Dwór Ludwikowskich

Kolaż składający się z 3 zdjęć Dworu Ludwikowskich, ułożonych w jednym rzędzie. Piersze zdjęcie to widok na frontową elewację Dworu. Drugie zdjęcie przedstawia wystrój i wyposażeni sali muzycznej, a trzecie to widok ukazujący salę plastyczną.

Dwór Ludwikowskich był siedzibą jednej z najznakomitszych skawińskich rodzin. Historia rodu Ludwikowskich w Skawinie rozpoczyna się już w XVII w. To wtedy Piotr Ludwikowski, rycerz Jana III Sobieskiego, osiedlił się w podkrakowskim miasteczku. Ludwikowscy szybko dorobili się pokaźnego majątku, a dzięki społecznemu zaangażowaniu zyskali sobie szacunek okolicznych mieszkańców. Działania przedstawicieli kolejnych pokoleń rodu – Mikołaja, Seweryna i Stanisława, którzy sprawowali w XVIII, XIX i w pierwszej połowie XX w. funkcję burmistrza, przyczyniły się do znacznego rozwoju Skawiny. Jednak po drugiej wojnie światowej Ludwik Ludwikowski sprzedał dwór miastu.

Obecnie w Dworze Ludwikowskich mieści się Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Pedagogiczna, a od niedawna swoje zajęcia prowadzi tam także Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które ponadto objęło obiekt opieką administracyjną.

Kontakt:
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie
ul. Żwirki i Wigury 11, Skawina
tel./fax 12 276 26 01, tel. 12 276 24 12, 12 256 95 60 w. 26
e-mail: centrumks@ckis.pl

Regulamin monitoringu

Regulamin korzystania z obiektu

Muzeum Regionalne zajmuje II piętro dworu. Ekspozycja opowiada historię Skawiny oraz pokazuje kulturę ludową regionu. Dzięki wystawie przeniesiemy się do lokacyjnych początków miasta (1364 rok), zobaczymy tworzącą się osadę i dowiemy się, dlaczego gród miał charakter wybitnie obronny. Wiele uwagi poświęcono także okresowi rewolucji przemysłowej, która na przełomie XIX i XX wieku sprawiła, iż wyniszczona konfliktami niewielka miejscowość ponownie odzyskała swój dawny blask.

Niezwykle ciekawa część ekspozycji prezentuje lokalną sztukę ludową oraz przedmioty codziennego użytku. Jednym z nich jest skawińska skrzynia posagowa. Panna młoda wiozła kufer do domu małżonka otwartym wozem, aby w ten sposób pokazać swoją zamożność. W izbie skrzynie stawiano w pobliżu łóżka. Jeszcze w 1905 r. w Skawinie działało pięć rodzinnych zakładów zajmujących się tym rzemiosłem. Skrzynie oraz inne meble – łóżka, stoły, stołki, kołyski, szafki na naczynia, kredensy, komody robiono z drewna jodłowego lub sosnowego, kupowanego od górali. Po klej jeżdżono do krakowskich sklepów lub przygotowywano wygotowując resztki skór od kuśnierzy. W gips niepalony zaopatrywano się z kolei u chłopów w Skotnikach, którzy kopali go na polach. Należało go później wypalić w piecu chlebowym przy okazji pieczenia chleba i utłuc na proszek. Gotową skrzynię ozdabiano licznymi rysunkami ornamentów i kwiatów.

Informacje praktyczne:

Muzeum Regionalne otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. Zapraszamy!
Strona internetowa Muzeum Regionalnego.

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA I INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA
  • Wjazd przez bramę szerokości 480 cm, furtka w bramie – szer. 110 cm.
  • Przy obiekcie mały parking, 1 wyznaczone miejsce dla osób niepełnosprawnych.
  • 1 wejście do budynku, schody (6 stopni), poręcz po lewej stronie, zewnętrzna winda (wymiary wewnętrzne 0,9 m x 1,4 m; udźwig maksymalnie 300 kg), drzwi szerokości 1 m, otwierane z klamki.
  • Wejście prowadzi do przedsionka o wymiarach 1,60 m x 1,80 m, oddzielonego podwójnymi wahadłowymi drzwiami o szerokości 1,50 m (klamka pchnij/ciągnij) od właściwej przestrzeni użytkowej.
  • Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
  • Wewnątrz winda dostosowana dla osób na wózkach (wymiary wewnętrzne 1,1 m x 1,4 m; udźwig maksymalnie 300 kg), prowadząca na poziom +1 (Muzeum Regionalne) oraz –1 (piwnice, magazyny).
  • Dostępna toaleta dla osób z ograniczeniami motorycznymi i na wózkach, próg w drzwiach (ok. 3 cm), usytuowana w głównym korytarzu po lewej stronie, naprzeciwko czytelni Biblioteki Pedagogicznej.
  • Korytarz wewnętrzny szerokości 1,5 m.
  • Schody wewnętrzne prowadzące na piętro do Muzeum Regionalnego.
  • Sale zajęć dostępne dla osób na wózkach, brak progów.
  • Wejście do sali muzycznej: korytarz szerokości 120 cm, drzwi szerokości 90 cm, otwierane z klamki przez nacisk.
  • Wejście do pracowni plastycznej: w głównym korytarzu, przeszklone drzwi przesuwne szer. 110 cm do małej sali, z niej przejście do dużej sali – drzwi przeszklone szer. 90 cm, otwierane z klamki przez pociągnięcie.
  • Brak w budynku oznaczeń w alfabecie brajla, oznaczeń kontrastowych i w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  • W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
  • Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  • Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Koordynator ds. Dostępności dla OzN w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – Joanna Kurpiel
E-mail: joanna.kurpiel@ckis.pl
Messenger: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie
TEL./SMS/MMS: +48 784 031 281
TEL.: 12 276 34 64