Czysta energia muzyki źródeł – tak można podsumować spotkanie z Witkiem Brodą, eksploratorem najbardziej pierwotnych muzycznych ścieżek. Studiowanie monumentalnych dzieł Oskara Kolberga i wędrowanie po wsiach w poszukiwaniu ludowych twórców ukształtowało jego subiektywne spojrzenie na muzykę narodową. Podczas pierwszego w sezonie Muzycznego Poniedziałku z ogromną pasją dzielił się ze słuchaczami historią formowania się tańców narodowych: poloneza, kujawiaka, mazurka i oberka.
Witek Broda, wybitny muzyk i subiektywny badacz muzyki, grający na skrzypcach i lirze korbowej, jeden z założycieli Teatru Węgajty i formacji Bractwa Ubogich, lider Kapeli Brodów, która występowała od Maroko po Mołdawię, gościł po raz pierwszy w Skawinie. Podczas niezwykle ciekawego wykładu etnograficznego, ilustrowanego grą na skrzypcach i lirze korbowej, prezentował historyczną ewolucję muzyki – czy to dworskiej, czy ludowej; przenikanie się kultur stanów wysokich i niskich, wpływanie jednych na drugie. Dziś badacze mierzą się z problemem ustalenia oryginalnego pochodzenia tańców narodowych: czy to wieś wpłynęła na dwory, czy też było odwrotnie? Na wiele z tych pytań próbuje odpowiedzieć publikacja „Polski, polonez, chodzony” dra hab. Tomasza Nowaka, współtworzona z inicjatywy Witka Brody, której treść stanowiła kanwę dzisiejszego spotkania, a właściwie lekcji z historii muzyki.
Koncertowa część Muzycznego Poniedziałku udowodniła, jak wielką siłę ma muzyka ludowa, ta prawdziwa, czysta, nie „ulepszona” współczesnymi kanonami do poziomu „folk”. Jaka energia i moc w niej drzemie, jak potrafi porwać i wręcz zahipnotyzować i słuchaczy, i grających. Ma ona też tę właściwość, że grać ją można bez końca, zapętlając frazy, improwizując, wchodząc w nią całą duszą.
Niespodziankę sprawili obecni na sali przyjaciele muzycy, którzy dołączyli z cymbałami, bębnem i tańcem. Ten prawdziwy rustykalny jam session pokazał, co nam w duszy gra: „raz na ludowo!”
Dziękujemy pięknie za dzisiejszy wieczór i zapraszamy za miesiąc na kolejny koncert czystej formy: jazz w doskonałym wydaniu Małgorzata Hutek Quartet.
Joanna Kurpiel
(AR)
Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmJ2aZmq (fot. Jarosław Karasiński)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl