Koncert „Muzyczne perły Europy”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/11/2023
18:00

Wkrótce zabrzmią dla nas unikatowe i mało znane utwory europejskich kompozytorów, idealnie wpisujące się w listopadowy nastrój Muzycznego Poniedziałku. Usłyszymy kompozycje, m.in.: Charles’a Martina Loefflera, Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Witolda Lutosławskiego, Rossiniego i Mozarta.

Wystąpią przed nami:

Damian Kułakowski – skrzypek, altowiolista i muzykolog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej, następnie w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego oraz studiów muzykologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tajniki kameralistyki zgłębiał w klasie prof. Kai Danczowskiej  oraz prof. Anny Armatys-Borrelli. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Volker Jacobsen (Artemis Quartet), Florent Bremond, Dymitrij Sitkowieckij, Krzysztof Chorzelski (Belcea Quartet). Damian Kułakowski jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno solowych, jak i kameralnych m.in.: w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie oraz Dolnym Kubinie (Słowacja). W jego działalności artystycznej szczególną pozycję zajmuje kameralistyka wszelkich formacji. Jako solista i kameralista koncertował we: Włoszech, Francji, Słowacji. W latach 2018 – 2019 pełnił funkcję lidera sekcji altówek Orkiestry „Sinfonietta Cracovia”, a od 2019 roku jest członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2023 współtworzy Poldowski Quartet, z którym zdobył III miejsce na konkursie w Londynie. Łącząc kompetencje muzyka i muzykologa artysta działa również aktywnie jako publicysta muzyczny, współpracując m.in.: z „Beethoven Magazine” i „Ruchem Muzycznym”. W kręgu jego zainteresowań badawczych oraz artystycznych znajduje się gatunek pieśni z towarzyszeniem altówki okresu modernizmu, będący tematem dysertacji doktorskiej.

Aleksandra Orzeł – mezzosopranistka,  studentka studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie śpiewu prof. dr hab. Jacka Ozimkowskiego. Najlepiej czuje się wykonując arie kompozytorów romantycznych, czy też W. A. Mozarta. W swoim repertuarze posiada pieśni hiszpańskie, a równie chętnie wraca do pieśni z cyklów Antonina Dvoraka, ze względu na ich ciekawy i pełen wigoru charakter. Ceni sobie zarówno piękno muzyki klasycznej, jak i rozwijanie umiejętności aktorskich. Posiada zróżnicowane doświadczenia sceniczne, zarówno stricte aktorskie i rozrywkowe, jak i kameralne koncerty muzyki poważnej. Prywatnie miłośniczka podróży, architektury, sztuki, jazdy konnej, sztuki makijażu i wizażu. Chętnie podejmuje nowe wyzwania i nie boi się sięgać po więcej.

Monika Wilińska-Tarcholik–  pianistka, kameralistka i wykładowczyni AMKP w Krakowie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. T. Żmudzińskiego i E. Wolak-Moszyńskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem R. Buchbindera w Zurychu i A. Torgera w Hitzacker. Laureatka konkursu „Jeunesses Musicales” w Weikersheim (Niemcy) oraz nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Zakopanem. Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Węgrzech, Rumunii i Mołdawii, uczestnicząc m.in. w festiwalach: Klarinet – Fest Paris, Międzynarodowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Klarnetowy w Krakowie, Przemyska Jesień Muzyczna, Duettissimo. Brała udział w charakterze akompaniatora w szeregu konkursów i kursów muzycznych m.in. w: Lusławicach, Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i w Krakowie czy Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu, na których jest również wykładowcą. Dokonała nagrań płytowych dla Dux, CD Accord, KASP Records oraz PWM. Zapraszana jest jako juror do udziału w konkursach, jako prelegent do udziału w sesjach naukowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji otwartych. Prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki. Obecnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego AMKP.

Koncert 27 listopada 2023 r., godzina 18:00, Pałacyk „Sokół”

Wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „Bogumiła Gizbert-Studnicka zaprasza na koncert”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

czarno-biało-zielone logo z kwadratów. Po prawej listery s, r, g, z, pod grafiką podpis Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki


Joanna Kurpiel

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl