Arktyka – w tym słowie czai się mroźny powiew północnego wiatru i ogrom zaśnieżonych pustkowi. Ta pozornie niedostępna część świata skrywa jednak również inne oblicza: ludzi, którzy przywędrowali tu w poszukiwaniu lepszego życia, przygody lub ucieczki od cywilizacji, zwierząt wiodących życie w tundrze, cudownych górskich krajobrazów. W tle zaś czai się wielka polityka i ambicje wielkich mocarstw liczących na zyski z eksploatacji arktycznych surowców.
Spitsbergen, największa wyspa arktycznego archipelagu Svalbard, jest miejscem nieoczywistym. Z jednej strony to ojczyzna nieskalanej natury, jedno z nielicznych miejsc, gdzie dzika przyroda wciąż opiera się ludzkim zakusom. Z drugiej jednak człowiek odcisnął już na nim swoje piętno, budując osiedla, kopalnie czy elektrociepłownie. Wreszcie, z roku na rok Spitsbergen staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym, a widok olbrzymich statków pasażerskich zawijających regularnie do niewielkiego porciku w Longyearbyen, stolicy wyspy, przestał być czymś niezwykłym.
Zapraszamy w niezwykłą podróż na Północ, podczas której zabierzemy Was między innymi do opuszczonego miasteczka Piramida, arktycznej kopalni w Barentsburgu i na spotkanie z reniferami w tundrze.
Ola i Bartek Drożdżal o sobie:
Poznaliśmy się w podróży przez Azję. Tym, co nas połączyło, były nie tylko romatyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki. Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!), ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad, składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym. W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki, ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów. Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.
Ola to podróżniczka w życiu zawodowym i osobistym, choć nie szuka zaginionych plemion i nie zdobywa ośmiotysięczników. Oaza spokoju i cierpliwości (a przynajmniej do czasu, kiedy ktoś nie nadepnie jej na odcisk). Nałogowy zbieracz pocztówek, fanka jazdy na desce, wypraw off-roadowych i książek podróżniczych.
Bartek – były prawnik, który porzucił pracę w poważnej kancelarii, by realizować marzenia o podróżach. Nie zna odpowiedzi na fundamentalne pytanie „góry czy morze”. Żegluje po morzach, wspina się w górach i odkrywa świat. Poszukiwacz przyrody nietkniętej ludzką ręką, zakochany w Syberii… i w Oli!
Zapraszamy na kolejne spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności w piątek 25 lutego 2022 r., o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.
Zasady organizacyjne wydarzenia:
1. Na wydarzenie obowiązuje aktualny limit 30% miejsc. Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko Covid- 19 pod warunkiem okazania przez te osoby:
W przypadku nieokazania wskazanych dokumentów, organizator ma prawo odmówić obsługi.
Limit może ulec zmianie w wyniku wprowadzenia nowych rozporządzeń dla organizatorów imprez kulturalnych.
2. Klient chcący wziąć udział w wydarzeniu dobrowolnie i jednoznacznie oświadcza, czy posiada status osoby zaszczepionej przeciwko wirusowi Covid-19, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w dniu wydarzenia. Brak oświadczenia jest jednoznaczny z uznaniem osoby jako niezaszczepionej.
3. Każdy uczestnik spotkania zobowiązuje się do przekazania przedstawicielowi CKiS w dniu wydarzenia podpisanych oświadczeń dotyczących RODO i Covid-19, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w dniu przeprowadzenia koncertu.
Spotkanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego (dystans, dezynfekcja, maseczka).
Joanna Kurpiel (na podstawie materiałów thevagabond.pl)
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl