Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Muzyczny Salon: „Miłość ci wszystko wybaczy”

17/02/2018
18:00

Zapraszamy do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie na koncert przebojów operowych, operetkowych oraz najpiękniejszych polskich piosenek o miłości do słów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory w wykonaniu znakomitych artystek: Blanki Dembosz – sopran oraz Marii Rutkowskiej – fortepian.

W programie koncertu usłyszymy między innymi: arie z opery „Carmen” G. Bizeta, arie z oper G. Pucciniego, z opery „Faust” Ch. Gounoda, arie z „Wesołej Wdówki” F. Lehara, przeboje Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa i piosenki o miłości do słów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

17 lutego 2018 r. (sobota), godz. 18.00, Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie. 

Blanka Dembosz

Urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Podczas studiów powołała do życia  Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Dawnej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Wraz z gambistą Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku, a z wiolonczelistą  Łukaszem Laxym – pieśni protestantów polskich doby renesansu. Dokonuje prawykonań  utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują: Katarzyna Taborowska-Kaszuba, Paulina Załubska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Katarzyna Kwiecień-Długosz,  Martyna Kosecka,  Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Mateusz Ryczek, Patryk Lichota, Michał Ossowski, Michał Pawełek,  Rafał Zapała oraz Ryszard Lubieniecki.

Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu  Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, w Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu, w festiwalu Sound Screen Festival w Bydgoszczy, w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej  „Warszawska Jesień”, z upodobaniem promując polską muzykę nową, w szczególności współczesną muzykę elektroniczną i improwizowaną.

Jest współzałożycielką  Kolegium Muzyki Ewangelickiej , w którym śpiewa oraz  którym opiekuje się jako menadżer. Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT. Jest też autorką scenariusza i reżyserką koncertu „Po drugiej stronie Lete” (premiera podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej 2013), pomysłodawczynią i współorganizatorką ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić” w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w 2013 r., gdzie prowadziła kurs wokalny poświęcony muzyce wokalno-instrumentalnej Witolda Lutosławskiego.

Jako nauczycielka śpiewu realizowała program Rady Królewskich Szkół Muzycznych ABRSM oraz brytyjski program Rockschool. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną (kursy śpiewu „Kobiecy głos ma głos!” i „Głos ma głos!”) w Poznaniu (Now Music. Nowowiejski School of  Music) oraz w Krakowie (Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Klub Kultury Chełm, Klub Kultury Wola), gdzie pracuje z seniorkami, z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi według swojej autorskiej metody.

Maria Rutkowska

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku.  Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce. Jako pianista akompaniator uczestniczyła w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament na takich konkursach, jak: Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2009 r., 2012 r.), Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2010 r., 2016 r.), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Brnie (2013 r.) czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011 r.).

W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych kursach pianistycznych m.in.: Viery Nossiny (Rosja), Aleksandra Légera (Francja), Maurizio Barboro (Włochy), a także w warsztatach muzyki kameralnej prowadzonych przez Pierrot Lunaire Ensemble Wien czy European Fine Arts Trio. Jako korepetytor brała udział w mistrzowskich kursach wokalnych, prowadzonych przez Annę Radziejewską i Roberta Nakonecznego.

Pianistka koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Litwa, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy), wykonując utwory solowe i kameralne od baroku aż po współczesność.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Joanna Kurpiel

(AZ)