Wycieczka górska: GÓRY CZERCHOWSKIE

inna lokalizacja
05/09/2020 05:00

05.09.2020

 „GÓRY CZERCHOWSKIE”

Kyjov – Minčol (1157 m) – Malý Minčol – Sedlo pod Dlhou – Leluchów

Wyjazd g. 5.00, powrót ok. g. 21.00,

cena: 75 zł

Skala trudności:

,,4”- trasa przeznaczona dla średniozaawansowanych; w niektórych miejscach sporadycznie występują sztuczne zabezpieczenia w formie łańcuchów lub drabinek; czasem wąskie przejścia;

/czas przejścia: 7h/

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Ruszamy na górę od strony słowackiej wsi Kyjov – niebieskim szlakiem. Na Łysą Górę droga prowadzi dość stromo przez łąki z pięknymi widokami na okoliczne góry, a następnie zaszywa się lesie, po dłuższej wędrówce docieramy na szczyt. Na szczycie Mincola stoi dość duży betonowy obelisk z herbami Bardejowa, Preszowa i Starej Lubowni, a więc siedzib powiatów, których granice stykają się właśnie tutaj. Oprócz trzech herbów, na czwartej ścianie obelisku zawiezona jest tablica upamiętniająca XXVI spotkanie turystów SNP – Lipany 19-22.7.1979. Tuż obok słupki z drogowskazami szlaków, a jest to dość duży węzeł znakowanych szlaków. Najważniejszym aspektem i zaletą tego szczytu dla turysty są zapewne rozpościerające się widoki, ograniczone nieco tylko w kierunku południowym. Stojąc przy obelisku mamy widok od Tatr na zachodzie, dalej Beskid Żywiecki z Babią Górą (1725 m) i Policą, tuż obok Gorce m.in. z Turbaczem, Kiczorą, Lubaniem, czy Gorcem, dalej na płn.-zach dwa pasma Beskidu Sądeckiego z Radziejową i Jaworzyną Krynicką. Na wschód od Beskidu Sądeckiego widać rozległą i największą obszarowo część polskich Beskidów – Beskid Niski, od pasma Koziego Żebra, poprzez Jaworze, Chełm, Maślaną Górę, Lackową, słowacki Busov, Jaworzynę Konieczniańską, po Kamień nad Jaśliskami i Kanasiówkę. To tylko ważniejsze ze szczytów. Dalej na wschodzie zaczynają się już Bieszczady, od Chryszczatej po połoniny. A więc uczta dla oczu, przy dobrej przejrzystości powietrza, jest wyśmienita i łagodzi wszelkie niedogodności związane z wyjściem na szczyt. Gdyby ktoś chciał zobaczyć widok na Tatry i inne słowackie części Karpat, to warto podejść niebieskim szlakiem w kierunku węzła szlaków Lazy, na inny szczyt położony na wschód od głównego wierzchołka, na którym stoi krzyż. Z Minčola kierujemy się czerwonym szlakiem przez Uhlisko na Maly Minčol (1054 m n.p.m.). Idziemy dalej… Trawersujemy zbocza szczytu Dlha (1007 m n.p.m.) i docieramy do Przełęczy pod Dlhou, oglądając po drodze pięknie widoki i ciekawą myśliwską ambonę. W oddali rozpościerają się fantastyczne widoki na Beskid Niski. Niebieskim szlakiem przez łąki i lasy schodzimy do miejscowości Ruska Vola nad Popradom i do Leluchowa.

 

Informacje:

Minčol (1157 m) – najwyższy szczyt Gór Czerchowskich we wschodniej Słowacji. Wznosi się w północno-zachodniej części tej grupy górskiej[1]. Szczyt pokrywa rozległa polana. Na wschodnich zboczach góry bije źródło Topľi. Najkrótsze wejście prowadzi ze wsi Livovská Huta[2].

Minčol jest zwornikiem dla 4 grzbietów:

 

Malý Minčol (1054 m) – szczyt w północno-zachodniej części Gór Czerchowskich we wschodniej Słowacji. Szczyt jest mało wybitny, zbocza zalesione, na szczycie polana. Punkt widokowy.  Malý Minčol jest zwornikiem dla trzech grzbietów, pomiędzy którymi spływają 3 potoki: Soliská, Večny potok i Banský potok. Wszystkimi tymi grzbietami prowadzą szlaki turystyczne krzyżujące się na Małym Minčolu.

 

Pod Dlhou (słow. Sedlo Pod Dlhou; 958 m n.p.m.) – przełęcz w Górach Czerchowskich w północno-wschodniej Słowacji. Przełęcz znajduje się w głównym grzbiecie Gór Czerchowskich, będącym w tym miejscu jednocześnie głównym grzbietem wododziałowym Karpat Zachodnich, pomiędzy szczytami dwuwierzchołkowego Murianíka (1010 m n.p.m.) na pd.-wsch. oraz Dlhej (1007 m n.p.m.) na pn.-zach. Pn. stoki przełęczy opadają miernie stromo ku dolince, którą spływa Podrožný potok, należący do dorzecza Topli, natomiast jej stoki zach. – ku dolince, którą płynie Chotárny potok, należący do dorzecza Popradu.

Siodło przełęczy jest dość płytkie i niezbyt szerokie. Pokrywa je polana, częściowo zarosła borówczyskami, a częściowo zarastająca już lasem.

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

Informacje i zapisy:

Zapisy od 05.08.2020 w Dziale Sportu i Rekreacji/ Hala Widowiskowo-Sportowa w Skawinie.

Tel. 728 834 588

 

Wpłaty za wycieczkę można dokonać:

przelewem: na rachunek bankowy o nr: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005 (Bank Spółdzielczy w Skawinie), podając w tytule przelewu wycieczka górska

stacjonarnie: od dnia 06 sierpnia w godz. 8.00 – 14.00, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Konstytucji 3 Maja 4.

Przypominamy o terminie  dokonywania wpłat zarówno na wycieczki krajowe jak i zagraniczne – nie wcześniej niż na 30 dni przed każdą wycieczką i nie później niż 10 dni przed wyjazdem.

Przed dokonaniem wpłaty prosimy o kontakt z Działem Sportu i Rekreacji w celu zapisania się na listę uczestników, a dla nowych piechurów, którzy chcieliby dołączyć do grona uczestników wycieczek górskich CKiS – przypominamy o obowiązku złożenia pisemnej akceptacji Regulaminu Wycieczek Górskich.

 

inna lokalizacja