Uprzejmie informujemy, że prowadzimy intensywne prace mające na celu przywrócenie właściwych parametrów jakości wody i ponowne otwarcie obiektu, jednakże do momentu uzyskania wyników niepozostawiających wątpliwości, kompleks basenów otwartych „Gubałówka”, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, pozostaje zamknięty. Szczegółowe informacje publikujemy poniżej.
Co jest powodem zamknięcia kompleksu?
W środę (19.07.2023 r.), w godzinach porannych, otrzymaliśmy telefoniczną informację z PPIS w Krakowie o możliwości wystąpienia przekroczeń w parametrach jakości wody (informację tę otrzymaliśmy jako wynik kontroli przeprowadzonej w poniedziałek, 17.07.2023 r.,). Powodem było pojawienie się w wynikach bakterii Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczki ropy błękitnej. Równolegle (również w poniedziałek) badania jakości wody przeprowadziło działające na nasze zlecenie (i na podstawie harmonogramu uzgodnionego z PPIS w Krakowie) laboratorium posiadające wszelkie odpowiednie certyfikacje (bezpośredni link do wyników: https://ckis.pl/wp-content/uploads/2023/07/spr-17275-ZL-23_17.07.2023.pdf). Ponieważ wyniki tych badań wzajemnie się wykluczały (wyniki badań wykonanych zgodnie z harmonogramem nie wykazały żadnych niepokojących parametrów), zgłosiliśmy niezwłocznie ten fakt do PPIS w Krakowie. Informacje te były niepokojące również dlatego, że podobnie jak każdego dnia, także w dniu pobrania próbek brodzik był poddany czyszczeniu i wymianie wody (którą pobieramy bezpośrednio z sieci wodociągowej i uzdatniamy każdorazowo przed otwarciem kąpieliska).
Jakie podjęliśmy działania?
Niezależnie od powyższego podjęliśmy decyzję o prewencyjnym zamknięciu całego kompleksu i przekazaliśmy informację o wynikach badań do PPIS w Krakowie. Kilka godzin później (już po zamknięciu kompleksu i poinformowaniu o tym fakcie za pośrednictwem naszej strony internetowej i profilu na Facebooku) otrzymaliśmy oficjalną decyzję z wynikami badań przeprowadzonych przez PPIS w Krakowie (bezpośredni link do wyników: https://ckis.pl/wp-content/uploads/2023/07/Decyzja.pdf). Informacja ta została również opublikowana na naszej stronie internetowej i na terenie kąpieliska (zgodnie z wytycznymi z decyzji). W konsekwencji jeszcze tego samego dnia, w godzinach wieczornych opróżniliśmy niecki, a w kolejnym dniu (już po ich zdezynfekowaniu, ponownym napełnieniu i uzdatnieniu wody) zleciliśmy kolejne badania, by całkowicie potwierdzić brak zagrożenia.
Aby w przyszłości uniknąć tego typu zagrożeń, zwiększyliśmy indeks stosowanych środków uzdatniających, pozostając jednak w bezpiecznych, dopuszczalnych dla zdrowia wartościach, które niezmiennie będziemy stale monitorować. Równocześnie nasz personel będzie zwracał jeszcze większą uwagę na higienę korzystających z kąpieliska. W tym zakresie prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do poleceń pracowników oraz ratowników wodnych.
Jakie są aktualne wyniki badań?
Zrealizowane przez pracowników CKiS w Skawinie działania (m.in. użycie specjalnych środków chemicznych, wymiana wody, mycie niecek, dezynfekcję) nie przyniosły pożądanego efektu – najnowsze badania laboratoryjne wykazały, że bakterie nie zostały w pełni usunięte.
Jakie jest zagrożenie dla użytkowników basenu?
Bakteria, którą wykazały wyniki badań przeprowadzonych przez PPIS w Krakowie to Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Wobec występowania niepokojących objawów lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia prosimy o kontakt z lekarzem, by w razie potrzeby wdrożyć właściwe leczenie.
Kiedy kompleks może być ponownie otwarty?
Jesteśmy zmuszeni przedłużyć okres wyłączenia kompleksu basenów do momentu uzyskania wyników niepozostawiających wątpliwości, co do jakości wody. Niezwłocznie po potwierdzeniu, że przeprowadzone działania przyniosły pożądany efekt, poinformujemy Państwa o możliwym terminie ponownego otwarcia (z zastrzeżeniem odpowiednich warunków pogodowych).
Zapewniamy, że nie było naszym zamiarem zatajenie tej informacji, ani wprowadzenie kogokolwiek w błąd. Uznaliśmy, że na tym wczesnym etapie (wobec sprzecznych wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych) informacja ta może wprowadzić niepotrzebne obawy. Wyciągamy jednak wnioski z tej sytuacji i w przyszłości nasze działania będą uwzględniały te spostrzeżenia.
ul. Spacerowa 4,
32-050
Skawina,
12 256 95 60 w. 24