31/03/2023
00:00
Gotowi? Już do Was jedziemy z naszym nowym projektem „CKiS na wynos”. Pędzimy z propozycją bezpłatnych wydarzeń kulturalnych i warsztatów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Od września do grudnia będziecie nas mogli spotkać w różnych miejscach w naszej gminie. W sumie zaprosimy na 22 spotkania z kulturą w 14 sołectwach. Zorganizujemy koncerty i spektakle, a także warsztaty o tematyce m.in. dekoracyjnej, rękodzielniczej, kulinarnej. Każdy znajdzie coś dla siebie.
A co Wam zaserwujemy i gdzie zaplanowaliśmy najbliższą dostawę kultury? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.
5 grudnia, godz. 11.30
Placówka Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych Filia „Południe”, Dom Ludowy „Hallerówka” w Jurczycach
12 grudnia, godz. 11.30
Placówka Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych Filia „Północ”, Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Koncerty będą prezentacją wspólną, zgodnie z tytułem, uczniów i nauczycieli prowadzących naukę gry na danym instrumencie (instrumenty perkusyjne, skrzypce, akordeon). Repertuar koncertów obejmuje utwory muzyki klasycznej i współczesnej, dostosowane do umiejętności uczniów.
7 grudnia, godz. 17.30
Dom Ludowy „Hallerówka” w Jurczycach
14 grudnia, godz. 17.30
Świetlica Wiejska w Gołuchowicach
Przygotujemy niebanalne stroiki świąteczne na bazie kory drzew, ciekawych korzeni, szyszek, naczyń i innych gadżetów domowych. Podpowiemy, jak udekorować stół, ściany i… sufity.
11 grudnia, godz. 17.00
Dom Ludowy w Woli Radziszowskiej
Piaskownica” to dramat o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mimo chęci zbliżenia się do siebie, nie potrafią się porozumieć. W spektaklu, wyreżyserowanym przez Andrzeja Morawę, zagrają aktorzy Teatru Maska: Matylda Dudziak i Michał Styrylski.
Premiera przedstawienia odbyła się w czerwcu na rozpoczęcie XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Autorem sztuki jest Michał Walczak. Napisał ją w jedną noc, by zdążyć ze zgłoszeniem na konkurs dramaturgiczny. Nocny trud się opłacił. Konkurs wygrał i tym udanym debiutem rozpoczęła się jego kariera dramatopisarza. Mimo iż było to już 21 lat temu spektakl jest wciąż aktualny. Obrazuje międzyludzkie relacje we współczesnym, zabieganym świecie.
13 grudnia, godz. 11.40
Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach
Podczas „Zwyczajów bożonarodzeniowych” ubierzemy wspólnie tradycyjną choinkę ozdobami robionymi wg lokalnego zwyczaju. Poznamy tradycje bożonarodzeniowe: od momentu przygotowań adwentowych w domu i zagrodzie, przez zwyczaje kościelne, przygotowanie wieczerzy wigilijnej, tradycyjnych ozdób i podłaźników, potraw i strojów, po przebieg samego święta.
16 listopada, godz. 18.00, Świetlica Wiejska w Pozowicach
„Ich nie policzyłby nikt” w wykonaniu zespołu Tanto to widowisko muzyczno-poetyckie, wyreżyserowane przez Katarzynę Szybisty. Piękny i wzruszający kolaż tradycyjnych i współczesnych pieśni patriotycznych poprowadzi nas drogą ludzi uwikłanych w historię wbrew własnej woli. Wokalistki wcielają się w prawdziwe wojenne dziewczyny, które cierpiały w samotności, nie wiedząc, co los przyniesie im samym i ich rodzinom. Na program koncertu składają się: „Rota”, „Taki kraj”, „Miasto 44”, „Biały krzyż”, „Hej, hej ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Walczyk”, „Mury”, „Piosenka o Wojtku”, „Major Ponury”, „Miejcie nadzieję”, „Wojna złodziejka”.
20 listopada, godz. 17.30, nowy budynek Świetlicy Wiejskiej w Jaśkowicach
Koncert muzyki popularnej w wykonaniu młodej, ale już uznanej orkiestry dętej. W programie usłyszymy muzykę rozrywkową, filmową, nie zabraknie także góralskich rytmów – czyli klimatów idealnych przed zbliżającymi się Andrzejkami.
21 listopada, godz.11.00, Świetlica Wiejska w Grabiu
Sensoplastyka, czyli odkrywanie faktur i kolorów to praca rodzica z dzieckiem, w której liczy się proces, a nie efekt końcowy. Twórcza plastyka sensoryczna to zabawa i eksploracja w pełni bezpiecznych kolorowych materiałów, fascynująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Celem jest wspólna praca i doświadczanie.
23 listopada, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Ochodzy
30 listopada, godz. 17.30, budynek OSP Jaśkowice, ul. Krakowska 32
Pierwsze 2 z 4 warsztatów związanych z Bożym Narodzeniem. Cieszą się one zawsze największym zainteresowaniem. Podczas nich przygotujemy niebanalne stroiki świąteczne na bazie kory drzew, ciekawych korzeni, naczyń i innych gadżetów domowych codziennego użytku. Podpowiemy, jak udekorować stół, ściany i… sufity. Warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.
29 listopada, godz. 11.00, Szkoła Podstawowa w Rzozowie
Podczas „Zabaw andrzejkowych” poznamy zwyczaje, przesądy i wróżby obecne w tradycji skawińskich wsi, szczególnie związane z postacią wymarzonego kawalera dla panien. Prowadzący – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, Pan Czesław Gąsiorowski – przybliży nam popularne zabawy prowadzone w andrzejkowy wieczór.
Wstęp na wydarzenia jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 12 276 34 64).
12 października, godz. 17.00, Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach
Bum Bum Rurki to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Ich nieskomplikowana budowa i proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić zarówno maluchy, jak i dorosłych w fascynujący świat muzyki. Na tych niecodziennych instrumentach może zagrać dosłownie każdy, jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc. Poszczególne Bum Bum Rurki mają odmienne kolory odpowiadające konkretnym dźwiękom. Dzięki temu nawet nieznający nut mogą zagrać większość melodii, kierując się jedynie barwami tub.
17 października, godz. 11.00, Nowa Świetlica w Woli Radziszowskiej
Sensoplastyka, czyli odkrywanie faktur i kolorów to praca rodzica z dzieckiem, w której liczy się proces, a nie efekt końcowy. Twórcza plastyka sensoryczna to zabawa i eksploracja w pełni bezpiecznych kolorowych materiałów, fascynująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Celem jest wspólna praca i doświadczanie.
19 października, godz. 17.30, Remiza OSP Polanka Hallera
Odświeżamy szafy i uczymy się upcyklingu i recyklingu w myśl naszej zasady „ze starego zużytego, coś nowego ciekawego”. To nie szafa będzie tu elementem przewodnim spotkania, a jej zawartość, która po warsztatach zmieni swoje oblicze. Ubrania, które straciły swoją moc, nabiorą artystycznego wyrazu, dzięki namalowanym wzorom albo całkowicie zmienią swoją formę, dzięki nieoczywistym połączeniom. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych, chcących podkreślić swoją indywidualność i kreatywność. Jednocześnie promujemy ekologiczne podejście do szalejącego konsumpcjonizmu fast fashion. Odświeżamy dawną umiejętność przerabiania ubrań połączoną z oszczędnością i dbaniem o środowisko.
29 października, godz. 16.00, Remiza OSP Rzozów
Podczas warsztatów kulinarnych, realizowanych we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Wrzozowianki”, wspólne gotowanie tradycyjnego żurku będzie połączone z opowieścią o lokalnych zwyczajach kulinarnych w okresie od dożynek i zbioru plonów, przez postną kuchnię adwentową, po przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Spotkanie będzie także okazją do wymiany doświadczeń kulturowych.
29 października, godz.19.00, Świetlica Wiejska w Jurczycach
Zapraszamy na koncert piosenek regionu krakowskiego. Usłyszymy między innymi: „Zachodzi słoneczko”, „Hej od Krakowa jadę”, „Młynareczka”, „Niedaleko od Krakowa”, „Porębianka”, „Przyleciał ptaszek z Łobzowa”, „Płynie z Krakowa piosneczka”.
8 września, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Zelczynie
22 września, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Grabiu
9 września, godz. 17.00, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim
16 września, godz. 17.00, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim
„Król Maciuś I” O!Teatr
11 września, godz. 16.00, Świetlica Wiejska w Krzęcinie
Wstęp na wydarzenia jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 12 276 34 64).
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”