10.10.2020
„GORCE – KUDŁOŃ”
Przeł. Przysłop – Jaworzyna – Gorc Troszacki – Kudłoń (1274 m)– Dolina Kamienicy – Polana Trusiówka
Wyjazd g. 7.00, powrót około g. 20.00,
cena: 65 zł
Skala trudności:
,,3”- trasa przeznaczona dla osób, którym nie straszny lekki wysiłek; zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się w stosunkowo dużymi stromiznami; miejscami urwiska (na ogół bezpiecznie oddalone); z reguły brak sztucznych zabezpieczeń; czas przejścia do 6 h
czas przejścia: 6h
Ruszamy żółtym szlakiem. Szlak wspina się boczną drogą, a później ścieżką leśną w górę. Po drodze Polana Jaworzynka, ze starym świetnie zachowanym szałasem i panoramą na Gorce oraz Beskid Wyspowy. Kolejne polany to Podskały i Adamówka (Jadamówka), jedna i druga atrakcyjna widokowo. Docieramy na Gorc Troszacki, wzniesienie i polana noszą taką samą nazwę. Sama polana jest bardzo atrakcyjna widokowo. Odbija stąd zielonym szlakiem w kierunku Doliny Kamienicy, którym pójdziemy w drodze powrotnej. Żółtym szlakiem idziemy granią w kierunku zachodnim, najpierw polaną, a potem kawałek przez las. Chcąc trafić na szczyt trzeba uważnie obserwować ścieżkę, gdzie pojawią się czarne znaki szlaku, który pod kątem prostym w prawo doprowadzi nas do celu. Docieramy na Kudłoń – Szczyt Kudłonia jest całkowicie zalesiony i nie oferuje on żadnych widoków, ale na jego północnych zboczach znajdują się ciekawe wychodnie skalne, np: Kudłoński Baca. Ruszamy w drogę powrotną tym samym szlakiem na Gorc Troszacki, odbijamy w prawo za zielonym szlakiem. Schodząc w dół, trafiamy na kolejną Polanę Stawieniec i zaczynamy schodzić do Doliny Kamienicy. Szlak wije się slalomem aż do skrzyżowania pod Stawieńcem. Tak nazywa się potok spływający ze zbocza Gorca Troszackiego. Tu kończą się zielone znaki, a prostopadle przebiega szlak niebieski z Przełęczy Borek na Gorc. Skręcamy w lewo, za niebieskim szlakiem, idąc dnem doliny wzdłuż potoku Kamienica. Po drodze miejsce zwane Papieżówką – gościł tu w latach 70 ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Opuszczając dolinę mijamy wielką drewnianą bramę na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego i docieramy do polany Trusiówka – miejsca biwakowego, gdzie odbędzie się ognisko.
Informacje:
Przysłop Lubomierski, Przysłop (750 m) – przełęcz na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców, między Myszycą (877 m) w Beskidzie Wyspowym a Jaworzynką (1026 m) w Gorcach. Znajduje się na terenie wsi Lubomierz i prowadzi przez nią droga wojewódzka nr 968 (odcinek z Mszany Dolnej do Kamienicy). Nazwa przełęczy z określeniem Lubomierski ma na celu odróżnienie od innych Przysłopów.
Gorc Troszacki – szczyt w Gorcach (1235 m n.p.m.). Jest to mało wybitne wzniesienie w grzbiecie ciągnącym się od Kudłonia po Jaworzynkę. Gorc Troszacki jest siódmym co do wysokości szczytem Gorców. Jego południowe zbocza opadają do głębokiej doliny Kamienickiego Potoku, spływa nimi potok Stawieniec (dopływ Kamienickiego Potoku). Ze zboczy północno-wschodnich spływa Gorcowy Potok i Urwiskowy Potok (jego dopływ). Wszystkie te potoki znajdują się w zlewni Dunajca. Natomiast ze zboczy północno-zachodnich spływa potok Rosocha uchodzący do Mszanki znajdującej się w zlewni Raby; przez grzbiet Kudłonia, Gorca Troszackiego, Jaworzynki i przełęczy Przysłop przebiega dział wodny między tymi rzekami.
Kudłoń (1274 m) – czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach położony na północny wschód od Turbacza, w grzbiecie łączącym Turbacz z Beskidem Wyspowym (poprzez przełęcz Przysłop). Jest najwybitniejszym szczytem Gorczańskiego Parku Narodowego. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Kudeł bądź Kudła.
Trusiówka – polana w dolinie Kamienickiego Potoku w Gorcach. Jest to nieduża polana na lewym brzegu tego potoku, tuż przed granicą Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na niej parking i pole biwakowe . Polana ma powierzchnię 4,22 ha i położona jest na wysokości 710-730 m n.p.m. Przy polanie, tuż za mostkiem uchodzi ze stoków Gorca do Kamienickiego Potoku jego dopływ – potok Spaleniec.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Informacje i zapisy:
Zapisy od 10.09.2020 w Dziale Sportu i Rekreacji/ Hala Widowiskowo-Sportowa w Skawinie.
Tel. 728 834 588
Wpłaty za wycieczkę można dokonać:
przelewem: na rachunek bankowy o nr: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005 (Bank Spółdzielczy w Skawinie), podając w tytule przelewu wycieczka górska
stacjonarnie: od dnia 10 września w następujące dni: środa i czwartek, w godz. 8.30 – 14.00, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Konstytucji 3 Maja 4.
Przypominamy o terminie dokonywania wpłat zarówno na wycieczki krajowe jak i zagraniczne – nie wcześniej niż na 30 dni przed każdą wycieczką i nie później niż 10 dni przed wyjazdem.
Przed dokonaniem wpłaty prosimy o kontakt z Działem Sportu i Rekreacji w celu zapisania się na listę uczestników, a dla nowych piechurów, którzy chcieliby dołączyć do grona uczestników wycieczek górskich CKiS – przypominamy o obowiązku złożenia pisemnej akceptacji Regulaminu Wycieczek Górskich.