69. gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – WYNIKI

Pałacyk "Sokół"
Skawina
06/03/2024
09:00

Jak co roku Centrum Kultury i Sportu w Skawinie włączyło się w organizację gminnych eliminacji 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a głównym organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej.

Literackim patronem tegorocznej edycji konkursu obrano Zbigniewa Herberta dokładnie w 100-lecie urodzin tego znakomitego pisarza. Jego twórczość jest od dawna obecna w repertuarach uczestników OKR. Wiele razy jej interpretacje zyskiwały najwyższe nagrody. I w tym roku na kanwę recytacji obrano wiersze tego autora. Wśród recytowanych dzieł znalazła się m.in. „Dusza Pana Cogito”, „Niedźwiedzie”, „Czułość” czy „Różowe ucho”.
W konkursie zaprezentowało się 30 recytatorów w kategorii „Turniej Recytatorski” z podziałem na cztery grupy wiekowe. Wyjątkowo nikt nie wybrał kategorii poezji śpiewanej, która corocznie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z powodu braku zgłoszonych nie odbyły się także gminne eliminacje w kategoriach: „Wywiedzione ze Słowa” oraz „Teatr Jednego Aktora”. Już dziś zachęcamy do mentalnego przygotowywania się do udziału w przyszłorocznym – bo to nie lada gratka – jubileuszowym 70. OKR, który zbliża się wielkimi krokami.

Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu.

PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI GMINNYCH
69. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W CENTRUM KULTURY I SPORTU W SKAWINIE
dnia 6 marca 2024 roku

Prezentacje konkursowe oceniało Jury w składzie:

Katarzyna Galica – Aktorka Teatru Nowego Proxima, Krakowskiego Teatru Variete, Teatr Stu, Teatru Ludowego  w Krakowie –  przewodnicząca jury
Kazimierz Zajda poeta, artysta, plastyk, instruktor CKiS w Skawinie, członek jury
Andrzej Morawa – współzałożyciel Teatru Maska. Od 1997 roku nierozerwalnie związany z Teatrem. Polonista z wykształcenia, reżyser z powołania, scenarzysta, reżyser spektakli dramatycznych i widowisk plenerowych.

Jury po wysłuchaniu prezentacji, kierując się takimi kryteriami jak: dobór repertuaru, interpretacja, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny – postanowiło przyznać:

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas I-III

I miejsce
–  Kalina Kolasa z Katolickiej Szkoły Podstawowej
II miejsce
Zosia Jeż z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Joachim Rządzik z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Hanna Almert ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
III miejsce
Anna Grzebinoga ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach
Matylda Janik  z Katolickiej Szkoły Podstawowej
Eliza Grzywa z Katolickiej Szkoły Podstawowej

WYRÓŻNIENIA otrzymali
Nina Łomakin ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie
Kornelia Kuć z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Olga Konefał ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
Szymon Jagusiak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:

I miejsca nie przyznano
II miejsce
Anna Bury ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie
Zuzanna Turaj ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie
III miejsce
Aurelia Róż ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie
Emilia Dudek ze Szkoły podstawowej w Krzęcinie
Wiktoria Rzemieniec ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie

WYRÓŻNIENIA otrzymały
Kaja Frączek ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie
Julia Rudek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas VII–VIII:

Jury nie przyznało miejsca I i II
III miejsce przyznano Joannie Massalskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie

WYRÓŻNIENIE otrzymała Natalia Tokarska /zgłoszenie indywidualne/

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół ponadpodstawowych

WYRÓŻNIENIE przyznano Patrycji Kudeli reprezentującej skawińskie Liceum Ogólnokształcące.

Promocję do eliminacji powiatowych  otrzymują laureaci miejsc I – III.

Przewodnicząca Jury, Katarzyna Galica zwróciła uczestnikom szczególna uwagę, aby na skupić się na „tu i teraz”, na byciu na scenie, delektowaniu się tą sytuacją, skupieniu na odbiorcy, do którego adresujemy swoje interpretacje: Ważne by mówić do kogoś, zawrzeć przekaz adresowany do konkretnego odbiorcy, nie zamykać się na słuchacza, dla niego istnieć. Po co stajemy na scenie? Dlaczego tu jestem? Bo chcę? Ktoś mnie zmusił? Czy jednak mamy coś do powiedzenia, jakiś przekaz, nastrój, przemyślenie… nie zamykajmy oczu, nie patrzmy w podłogę, szukajmy kontaktu. Doceniajmy się również za fakt tego odważnego wyzwania, jakim jest stanięcie na scenie, przed jury, przed słuchaczami. To wymaga ogromnej odwagi, przełamania siebie. To daje nam moc doświadczenie i niewątpliwie może pomóc być odważniejszym w życiu, w szkole, na egzaminie, podczas ustnej odpowiedzi. O tym się nie myśli, ale uczestnictwo w tego typu konkursach pomaga nam być świadomym siebie i śmielszym na co dzień .

Jak co roku Jury sugeruje, by zwiększać nacisk na świadomy dobór repertuaru, materiału literackiego, co jest najistotniejszą cechą każdej prezentacji. Należy zwracać ogromną uwagę na to, jaki repertuar wybiera się dzieciom, czy sprawdzać co samodzielnie wybiera młodzież do swych prezentacji. Szczerość, prawdziwość wybranych słów, tekstów w prezentacjach jest rzeczą najistotniejszą, a dobra literatura dobrana do osobowości, wieku uczestnika jest clou przekazu.

Jury sugeruje, by opiekunowie szczególną troskę skierowali na pracę nad: dykcją recytatorów, emisją głosu, tempem recytacji – bo dynamicznie nie znaczy szybko; tu szybko oznacza niewyraźnie. Ważna jest ogólna prezentacja na scenie od momentu wejścia na nią. Nie zaczynajmy w biegu i nie kończmy recytacji prawie schodząc. To jest moje „pięć minut” chcę tu być i nacieszyć się sobą w tej roli – delektujmy się tym momentem. Ale aby tak być mogło, z radością i mniejszym stresem –  poświęćmy sobie więcej czasu na przygotowanie. Jury miało na uwadze, że tegoroczny termin przesłuchań nie dał wiele czasu na perfekcyjne dopracowanie materiału. Jednocześnie podziękowano za wkład pracy i merytoryczną opiekę, żywiąc nadzieję, że liczba miłośników pięknego słowa będzie wzrastać w przyszłości. Na tym protokół zakończono.

Skawina, 6 marca 2024 roku

fotogaleria z konkursu https://tiny.pl/dm5rj autorstwa Jarosława Karasińskiego

 

Marta Tyrpa

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl