XVII Skawiński Tydzień Teatralny

Pałacyk "Sokół"
Skawina
20/06/2022

24/06/2022

16:00

22:00

Stęsknieni, głodni teatralnych emocji i przeżyć, odcinamy dni w kalendarzu niczym rezerwista centymetry – do rozpoczęcia przerwanego na dwa lata przez pandemię czerwcowego święta teatru.  To właśnie wtedy, kiedy uczniowie liczą ostatnie dni dzielące ich od wakacji, niecierpliwie odliczamy czas do inauguracji tego niezwykłego wydarzenia teatralnego, tak mocno wpisanego w nasz kalendarz imprez kulturalnych. W tym roku spotykamy się po raz siedemnasty, rok przed uzyskaniem pełnoletności Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

W tym roku w ciągu 5 dni zobaczymy 10 spektakli. Scenę na wszystkie wieczorne spektakle o dwudziestej oddaliśmy naszym gościom, teatrom, które mogli już Państwo u nas zobaczyć i te, które zaprezentują się u nas po raz pierwszy.

Nasz XVII Skawiński Tydzień Teatralny rozpocznie młody, krakowski zespół z niemałym doświadczeniem scenicznym i już wieloma nagrodami na swoim koncie.
Zobaczymy Grupę Artystyczną JASZCZURY z Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie

Poniedziałkowy wieczór oddajemy znanej skawińskiej Publiczności – Grupie Glutaminian Sodu z Olkusza. Sztuka choć z 2019 roku wydaje się pisana wczoraj, jest niezwykle ,,dzisiejsza”, aktualna…

Wtorek rozpoczniemy spektaklem premierowym naszego teatru. Tym razem na kanwę obrano ponadczasowy utwór literacki ,,Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupery’ego, który zobaczymy w wykonaniu Teatru Wszystko Gra.

Wieczorem zaś zapraszamy na spektakl w wykonaniu Teatru MUMERUS, którego mieliśmy już okazję zobaczyć na deskach teatralnych ,,Sokoła” w spektaklu Historyja barzo cudna. Bunt upadłych. Tym razem MUMERUS wsparty siłami Zespołu STROJONE zaprezentuje Publiczności spektakl muzyczny.

Środa będzie wyjątkowo obfita, proponujemy aż trzy spektakle. Rozpoczynamy teatrem ludowym, gdzie tradycję będziemy widzieć w strojach, słyszeć w mówionej gwarze i pieśni. Ludyczne walory i niepowtarzalność tej formy doceniono podczas tegorocznego Festiwalu Teatrów Szkolnych MELPOMENA.

Tuż po spektaklu Teatru TAKOGODKA zobaczymy spektakl premierowy Grupy Warsztatowej MASKI. Reżyser i autor scenariusza szył role na miarę młodych, początkujących, często debiutujących aktorów Teatru MASKA.

Zaś wieczorem zobaczymy kultowy i znany przede wszystkim z Teatru Telewizji, spektakl ,,Igraszki z diabłem” Jana Drdy. Niezapomniana plejada mistrzów z 1980 roku: Marian Kociniak jako Marcin Kabat, Jerzy Kamas jako diabeł Solfernus, Jan Kociniak jako anioł Teofil, Wojciech Pokora jako pustelnik Scholastyk, Magdalena Zawadzka w roli Kasi, Krzysztof Kowalewski w roli zbója Sarko-Farki, Janusz Gajos jako diabeł Omnimor, Barbara Wrzesińska – królewna Disperanda, Marek Kondrat jako diabeł Lucjusz, czy Janusz Rewiński jako diabeł. Ech… buzia sama się uśmiecha na wspomnienie każdej sceny z tego spektaklu.

Zatem i w Sokole popscą sobie muchy na nosie Jego Wysokości… i popodglądamy jak inni grać będą w ma… ma… mariaszka, a wszystko dzięki Teatrowi Ludowemu TRADYCJA.

W czwartek trzecia premiera teatru reprezentującego Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Tym razem najmłodsi – w autorskim spektaklu i w reżyserii Aleksandra Szklarskiego ,,Jak mysz z kotem”.

Wieczorny spektakl to historia miłości, i jak to w miłości bywa… bywa różnie. Doskonałe kreacje Anny Dzierży i Pawła Kumięgi, których dotąd mogliśmy poznać od całkiem innej strony, w roli jurorów gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Anna Dzierża – aktorka scen krakowskich, teatralna i telewizyjna (paradokumenty, seriale, projekty reklamowe), Dyrektor Teatru KONTRABANDA, Założycielka i Prezes Fundacji Wspierania Kultury POWIDOK

Paweł Kumięga – aktor teatralny, telewizyjny, filmowy (”Kler”, „Sklep z Marzeniami”, Ucieczka przez druty. Podziemny Schron”). W latach 2004 – 2007 pracował w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, a od 2007 roku związany z krakowskim Teatrem Ludowym.

 

I na zakończenie – wisienka na torcie! Motyle w brzuchu na radość spotkania z tak wybitnym aktorem scen polskich –  Janem Peszkiem! Nie sposób wymienić role filmowe i teatralne, których jest tak ,,nieskończenie wiele”. Niewątpliwie zawsze wybitnie zagrane, zapamiętane, wbite w pamięć odbiorcy… Jak wiele ról, tak i wiele nagród, których wymienimy zaledwie kilka:
1980 – Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Sztuki dla zespołu spektaklu „Kwartet” Schaeffera w reż. Mikołaja Grabowskiego na XV Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie
1981- Nagroda za rolę Gonzala w „Trans-Atlantyku” na XXII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
1982 -Nagroda Srebrny Pierścień za rolę Gonzala w „Trans-Atlantyku” Gombrowicza
1983 – Nagroda za rolę Strawińskiego w sztuce „Listopad” Rzewuskiego na IX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
1985 – Nagroda za wybitną kreację w „Scenariuszu dla trzech aktorów” Schaeffera na XX Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie
1989 – Nagroda Srebrny Pierścień za wspaniałe kreacje w sztukach B. Schaeffera oraz W. Gombrowicza
1991 – Nagroda Dziennikarzy za rolę Truffaldina w „Księżniczce Turandot” na XXXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

2021 – „Gong Danutki” za „kunszt sztuki aktorskiej” na 3. Festiwalu „Śleboda/Danutka” w Lublinie
2021 – Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego przyznana przez zarząd polskiej sekcji AICT

oraz m.in. odznaczenia:
2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”
2014 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej”
2014 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”

To niezwykła radość i niepowtarzalna teatralna gratka… koniecznie trzeba zobaczyć!

 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

PARTNER

 

 

 

Marta Tyrpa

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl