W czwartek 19 kwietnia w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie odbyła się konferencja szkoleniowa z udziałem specjalistów, organizowana przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie przy współudziale Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz UMiG Skawina.
Program konferencji podejmował tematykę zdefiniowania problemu handlu ludźmi oraz rozpoznawania symptomów jego wystąpienia w społeczeństwie i był skierowany do pracowników socjalnych, służb mundurowych, pedagogów i psychologów. Tematy wystąpień oraz warsztaty praktyczne zostaly opracowane i przygotwane przez partnerów konferencji: Prokuraturę Okręgową w Krakowie, La Strada Fundację Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.
Konferencję otworzyło wystąpienie Prokuratora Okręgowego w Krakowie, pana Rafała Babińskiego. Obecni byli także: Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, pan Jacek Kowalczyk, Zastępca Dyrektora CKiS w Skawinie pani Karolina Kozanecka oraz – z ramienia UMiG w Skawinie – pani Małgorzata Kopeć, Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii. Radę Miejską w Skawinie reprezentował pan Karol Kościelny, Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji.
Znakomite grono prelegentów, poświęcających czas non profit, podzieliło się z nami bezcenną wiedzą i doświadczeniem ze swojej pracy. Byli to:
Irena Dawid–Olczyk – prezes La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu
dr Katarzyna Przybysławska – prezes Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć
Handel ludźmi jest okrutną zbrodnią, która wpływa na pogwałcenie podstawowych praw człowieka, a także działa destrukcyjnie na jednostki. Proceder ten jest w większości przypadków prowadzony przez zorganizowane grupy przestępcze (często o charakterze transnarodowym), które czerpią z niego znaczne dochody – wg szacunków UNODC, handel ludźmi rocznie generuje obrót rzędu 32 miliardów dolarów. Polska, na tle innych państw UE, zajmuje niechlubne 5 miejsce jako kraj pochodzenia pokrzywdzonych przestępstwem handlu ludźmi. Jest także państwem tranzytowym (przez nasze terytorium przebiegają trasy przerzutowe ofiar z Europy Wschodniej i Azji) i krajem docelowym dla wykorzystywanych ofiar (szczególnie z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii oraz Azji Wschodniej).Analizując statystyki z ostatnich lat nie sposób nie zauważyć wyraźnej zmiany trendu odnośnie handlu ludźmi w Polsce. Dotychczas najczęściej ujawnianą formą wykorzystywania była eksploatacja w prostytucji, czy w przemyśle pornograficznym. Przekładało się to także na dane dotyczące podziału poszkodowanych wg kryterium płci, a mianowicie zdecydowaną przewagę kobiecych ofiar handlu ludźmi. Dane z ostatnich lat wskazują jednak, że rośnie gwałtownie liczba ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, z czym nierozerwalnie wiąże się także wzrastająca liczba pokrzywdzonych mężczyzn, którzy dominują w statystykach ofiar przymuszanych do pracy. Handel ludźmi to także wykorzystywanie do żebractwa, handel dziećmi i handel narządami. Ujawniane przypadki Polaków poszkodowanych przestępstwem handlu ludźmi w innych państwach europejskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz w Niemczech, wskazują, że nasi rodacy najczęściej padają ofiarami pracy przymusowej, a mężczyźni są grupą najbardziej poszkodowaną.
(żródło: handelludzmi.eu)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, prelegentom oraz naszym partnerom za znakomitą współpracę i atmosferę podczas spotkania.
Joanna Kurpiel
(AR)19
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”11″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]