Radosna Niepodległość w Skawinie

Pałacyk "Sokół"
Skawina
11/11/2019
12:30

Tegoroczne Święto Niepodległości obdarzyło nas pogodą, która pozwoliła bez przeszkód zrealizować zaplanowany program uroczystości, a przede wszystkim poprowadzić piękny pochód przez centrum miasta.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez księdza kanonika Włodzimierza Łukowicza w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, w której uczestniczyły delegacje i poczty sztandarowe ze szkół, organizacji, stowarzyszeń i instytucji z naszej gminy. Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa pod batutą Ernesta Heksela zadbała o oprawę muzyczną nabożeństwa, a następnie poprowadziła patriotyczny pochód, któremu przewodził Pan Piotr Horosin, Zastępca Komendanta Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie.

Przed Pałacykiem „Sokół”, który 105 lat temu był świadkiem wymarszu 25-osobowego oddziału Skawińskich Sokołów do Legionów Polskich, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry, a flagę na maszt wciągnął poczet flagowy wystawiony przez 2. Szczep Harcerski MEMORIA w składzie: dowódca pocztu – samarytanka Julia Szopa, flagowy – młodzik Karol Żmuda, asysta – młodzik Tomasz Rzeszótko. Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie” wykonał zespół MINI-TANTO z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, po nim zaś Pan Burmistrz Norbert Rzepisko podziękował mieszkańcom Skawiny za zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w uroczystościach Święta Niepodległości.

Pieśnią legionów „My pierwsza brygada” w wykonaniu Orkiestry Dętej „Sygnał” zakończyliśmy część oficjalną uroczystości. Pamiętajmy, że tę oficjalną pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego napisał urodzony w Skawinie Andrzej Hałaciński, kawaler Orderu Virtuti Militari, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, legionista.

Na dalszą część uroczystości CKiS w Skawinie zaprosiło zebranych do sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, która okazała się zdecydowanie za mała, aby pomieścić wszystkich widzów.

Widowisko muzyczno-poetyckie „Miejcie nadzieję”, wyreżyserowane przez Katarzynę Szybisty, przedstawił zespół TANTO oraz aktorzy Teatru MASKA i WSZYSTKO GRA. Był to piękny i wzruszający kolaż tradycyjnych i współczesnych pieśni patriotycznych i żołnierskich, żywych obrazów aktorskich oraz projekcji mappingowej, stworzonej przez Aleksandra Szklarskiego. Wokalistki pracujące pod kierunkiem Katarzyny Szybisty poprowadziły nas drogą ludzi uwikłanych w historię wbrew własnej woli. Prawdziwe wojenne dziewczyny, które cierpiały w samotności, nie wiedząc, co los przyniesie im samym i ich rodzinom. Przejmujące losy Inki w połączeniu z poezją Agnieszki Osieckiej („ty to masz szczęście, że w tym momencie żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą”) wywołały piorunujące wrażenie. Tak, jak finałowe „Miejcie nadzieję”, którego wymowa „przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić!” wybrzmiała jako klamra spektaklu, w którym wystąpili: Julia Krzywoń, Małgorzata Szybisty, Kamila Wojtas, Cecylia Wyroba, Karolina Głowacz – Zespół TANTO; Łukasz Pierożek  (Teatr MASKA) z synem Mateuszem; Aleksandra Gąsior, Eryk Remański, Karol Nowak i Julia Zając czyli Teatr WSZYSTKO GRA.

Wraz z harcerzami 2. Szczepu MEMORIA ZHP zmieniliśmy nastrój, zapraszając do wspólnego śpiewania najpopularniejszych piosenek żołnierskich ze śpiewnika redagowanego przez Centrum Młodzieży im. Dra Henryka Jordana w Krakowie. Dzięki stałej współpracy z tym ośrodkiem możemy co roku uatrakcyjniać obchody święta narodowego chorągiewkami, śpiewnikami oraz innym materiałami, upamiętniającymi polskie rocznice. Nie było inaczej i dzisiejszego dnia.

Program artystyczny zakończyła prezentacja uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie – Big Bandu przygotowanego przez pana Konrada Pisara, a występującego pod batutą pani Martyny Drabczyńskiej oraz zespołu wokalnego, przygotowanego pod kierunkiem pana Wiesława Nowaka, przy akompaniamencie Andrzeja Panasiuka.

W czasie, gdy w sali teatralnej trwał koncert, pomieszczenie byłej „Kawiarni Sokół”, która rozpoczyna swe nowe życie pod nazwą „tuCZYtam”, zatętniło żołnierskim obozowiskiem za sprawą żywej dioramy, stworzonej poprzez rekonstrukcję umundurowania, uzbrojenia i codziennych obrazów z życia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego, przygotowanej przez Szczep MEMORIA. Dioramę uzupełniło  Stowarzyszenie Małopolska Grupa Rekonstrukcyjna ,,KADR”ze stoiskiem historyczno-rekonstrukcyjnym, prezentującym repliki broni z okresu II Wojny Światowej.

Nie ma życia obozowego bez żołnierskiej kuchni – i tej nie mogło zabraknąć w naszej rekonstrukcji. Wojskowa grochówka z polowej kuchni, wiejski chleb, smalec i ogórki kiszone, przygotowane przez kawiarnię „tuCZYtam” smakowały wyjątkowo i nic dziwnego, że bardzo szybko zniknęły…

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim wykonawcom i współorganizatorom oraz szczególnie:

– Funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Skawinie za nieocenioną pomoc w organizacji bezpiecznego przejścia pochodu patriotycznego,

– Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziszowie za pomoc w organizacji kuchni polowej oraz jej nieodpłatny transport,

– Harcmistrzowi Andrzejowi Woźniczce za użyczenie siatek maskujących i czaszy spadochronu na potrzeby przeistoczenia pomieszczeń kawiarni w prawdziwy żołnierski obóz,

– Panu Januszowi Opydo za spontaniczne wypożyczenie rekwizytów do spektaklu,

– Panu Jerzemu Kłępie, sołtysowi Jurczyc, za nieodzowną pomoc przy instalacji masztu flagowego,

– Stowarzyszeniu Małopolska Grupa Rekonstrukcyjna KADR za żywą lekcję historii,

– oraz 2. Szczepowi MEMORIA ZHP za współpracę przy organizacji wydarzenia, pełną dyspozycyjność oraz przepyszne mufinki, przygotowane dla uczestników uroczystości.

Dziękujemy, że mogliśmy spędzić ten dzień wspólnie z Państwem.

 

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmJn7Vv6 (fot. Jarosław Karasiński)

 

 

Joanna Kurpiel

(AR)

 

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl