Karkonosze są piękne o każdej porze roku – świadczą o tym komentarze podczas spotkania z Sebastianem Bielakiem. Okazuje się, że wielbicieli uroków Szklarskiej Poręby i Karpacza jest w Skawinie wielu i doskonale znają szlaki turystyczne, o których opowiadał nas Gość podczas spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.
Sebastian Bielak jak zawsze przygotował bardzo dokładny opis regionu, jego walorów, ciekawostek, zabytków i śladów kultury niematerialnej. Dzielił się przydatnymi informacjami ze szlaku, porównując infrastrukturę Parku Narodowego po stronie polskiej i czeskiej. Dla słuchaczy spotkanie było okazją do porównania własnych doświadczeń i przypomnienia szlaków wędrówek.
Region Karkonoszy już od czasów średniowiecznych przyciągał licznych poszukiwaczy surowców mineralnych i rud metali, w tym zwłaszcza Walonów eksplorujących złoża złota i srebra, dlatego na przestrzeni wieków intensywnie rozwijało się tutaj górnictwo i hutnictwo. Dzisiaj warto zwiedzić wyrobiska kopalni uranu oraz hutę i manufakturę szkła, gdzie można podziwiać zręczność artystów tego fachu.
Ciekawostką jest przeniesiona w całości z Norwegii Świątynia Wang. Ten cenny zabytek, wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV za namową hrabiny von Reden z Bukowca. Wpłynęła ona na króla, by ten podarował Wang ówczesnej gminie Bruckenberg (Karpacz Górny). 28 lipca 1844 Wang został kościołem miejscowej parafii ewangelickiej.
Walory przyrodnicze Karkonoszy: liczne jeziorka polodowcowe, wodospady i potoki, oryginalnych kształtów skałki, lasy i ich mieszkańcy, wreszcie mało przyjazna królowa regionu – Śnieżka sprawiają, że rejon odwiedzany jest coraz liczniej przez turystów po obu stronach granicy. Warto skorzystać jeszcze z polskiej złotej jesieni i zaplanować wycieczkę do Krainy Ducha Gór…
Joanna Kurpiel
(JK)
Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmJ12GLJ (fot. 1-6 Jarosław Karasiński)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl