Barokowa jesień w Dworze Dzieduszyckich

Dwór Dzieduszyckich
Radziszów
19/11/2021 17:30

Jesień idealnie współgra z muzyką baroku. Jest dojrzała, spokojna, wyważona. Nastraja łagodnością i kojącą harmonią nieuchronnego przemijania, przyjmowanego z filozoficznym zrozumieniem i zgodą. Harmonia koloru i harmonia dźwięku. Forma budowana w oparciu o stałe, niezmienne zasady. Jej stałość ma charakter niemal terapeutyczny, dlatego tak dobrze wpływa na samopoczucie. Muzyka baroku to prawdziwe lekarstwo na smutki i melancholię, nieuniknione w tym okresie roku.

Kto nie zdążył lub nie mógł być obecnym na koncercie z cyklu Muzyczne Poniedziałki, ma szansę usłyszeć ponownie wyjątkowo rzadkie brzmienie klawesynu z towarzyszeniem fletu traverso, tym razem w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie. Wykonawstwo będzie najwyższej próby.

Doskonale znana melomanom profesor Bogumiła Gizbert-Studnicka ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela. Koncertuje z licznymi zespołami wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Europie, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie. Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii. W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedym oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku: „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku. Od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Od roku 2001 jest także prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów.

Paulina Tkaczyk to doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu Prof. Christine Schornsheim, uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, dwukrotnie Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, „Sapere Auso” Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”, Stypendium DAAD Deutscher Akademischer Austausch Dienst. Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki dawnej. W swoim dorobku fonograficznym posiada cztery płyty. Ma na swoim koncie również pierwszą publikację książkową „Stylistyczna różnorodność w twórczości Christlieba Siegmunda Bindera na przykładzie zbioru Sonat Klawesynowych op. 1 – między barokiem a klasycyzmem” (Musica Iagellonica, 2017 r.).

W programie koncertu usłyszymy kompozycje m.in.: Christlieba Siegmunda Bindera, Bazylego Bohdanowicza i Michała Kleofasa Ogińskiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac laureatów konkursu plastycznego „Jesienne impresje”, którego wyniki zostaną ogłoszone tuż przed koncertem. Muzyczną ucztę poprzedzi wernisaż i wręczenie nagród uczestnikom konkursu.

Zapraszamy w piątek 19 listopada, o godz. 17.30 do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie.

Koncert zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

 

Joanna Kurpiel

/IN/

 

Dwór Dzieduszyckich

ul. Szkolna 4, 32-052
Radziszów,

12 256 31 18