„Historię tworzą ludzie” to motto przyświecające tegorocznym obchodom Święta Niepodległości za sprawą towarzyszącej uroczystościom, wystawie plenerowej.
Uroczystości zaczniemy o godzinie 11.00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, po której wyruszymy na Rynek, prowadzeni przez Orkiestrę „Sygnał” z Radziszowa oraz poczty sztandarowe. Tam o godzinie 12.00 harcerski poczet flagowy wciągnie biało-czerwoną na maszt, by kolejny rok inicjując akcję „Niepodległa do hymnu”, wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Oprócz życzeń od włodarzy miasta, w tej części programu zostanie otwarta wystawa „Historię tworzą ludzie – 2 Korpus Polski”, która będzie prezentować sylwetki 6 ważnych dowódców 2 Korpusu, w tym także kobiet oraz 4 żołnierzy pochodzących z powiatu krakowskiego. Wystawę otworzy Prezes Fundacji Znaki Pamięci, organizator wystawy – Pani Aneta Hoffman.
Po zakończeniu części oficjalnej do wspólnego zaśpiewania patriotycznych pieśni zaprosi prowadzący tegoroczne uroczystości Łukasz Tworzydło. Konferansjer obchodów, szczególnie znany jaśkowickiej społeczności z zaangażowania w liczne akcje charytatywne, jest muzykiem i wokalistą, którego kiedyś można było usłyszeć w prowadzonym przez Wojciecha Mana finale „Szansy na Sukces”.
Wspólne śpiewanie zakończy uroczystości skupione wokół sceny, ale nie Skawińskiego Rynku.
Od godziny 14.00 do 16.00 zapraszamy rodziny z dziećmi, a także i osoby startujące indywidualnie, do udziału w GRZE TERENOWEJ pod hasłem przyświecającym tegorocznym uroczystościom: „Historię tworzą ludzie – 2 Korpus”. Udział w grze jest bezpłatny. Liczba uczestników obejmie nie więcej niż 200 osób; o udziale w grze decyduje kolejność przybycia na miejsce. Aby wziąć w niej udział należy odebrać pakiet startowy przy wystawie plenerowej „Historię tworzą ludzie – 2 Korpus”. Podsumowanie gry odbędzie się w formie finału o 16.00 w Pałacyku „Sokół”. Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek.
Startujemy o godzinie 14.00, a kolejność odwiedzanych punktów będzie dowolna. Punkty gry otwarte będą do godziny 15.30.
Uczestnicy gry przy pomocy otrzymanej przy starcie mapy, będą przemieszczać się po terenie Skawiny. Odwiedzą punkty, na których czekać będą na nich członkowie Fundacji Znaki Pamięci i harcerze z Niezależnego Związku Harcerskiego „Czerwony Mak”, gdzie będą mogli rozwiązać specjalnie przygotowane zadania. Dzięki odwiedzaniu kolejnych miejsc gracze będą mieli okazję poznać historię Armii gen. Andersa i losy jej żołnierzy. Projekt gry terenowej przygotowywany jest przez Fundację Znaki Pamięci przy współpracy NZH „Czerwony Mak” oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. W jej trakcie pragniemy przybliżyć uczestnikom jak to się stało, że polscy żołnierze znaleźli się na Bliskim Wschodzie, a następnie walczyli na froncie we Włoszech, jak trafili do 2 Korpusu, co nimi kierowało w walce o niepodległość Polski i Europy z dala od rodzin i Ojczyzny? Jakie musieli posiadać umiejętności, aby być w 2 Korpusie i czy w wojsku służyli sami mężczyźni? Czy były też w Armii gen. Andersa jakieś zwierzęta? Czy żołnierze mieli tyle zapału, że w przerwach w walkach uczyli się, aby mimo wojny ukończyć szkołę? Czy mogą dla nas obecnie stanowić wzór do naśladowania? O tym wszystkim organizatorzy będą chcieli poprzez grę opowiedzieć uczestnikom.
Regulamin gry dostępny będzie od 4.11.2024 r. na stronie internetowej Fundacji Znaki Pamięci www.znakipamieci.pl W dalszej części uroczystości zapraszamy na godz. 16.00 do Pałacyku „Sokół” do sali teatralnej, gdzie odbędzie się spotkanie, panel dyskusyjny z historykami i członkami rodzin kombatantów 2 Korpusu na temat ich szlaku bojowego, postaw, losów powojennych. Panel poprzedzi mini wykład Prezes Fundacji Znaki Pamięci, Anety Hoffman. Zostanie poruszony temat żołnierzy Armii gen. Andersa, ich szlaku bojowego i losów powojennych, który będzie stanowił podłoże do późniejszych dyskusji.
Po zakończeniu panelu zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Tolek” w reż. Krzysztofa Hoffmanna, produkcji w/w Fundacji o losach żołnierza 2 Korpusu ppłk. Antoniego Łapińskiego. Film prezentuje drogę bohatera do Armii gen. Andersa i jego późniejsze losy, nie skupia się na szlaku bojowym.
Wystawa, gra terenowa i pokaz filmowy to projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.
Serdecznie zapraszamy!
Marta Tyrpa
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl
Rynek w Skawinie