Wyspa Wolin: Perła zachodniego Pomorza

Pałacyk "Sokół"
Skawina
15/11/2024

Wśród wielu wysp leżących w granicach Polski największą i najbardziej znaną jest Wolin, która znajduje się na Pomorzu Zachodnim. Z powierzchnią wynoszącą 265 km2 jest to jedno z najciekawszych oraz najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsc w naszym kraju. Znajdziemy tu bowiem klifowe wybrzeże Bałtyku, piaszczyste plaże, wydmy, łąki, lasy, jeziora polodowcowe, a także deltę Świny z archipelagiem bagnistych wysepek otoczonych wodami Zalewu Szczecińskiego. Ponad 40% powierzchni wyspy Wolin zajmuje Woliński Park Narodowy, który powstał w latach 60. XX w. jako pierwszy w Polsce park morski. W krajobrazie północnej części Wolina dominuje wybrzeże Bałtyku, a zwłaszcza te jego fragmenty, wzdłuż których rozciągają się urwiste klify. Najwyższe z nich mają ponad 90 m wysokości i na skutek podmywania przez morskie fale każdego roku przesuwają się 80 cm w głąb lądu. Wzdłuż zachodniego brzegu wyspy płynie Świna, która w strefie ujścia do Bałtyku tworzy deltę. Jest to obszar mieszania się słodkich wód Odry uchodzących do Zalewu Szczecińskiego oraz słonych wód morskich, pchanych w głąb lądu przez północne wiatry wywołujące okresowe spiętrzenia w Zatoce Pomorskiej. W północno-wschodnim krańcu wyspy znajduje się kilkanaście jezior polodowcowych, które tworzą niewielkie Pojezierze Wolińskie. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym i jednocześnie najbardziej malownicze spośród nich znalazły się w granicach parku narodowego.

Podczas spotkania nasz Gość, Sebastian R. Bielak zabierze nas w podróż przez ten urokliwy zakątek Polski, szczegółowo opisując przyrodę Wolińskiego Parku Narodowego, zróżnicowane krajobrazy wyspy (wybrzeże Bałtyku, wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, Pojezierze Wolińskie, delta Świny, wolińskie lasy), infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, lokalną kuchnię, historię Wolina (czasy Słowian i Wikingów, okres dwóch wojen światowych oraz czasy powojenne), lokalną architekturę oraz atrakcje turystyczne regionu.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie sebastianbielak.pl  oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

Zapraszamy w piątek, 15 listopada 2024, o godzinie 18:00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel
KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl