Misternie wykonane arcydzieła

online
17/05/2021 17:00

Zgodnie z tradycją we wtorek 18 maja o godzinie 17.00 odbyło się kolejne, już szóste spotkanie z cyklu „Artystyczne Triki Małgosi i Moniki”. Maj, to wyjątkowy miesiąc i to nie tylko na okoliczność piękna budzącej się do życia przyrody, ale również ze względu na obchodzony 26 maja „Dzień Matki”. Zgodnie z zapowiedzią i my, to znaczy artystyczny duet, mamy prezent dla Mam w postaci gościa specjalnego – Pani Olgi Gabryś, która wprowadziła nas w magiczny świat haftu sutaszowego.

Tym razem, to nasz gość wiódł prym prowadząc warsztaty, a nasze ARTDUO przejęło skromną rolę początkujących w tym temacie uczniów.

Pani Olga Gabryś to osoba wielu talentów. Już od najmłodszych lat chętnie haftowała, szydełkowała, wykonywała skomplikowane wzory na drutach robiąc swetry, czapki czy szaliki. Chętnie podejmowała działania plastyczne robiąc stroiki okolicznościowe, kompozycje kwiatowe oraz różnego rodzaju ozdoby na bazie papieroplastyki z wykorzystaniem różnorodnych ciekawych technik dekoratorskich. Zafascynowana rękodziełem ludowym, szczególnie tkactwem, przez wiele lat zarówno zawodowo, jak i prywatnie poświęciła się tej technice artystycznej wykonując dziesiątki przepięknych kilimów oraz makat.

Pasją Pani Olgi od wielu lat jest  projektowanie i wykonywanie biżuterii techniką haftu sutaszowego. Ręcznie szyta biżuteria według własnych pomysłów jest niepowtarzalna, unikatowa, efektowna aczkolwiek bardzo pracochłonna i wymagająca wielu godzin pracy. Nieograniczone możliwości tworzenia wzorów oraz doboru kolorów pozwalają na powstawanie małych ARCYDZIEŁ, które zachwycają swoją formą i precyzją.

Pani Olga wprowadziła nas w arkana tej wyjątkowej techniki pokazując krok po kroku, jak powstaje jeden element biżuterii, który niejednokrotnie jest zaledwie malutką częścią czegoś bardziej spektakularnego.

Podczas warsztatów został uszyty przez Panią Olgę kolczyk, będący lustrzanym odbiciem wcześniej wykonanego wzoru stanowiącego zgodnie z założeniem komplet. Najważniejsze podczas pracy twórczej to sam pomysł, niejednokrotnie poprzedzony projektem graficznym. Zastosowanie elementów dekoracyjnych w postaci kamieni szlachetnych lub bigli narzuca kolejność wykonywanych działań.

Dzięki warsztatom i zawartym w nich wskazówkom dowiedzieliśmy się, co to jest pakiet startowy i gdzie można go kupić. Otrzymaliśmy również wiedzę, jak ważne jest zastosowanie materiałów dobrej jakości (sznurki, nici, koraliki, bigle, kamienie szlachetne, spinki, itp.) aby nasza praca zakończyła się sukcesem.

Najważniejsza dla osób początkujących jest nade wszystko cierpliwość i nie zrażanie się potknięciami. Zgodnie z maksymą, iż „trening czyni mistrza” po wielu próbach zapewne dojdziemy do poziomu, który da nam satysfakcję. Taką drogę właśnie w uporczywym dążeniu do celu pokonał nasz gość.

Pani Olga choć jest samoukiem, dzięki ciągłym poszukiwaniom materiałów dydaktycznych oraz wymianą doświadczeń z osobami o podobnych zainteresowaniach osiągnęła najwyższy poziom wtajemniczenia – poziom mistrzowski. Świadectwem na to, jest udział w wielu projektach artystycznych w tym również międzynarodowych. Efektem końcowym takich przedsięwzięć są prace zbiorowe – np. wyjątkowe kostiumy teatralne złożone z ogromnej liczby małych elementów uszytych przez ponad pięćdziesięcioosobową grupę z krajów całego świata. Będąc nieustannie kreatywną, Pani Olga „czaruje igłą” nie tylko poprzez ulubiony haft sutaszowy, ale równie piękny koralikowy.

Artystka o sobie: „W tej chwili haft sutaszowy jest moją największą pasją. Mogę tworzyć biżuterię absolutnie niezwykłą, niepowtarzalną, kolorową i przykuwającą uwagę. To pozwala mi się wyżyć artystycznie, ale także wyłączyć z codziennego biegu i zrelaksować”.

Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa forma warsztatów zainspirowała Państwa oraz zachęciła do podjęcia próby zmierzenia się z tą wyjątkową, choć niełatwą techniką.

Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w warsztatach na żywo zapraszamy do korzystania z naszego kanału YouTube, gdzie można znaleźć zapis spotkania, do odtworzenia w dowolnym czasie.

 

Małgorzata Tomala

(AZG)

online