Słoneczne popołudnie, zapach świeżego chleba i kolorowe wieńce – tak zaczęło się tegoroczne święto plonów w Zelczynie. Punktualnie o 13.30 barwny korowód, poprowadzony przez Orkiestrę Dętą „Sygnał” z Radziszowa, przeszedł przez pięknie udekorowaną miejscowość na teren rekreacyjno-sportowy, gdzie czekała scena, stoły i miejsca dla gości, a także kolorowe stoiska.
Centralnym punktem był uroczysty dziękczynny obrzęd pod otwartym niebem. Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Józef Motyka, a muzyczną oprawę stworzyli orkiestra „Sygnał” i organista Łukasz Lelek. Chleb z tegorocznych zbiorów starostowie dożynek – Jolanta i Paweł Franczukowie – przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, co rozpoczęło symboliczne dzielenie się nim z uczestnikami.
Nie zabrakło tradycji w najlepszym wydaniu: scenka obrzędowa przybliżyła dawne zwyczaje żniwne, a kolejne sołectwa – od Zelczyny po Jurczyce – prezentowały misterne wieńce wraz z autorskimi przyśpiewkami. Folklor wybrzmiał też w znakomitym występie młodych muzyków z zespołu TAKOGODKA z Borku Szlacheckiego, a Kapela Ludowa z Radziszowa dopełniła ludowego klimatu wydarzenia.
Dożynkowy plac tętnił życiem: stoiska Kół Gospodyń Wiejskich kusiły domowymi pysznościami, lokalne stowarzyszenia prezentowały swoją działalność, a dzieci szalały na dmuchańcach. Wśród gości pojawiło się wielu przedstawicieli władz samorządowych i instytucji – ich obecność podkreśliła rangę wydarzenia i szacunek dla pracy rolników.
Wieczorem nadszedł czas na zabawę taneczną z zespołem CARO. Gdy z nieba lunął deszcz, parkiet wcale nie opustoszał. Parasole poszły w kąt, a uśmiechy zostały – bo w Zelczynie tańczy się niezależnie od pogody.
Tegoroczne dożynki były piękną lekcją wspólnoty: wdzięczność za plony, duma z lokalnego dziedzictwa i radość bycia razem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta – sołtysowi Zelczyny – Panu Januszowi Śmiechowi, mieszkańcom, artystom, sponsorom i partnerom. Zelczyna pokazała, że tradycja ma tu mocne korzenie – i serce, które bije w rytmie orkiestry, przyśpiewek i wspólnego „dziękuję”.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720328711987/
(AZG)