Czarnobylska Strefa Wykluczenia – wyklęta strefa, złamane życiorysy…

Pałacyk "Sokół"
Skawina
28/04/2023
18:00

…tak pokrótce można opisać efekt nieudanego „eksperymentu” z reaktorem atomowym w radzieckim wydaniu. Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nastąpiła w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.

Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.

W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km²  terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

W sowieckim stylu: nie liczono się ani ze skutkami społecznymi, ani ekologicznymi. Skażony teren został „wyczyszczony” z mieszkańców, których po prostu zapakowano w autobusy i wywieziono w inne rejony kraju. Nie pozwolono zabrać niczego ze sobą. Złamane ludzkie życia nikogo nie interesują. Szabrownicy nie boją się niewidzialnego promieniowania  i kradną na potęgę nawet podłogi, kaloryfery, okna. Prypeć – miasto marzeń – zamienia się w miasto upiorów. Brygady czyścicieli w prowizorycznych „ochraniaczach” są naturalnymi ofiarami wystawionymi na nieuchronne napromieniowanie.

W ciągu dekad katastrofa i strefa stały się elementem popkultury, zatem w nieunikniony sposób zostały skomercjalizowane. Zorganizowane objazdy pod opieką przewodników są na porządku dziennym. Jednym z nich jest nasz prelegent Borys Tynka – licencjonowany przewodnik po strefie wykluczenia. Jego opowieść i zdjęcia pokazują skalę ludzkiej podłości, głupoty i nieliczenia się z konsekwencjami, jak obecne okopy w Czerwonym Lesie…

Wyjątkowo po tym spotkaniu nie możemy Państwa zachęcać do odwiedzenia omawianego miejsca. Chcemy jednak podziękować za wspólne wieczory podczas tego sezonu i życzyć Państwu realizacji wymarzonych planów podróżniczych.

Do zobaczenia po wakacjach!

Fotogaleria ze spotkaniaJarosław Karasiński

 

Joanna Kurpiel

(AZG)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl