Z wielką przyjemnością zapraszamy na koncert w ramach cyklu Muzyczne Poniedziałki, którym otworzymy nowy sezon artystyczny. Na muzyczne „dzień dobry” czeka nas podróż przez miłosne historie, wzloty i upadki – stworzone przez geniuszy dźwięku: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Händela i Domenico Scarlattiego. Dawno niesłyszana muzyka baroku i klasycyzmu wraca na scenę Pałacyku „Sokół” w świetnym wykonawstwie.
Przy klawesynie niezastąpiona profesor Bogumiła Gizbert-Studnicka, inicjatorka koncertu, niestrudzenie promująca młodych artystów jako prezes Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów, w tym również spektakle operowe, oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”.
Tym razem w Skawinie po raz pierwszy zaprezentują się Mariola Siepak – sopran oraz Sebastian Szydło – baryton, którzy wcielą się w role kochanków z oper „Wesele Figara”, „Juliusz Cezar w Egipcie”, „Czarodziejski flet” czy „Don Giovanni”. Wejdziemy zatem w jesień krokiem zakochanych, bo przecież dla miłości każda pora roku jest piękna!
Zapraszamy w poniedziałek 26 września o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”, wstęp wolny.
O Artystach:
Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesynistka, dyrektor artystyczny. Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii (Belgia) w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem). Od 1973 roku jest profesorem Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W 1974 roku wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii (Belgia). Koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie. Brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in.: w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych. Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii. W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku – „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja). Od 1996 r. jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 r. jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”, mającego na celu promocję młodych, utalentowanych artystów z różnych dziedzin sztuki. Od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów, w tym również spektakle operowe m.in.: „Juliusz Cezar w Egipcie” Haendla, „La Serva Padrona” Pergolesiego i muzyczno-taneczne („Yerba-mate” – światowa premiera), oraz muzyczno-poetycko-taneczne („Odwieczny Taniec Natury, „Namuzowywanie”, „Król Duch” J. Słowackiego – duodram), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.
Mariola Siepak (ur. 2000) – sopran, laureatka wielu prestiżowych konkursów, m.in.: międzynarodowego konkursu ,,Rudolf Petrak Singing Competition’’ (2 miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu imienia Zygmunta Noskowskiego w Brzesku (2 miejsce) „International Competition ARTSONG’’ (wyróżnienie I stopnia), Ogólnopolskiego Konkursu im. Władysława Żeleńskiego (3 miejsce), International Music Competition Małopolska 2021 (wyróżnienie). Brała udział w trasie koncertowej po Francji podczas ,XXI Festival Baroque d’Auvergne’, gdzie śpiewała jako solistka na dwunastu koncertach. Dwukrotnie śpiewała na Międzynarodowym Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie, jeden z koncertów został uwieczniony nagraniem płyty. Występowała na wielu konkursach międzynarodowych z chórem, grała również w Teatrze Ludowym w przedstawieniu „Kopciuszek” (siostra Kopciuszka), występowała na Międzynarodowym Konkursie Teatralnym w Cieszynie (wyróżnienie) oraz kilkakrotnie była laureatką Festiwalu Teatralnego „Bajdurek”. W 2019 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego mgr Ewy Kowalczyk w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Obecnie studentka wokalistyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dra hab. Jacka Ozimkowskiego.
Sebastian Szydło – baryton, dyplomant Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu prof. Jacka Ozimkowskiego. Obecnie student Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz wokalistyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Śpiewał na wielu konkursach, zdobywajac wiele nagród oraz wyróżnień. Koncertował z orkiestrami oraz z chórami jako solista, między innymi podczas Koncertu Cecyliańskiego oraz Perłach Powiatu organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Koncert z cyklu „Bogumiła Gizbert-Studnicka zaprasza na koncert” organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki.
Joanna Kurpiel
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl