Pierwsze spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zawiodło nas na piękną Teneryfę, największą z Wysp Kanaryjskich, jeden z najbardziej ulubionych kierunków turystycznych Polaków.
Andrzej Pasławski eksplorował ją przez pięć lat, dzięki temu otrzymaliśmy niezwykle kompletny i bogaty w informacje obraz wyspy, jej historii zamierzchłej i obecnej, tradycji dnia codziennego, piękna architektury i przyrody. Przemierzyliśmy pieszo i samochodem Teneryfę od krańca do krańca, obserwując niespodzianki klimatyczne: od morza chmur na północy, po krajobraz księżycowy na południu. Eksplorowaliśmy park narodowy cały czas czynnego wulkanu Teide, kurorty nad słynną plażą de Las Teresitas usypaną z saharyjskiego piasku oraz park archeologiczny upamiętniający pierwotne plemię Guanczów, wymordowane przez kolonizujących wyspę Hiszpanów. Park wcale nie miał łatwego życia i startu, bo niechętnie przywraca się pamięć historyczną o pierwotnych mieszkańcach, których kultura została zniszczona przez obecnych osadników. Podważano w ogóle istnienie i jakiekolwiek znaczenie pozostałości (nielicznych) kultury Guanczów, które chętnie zrównanoby z ziemią, gdyby nie wkroczył Thor Heyerdahl, norweski etnograf i podróżnik. Jego staraniem powstał park etnograficzno-archeologiczny, w którym możemy podziwiać m.in. przemyślane konstrukcje piramid sakralnych, dowodzących jak zaawansowaną wiedzą inżynieryjną, techniczną i astronomiczną dysponowały pierwsze ludy.
Nie zabrakło współczesnych tematów – wdzierającej się komercyjnej turystyki w postaci nieobliczalnego i niekontrolowanego budownictwa, niszczącego zarówno przyrodę, jak i życie mieszkańców wyspy. Coraz częściej agresywna turystyka spotyka się z buntem społeczności lokalnych. Ma on swoje źródło w rabunkowej niemalże „drugiej kolonizacji” – wykupywaniu ziemi przez konsorcja hotelarskie i turystyczne, które realizują własne biznesy, sprowadzając mieszkańców do roli usługowej i usługującej.
Problemy i trudy życia codziennego idą w zapomnienie podczas słynnego karnawału w Santa Cruz de Tenerife. Odbywa się on co roku w lutym w stolicy największej z Wysp Kanaryjskich i przyciąga ludzi z całego świata. Jest uważany za drugi najbardziej popularny ze znanych na świecie, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro. Odważne stroje, tańce na ulicach, wybór królowej karnawału, parady i ogólna radość pozwalają na odreagowanie wszystkich smutków i problemów.
Dziękujemy za pierwsze spotkanie i zapraszamy już za miesiąc na spotkanie z kulturą Afryki.
Fotogaleria ze spotkania – Kazimierz Zajda.
Joanna Kurpiel
/IN/
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl