Wydarzenia

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Górski Bieg Niepodległości Skawina-Mogilany odbywa się corocznie 11 listopada. Trasa o długości 8 km i różnicy wzniesień 170 m jest bardzo urozmaicona i określana jako średnio trudna.

BIEG SKAWIŃSKI

Organizowana przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” cykliczna, odbywająca się w maju, impreza od lat przyciąga amatorów biegania z Polski i zagranicy. W ramach Biegu rozgrywanych jest kilka konkurencji:  biegi przełajowe dla dzieci, bieg na rolkach na dystansie 9 km, bieg główny na dystansie 10 km, a także Mistrzostwa Gminy Skawina, Mistrzostwa Polski  Energetyków i Memoriał im. Tomasza Staszczaka.

DNI SKAWINY

Obchody Święta Miasta każdego roku przyciągają tysiące mieszkańców gminy. Organizowane na przełomie maja i czerwca weekendowe wydarzenie odbywa się w Parku Miejskim, na Starorzeczu Skawinki. Prezentacje dokonań sekcji artystycznych i sportowych działających w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, koncerty lokalnych wykonawców i gwiazd dużego formatu oraz różnorodne imprezy towarzyszące składają się święto pełne atrakcji dla całych rodzin.

DZIEŃ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I INICJATYW SPOŁECZNYCH

Organizowane w formie pikniku w Parku Miejskim wrześniowe wydarzenie z prezentacjami lokalnych stowarzyszeń, fundacji i inicjatyw społecznych. DOPiS jest okazją do zapoznania się z ofertą działających na terenie gminy NGO i grup nieformalnych, włączenia się w wolontariat i wspólne działania na rzecz społeczności.

NOWOROCZNY KONCERT GALOWY SKAVIENNA

Nawiązujący do tradycji koncertów Filharmoników Wiedeńskich noworoczna gala w wykonaniu Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO pod dyrekcją maestro Jerzego Sobeńki, z gościnnym udziałem znakomitych solistów operowych, operetkowych i musicalowych. Wydarzenie, podczas którego można usłyszeć utwory klasyczne, melodie znane z musicali i przeboje muzyki rozrywkowej, odbywa się w wystylizowanej za pomocą efektownej scenografii, dekoracji i iluminacji świetlnych na wiedeńską salę koncertową hali widowiskowo – sportowej Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

DOŻYNKI GMINNE

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań. To również wspaniała okazja do zaprezentowania dorobku rolniczego, jego różnorodności i bogatego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Co roku na przełomie sierpnia i września do jednego z sołectw gminy Skawina zjeżdżają okoliczni rolnicy i gospodarze. W czasie uroczystości można podziwiać tradycyjne wieńce dożynkowe i wsłuchiwać się w zabawne przyśpiewki. Każde dożynki rozpoczynają się od barwnego korowodu, który przemierza wiejskie dróżki. Świętowanie kończymy natomiast głośną, wieczorną potańcówką.

 

PŁYWACKIE MISTRZOSTWA SKAWINY

Impreza sportowa z udziałem pływaków amatorów, zawodników zrzeszonych w klubach i szkółkach pływackich bez licencji oraz profesjonalistów odbywająca się na skawińskim Basenie „Camena”. Otwarta formuła zawodów, duży przekrój kategorii wiekowych i ciekawe konkurencje sprawiają, że popularność imprezy rośnie z każdym rokiem. Zawody organizowane są przez Klub Sportowy OPTIMA i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

SKAWIŃSKI TYDZIEŃ TEATRALNY

Coroczne czerwcowe święto amatorskiego teatru, powstałe z inicjatywy działającego przy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Teatru MASKA. W ramach odbywającego się na scenie zabytkowego Pałacyku „Sokół” Tygodnia Teatralnego zobaczyć można najpopularniejsze i najbardziej lubiane realizacje oraz będące efektem całorocznej pracy przedstawienia premierowe grup działających w Skawinie, a także spektakle gościnne.

ZABAWA ODKRYWAJ SKARBY BLISKO KRAKOWA

Organizowany na terenie sześciu gmin członkowskich przez Lokalną Grupę Działania „Blisko Krakowa” cykl wakacyjnych warsztatów dla dzieci promujących lokalne dziedzictwo kulturowe i naturalne. Spotkania w ciekawych miejscach, z interesującymi osobami są znakomitą okazją do nauki przez zabawę i twórczego spędzania czasu.