Ostatnie spotkanie z cyklu „DoSŁOWNIE przy kawie” z coachem i konsultantką kariery Dorotą Hetmańczyk-Żuchalską poświęciliśmy tematowi nieużytecznych przekonań. Brzmi enigmatycznie? A jednak każdy się boryka z przekonaniami, które blokują nasze działania. Przy zdalnej kawie rozmawialiśmy, jak je diagnozować i jak się ich pozbyć?
Przekonania każdy ma. Na każdy temat, a zwłaszcza na swój. Zmieniają się one wraz z naszym rozwojem i doświadczeniem życiowym. Nie wszystkie jednak nam służą. Niektóre potrafią nas skutecznie zablokować przed zrobieniem kroku naprzód. Jeżeli dzieje się to raz, drugi i dziesiąty, najwyższa pora zatrzymać się i powiedzieć SPRAWDZAM.
Jak? Stosując proste, analityczne metody coachingowe, np. racjonalnej terapii zachowań. Jak sprawdzić, że moje przekonanie mi nie służy? Odpowiedzieć szczerze na 5 pytań testujących. Czy moje przekonanie jest oparte o fakty? Czy pozwala mi chronić zdrowie i życie? Czy pozwala mi osiągać bliższe i dalsze cele? Czy pomaga rozwiązywać konflikty albo unikać ich powstawania? Czy pozwala mi czuć się tak, jak chcę się czuć – bez używek?
Jeżeli odpowiemy 3 razy TAK – nasze przekonanie oceniamy jako wspierające. Jeżeli jednak odpowiemy przynajmniej 3 razy NIE – przekonanie jest dla nas zdecydowanie niezdrowe i osłabiające.
Przyjrzyjmy się sobie otwarcie, jak w lustrze i nie bójmy się zadawać sobie pytań. Wtedy tylko możemy szczerze się ocenić. Warto co jakiś czas rewidować poglądy, zadając pytania: skąd to wiesz? Kto to powiedział? Jak? Co? Gdzie? Bardzo często ulegamy cudzym opiniom. Zdrowe, racjonalne myślenie oparte jest na FAKTACH. Zawsze bierze pod uwagę obiektywne prawdopodobieństwo zdarzeń.
Dla własnej potrzeby warto czasami zastosować autocoaching, czyli prosty sposób, by sobie pomóc. Potraktujmy go jak sprzątanie umysłu z niepotrzebnych śmieci. Najważniejsze założenie: skup się na rozwiązaniu, a nie na problemie. Nie analizuj zbyt długo i zacznij działać. Jak?
Krok pierwszy: zapytaj siebie, w czym tkwi problem.
Krok drugi: zapytaj siebie, czego pragniesz? Czego potrzebujesz w zamian?
Krok trzeci: planuj. Rozważ kilka pomysłów, wybierz jeden i wprowadź w życie. Jeśli się nie sprawdzi, wybierz kolejny, wypróbuj dwa razy. Za trzecim – zmień strategię.
I zawsze kieruj się pytaniem: co jest dla mnie ważne? Dokąd zmierzam? Po co mi to? Tylko my sami możemy szczerze sobie odpowiedzieć.
Epiktet powiedział: „Nie denerwują nas rzeczy czy zdarzenia, tylko nasze spojrzenie na nie.” Pamiętajmy, że to, co zdrowe dzisiaj, nie musi być zdrowe jutro, a to, co zdrowe dla mnie, nie musi być zdrowe dla innych. Nasze myślenie ewoluuje z każdym nowym doświadczeniem, dlatego warto co jakiś czas się zatrzymać i ponownie powiedzieć: SPRAWDZAM.
Zapis spotkania dostępny jest na naszym kanale YouTube. Zapraszamy do subskrybowania i powracania do „rozmów przy kawie”, gdy tylko będziecie tego potrzebować.
Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Joanna Kurpiel
(JK)