Fotorelacja z wycieczki „GÓRY LUBOWELSKIE” https://ckis.pl/event/fotorelacja-z-wycieczki-gory-lubowelskie/ Wed, 10 Apr 2024 06:10:41 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=24936 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki, która odbyła się 6.04.2024 r. „GÓRY LUBOWELSKIE”.

FOTORELACJA: TUTAJ

]]>
Zapisy na wycieczkę „TATRY ZACHODNIE – STOŁY” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-tatry-zachodnie-stoly/ Thu, 21 Mar 2024 08:33:57 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=24786 Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Kiry – Dolina Kościeliska – Hala Stoły – Ścieżka nad Reglami – Kominiarska Przełęcz – Dolina Chochołowska – Siwa Polana

Termin: 20.04.2024

Wyjazd: godz. 6.00

Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia 7h/

Cena: 140,00 zł

Brak schronisk po drodze

Wstęp do TPN płatny 10 PLN

Skala trudności: 2 – szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt

 

ZAPISY.

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Kiry – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Dolina Kościeliska – dolina walna tj. sięgająca od podnóża Tatr do głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca do której uchodzi w Kirach. Jest drugą co do wielkości doliną polskich Tatr (po Dolinie Chochołowskiej) i najbardziej atrakcyjną pod względem ilości wapiennych form skalnych, wąwozów, jaskiń, a także historii.

Stoły, także Hala na Stołach lub Hala Stoły – wysokogórska hala pasterska leżąca na Stołach – niewielkim, wapiennym masywie górskim w Tatrach Zachodnich, nad Doliną Kościeliską. Położona jest na grzbiecie oraz wschodnim, stromym stoku, na średniej wysokości 1340 m n.p.m. W jej skład wchodziła Niżnia oraz Wyżnia Polana na Stołach.

Ścieżka nad Reglami – nazwa pieszego szlaku turystycznego w części reglowej Tatr Zachodnich. Ścieżka nad Reglami przecina kilka innych szlaków turystycznych, co czyni ją łatwo dostępną z Zakopanego. Całkowita długość ścieżki to ok. 17 km. Czas przejścia całej trasy wynosi ok. 6 godzin. Szlak jest koloru czarnego i przebiega z Kalatówek przez doliny oraz przełęcze reglowe na zachód, aż do Doliny Chochołowskiej.

Kominiarska Przełęcz (1307 m) – przełęcz w północnej grani Siwego Zwornika w Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Wierchem Spalenisko (1324 m) a Małym Opalonym Wierchem (1448 m). W północno-zachodnim kierunku opada spod niej Kamienny Żleb, będący odnogą Doliny Huciańskiej. Wznoszą się nad nim wapienne turnie i urwiska zwane Kobylimi Głowami.

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. Administracyjnie leży na terenie wsi Witów.

Siwa Polana – położona na wysokości 910–935 m n.p.m. śródleśna polana u wylotu Doliny Chochołowskiej, na obrzeżu Tatr Zachodnich w mikroregionie zwanym Rowem Kościeliskim. Znajduje się w odległości 1 km od skrzyżowania dróg w Roztokach, przez które przebiega droga Zakopane – Witów – Czarny Dunajec.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, STOŁY.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

 

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

]]>
Zapisy na wycieczkę „GÓRY LUBOWELSKIE” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-gory-lubowelskie/ Tue, 05 Mar 2024 10:57:12 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=24639 Zapraszamy na pierwszą w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Jarabina – Jarabinské tiesňavy – Sedlo Vabec – Osly – Ľubovniansky hrad – Stará Ľubovňa

Termin: 6.04.2024

Wyjazd: godz. 6.00

Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia 6h/

Cena: 130,00 zł

Brak schronisk po drodze

Wstęp na zamek w Starej Lubowli płatny gotówką – 9 EUR

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: 1 – szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt

 

ZAPISY

TUTAJ

[Aktualizacja, 20.03.2024]

Zapisy trwają, uruchomienie drugiego autokaru

Szczegóły trasy:

Jarabinské tiesňavy – Rezerwat przyrody Jarzębiński Wąwóz (słow. Jarabinský prielom lub Jarabinské tiesňavy) – rezerwat przyrody położony w Górach Lubowelskich (słow. Ľubovnianska vrchovina) w Pienińskim Pasie Skalicowym, na północ od łemkowskiej (rusińskiej) wsi Jarzębina (słow. Jarabina). Utworzony w 1967 r., powierzchnia 5,55 ha. Rezerwat obejmuje krótki, skalny przełom potoku Mały Lipnik. Woda rozcięła tu wapienie serii czorsztyńskiej, tworząc wąski przesmyk o szerokości około 100 m, a miejscami nawet 1-3 m. Przeciskający się przez wąwóz potok tworzy liczne małe wodospady, kaskady oraz kotły (do 3 m głębokości). Nad wąwozem górują strzeliste turnie skalne – m.in. Dudkowa Skała, Łysa Skała. Przez teren rezerwatu, ponad wąwozem, miejscami bardzo eksponowaną ścieżynką prowadzi zielony szlak turystyczny.

Sedlo Vabec – Vabec – położona na wysokości 750 m szeroka przełęcz w Górach Lubowelskich na Słowacji. Znajduje się w grzbiecie łączącym Ośli Wierch (859 m) z Medvedelicą (888 m). Ma też polską nazwę – Wabnik. Nazwa ta pochodzi od nazwy karczmy, która dawniej stała na tej przełęczy. Nazwę Wabnik wymienia Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego. Przed rozbiorami bowiem tereny te należały do Polski.

Osly – Ośli Wierch (słow. Oslí vrch, Osly, 859 m) – szczyt Gór Lubowelskich na Słowacji. Stoki Oślego Wierchu są zalesione, jednak na wierzchołku oraz na grzbiecie od Oślego Wierchu poprzez wierzchołek Kóta 772 na Wysoki Gruń (Wysoki gruň, 660 m) są ogromne łąki, dzięki czemu rozciąga się stąd szeroka panorama widokowa. Dobrze widać stąd wschodnie wzniesienia Małych Pienin, wschodnią część Magury Spiskiej, Góry Lubowelskie, Pasmo Jaworzyny, Góry Leluchowskie i Góry Lewockie.

Ľubovniansky hrad – zamek we wschodniej Słowacji, obecnie w mieście Lubowla w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz, wybudowany pod koniec XIII w. (pierwsza wzmianka z 1311 r.). Obecnie częściowo jest trwałą ruiną, częściowo odbudowany. Na zamku jest udostępniona kopia aktu zastawu spiskiego. W zachowanych pomieszczeniach mieści się muzeum. W kaplicy zamkowej jest stała wystawa kopii polskich klejnotów koronacyjnych. Poniżej zamku znajduje się Muzeum Architektury Ludowej regionu spiskiego (skansen).

Stará Ľubovňa – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz (na terenie do końca XVIII w. będącym częścią ziemi sądeckiej). Lubowla leży na wysokości 545 m n.p.m., w Kotlinie Lubowelskiej między Magurą Spiską na północnym zachodzie, Górami Lubowelskimi na północnym wschodzie i Górami Lewockimi na południu. Stare centrum miasta położone jest w widłach Popradu i jego prawobrzeżnego dopływu, rzeczki Jakubianka. Związany z miastem Zamek Lubowelski wznosi się na północ od miasta, po przeciwnej stronie Popradu. Ok 3 km na południe od miasta, w dolinie Jakubianki, leży wieś Nowa Lubowla.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, GÓRY LUBOWELSKIE.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek górskich 2024 (w załączniku poniżej).

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

]]>
Fotorelacja z wycieczki „BESKID ŻYWIECKI – KRAWCÓW WIERCH” https://ckis.pl/event/fotorelacja-z-wycieczki-beskid-zywiecki-krawcow-wierch/ Thu, 19 Oct 2023 10:37:17 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=23449 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki, która odbyła się 14.10.2023 r. „BESKID ŻYWIECKI – KRAWCÓW WIERCH”.

FOTORELACJA: TUTAJ

]]>
Fotorelacja z wycieczki „MAŁA FATRA – WIELKI ROZSUTEC” https://ckis.pl/event/fotorelacja-z-wycieczki-mala-fatra-wielki-rozsutec/ Tue, 19 Sep 2023 11:57:29 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=23152 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki, która odbyła się 16.09.2023 r. „MAŁA FATRA – WIELKI ROZSUTEC”.

FOTORELACJA: TUTAJ

 

]]>
Zapisy na wycieczkę „BESKID ŻYWIECKI – KRAWCÓW WIERCH” https://ckis.pl/event/zapisy-na-wycieczke-beskid-zywiecki-krawcow-wierch/ Mon, 11 Sep 2023 10:23:20 +0000 https://ckis.pl/?post_type=event&p=23031 Zapraszamy na ostatnią w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Złatna Huta – Przełęcz Bory Orawskie –Gruba Buczyna – Krawców Wierch (1071 m) – Bacówka na Krawcowym Wierchu – Przełęcz Glinka

Termin: 14.10.2023

Wyjazd: godz. 6.00 – Przejazd przez Krzywaczkę,  Kalwarię, Wadowice.

Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia: 4h/

Cena: 100,00 zł

Skala trudności: 2 – szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt

Ognisko na zakończenie sezonu górskiego. Prowiant we własnym zakresie.

ZAPISY

Formularz zapisów

 

Szczegóły trasy:

Przełęcz Bory Orawskie (słow. Mútňanske sedlo) – położona na wysokości ok. 930 m przełęcz w Beskidzie Żywieckim między szczytami Połom (973 m) i Magurka (1143 m). Znajduje się w Grupie Pilska (szczyt Magurka) i oddziela właściwy masyw Pilska od granicznego grzbietu biegnącego do przełęczy Glinka (szczyt Połom). Grzbietem, w którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Północno-zachodnie stoki przełęczy (po polskiej stronie) mają wysokość około 20 m i bardzo stromo opadają do doliny potoku Bystra. Na potoku tym w pobliżu przełęczy znajduje się wodospad o wysokości około 2 m, a jego szum słychać przy przełęczy. Po słowackiej stronie przełęczy natomiast rozległe i płaskie dno doliny pokryte jest mokradłami i torfowiskami, z których leniwie wypływa Zlatný potok. Od orawskiego słowa bory oznaczającego mokradła pochodzi nazwa przełęczy. Słowacy poniżej przełęczy na torfowiskach tych utworzyli rezerwat przyrody Spálený gruňik.

Gruba Buczyna (słow. Hrubá Bučina, 1132 m) – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji). Wierzchołkiem przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Wschodni stok opada do doliny Mutnianki (Słowacja), w północno-zachodnim kierunku, do doliny Bystrej opada z wierzchołka Grubej Buczyny Grzbiet Okrągłe z wzniesieniem Okrągła. Oddziela on doliny dwóch potoków; Kościelec (po orograficznie prawej stronie grzbietu) i Straceniec (po lewej stronie). Prowadzi nim droga leśna do zwózki drzewa.

Krawców Wierch (ok. 1075 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m) i Gruba Buczyna (1132 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Poniżej szczytu, na wysokości 1171,4 umieszczono punkt pomiarowy, co może powodować zamieszanie w wysokościach podawanych przez różne źródła.

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Beskidzie Żywieckim, na Hali Krawcula pod Krawcowym Wierchem. Położone jest na wysokości 1038 m w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły.

Przełęcz Glinka (też: Przełęcz Ujsolska; 845 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Biegnie przez nią Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica polsko-słowacka. Przełęcz położona jest między szczytami Magury (996 m) na południu a Jaworzyny (1045 m) na północy. W kierunku zachodnim spod przełęczy spływa potok Glinka w zlewni Soły, natomiast w kierunku wschodnim – potok Cisanówka (słow. Tisaňovka), należący do dorzecza Białej Orawy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, KRAWCÓW WIERCH.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek górskich 2023 (w załączniku poniżej).

 

Regulamin Wycieczek Górskich 2023

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

]]>