Namibia – kraina marzeń

Pałacyk "Sokół"
Skawina
18/10/2024 18:00

W piątek 18 października w Pałacyku „Sokół” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności. Tym razem wybraliśmy się wraz z rodziną podróżników z Krakowa: Kasią, Markiem i Malwinką Szewczyk do kraju południowo-zachodniej Afryki – słonecznej Namibii. Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłych opowieści, zobaczyć piękne krajobrazy, jak i dowiedzieć się wiele ciekawostek geograficznych i historycznych.

Namibia jest drugim najmniej zaludnionym krajem świata. Państwo, którego powierzchnia jest 2,5 razy większa od Polski, zamieszkuje jedynie ok. 2 miliony ludzi. Choć urzędowym językiem jest angielski, Namibia jest krajem wielojęzycznym – w powszechnym użyciu są także języki: afrikaans, niemiecki (pozostałość kolonizacyjna) i Owambo. Stolicą Namibii jest Windhoek, a obowiązującą walutą dolar namibijski.

Namibia jest krajem zachwycającym pięknymi widokami. Znajduje się tu jeden z największych Parków Narodowych na świecie – Park Narodowy Etosha, przyciągający dziką zwierzynę z całej Afryki. W sercu Namibii znajduje się Spitzkoppe, masywna granitowa formacja, której otoczenie objęto ochroną jako park narodowy, zarządzany przez lokalną ludność i funkcjonujący jako kemping. Jałowe pustynie Namibii przecina Zwrotnik Koziorożca, a wśród jego surowych krajobrazów można znaleźć postapokaliptyczne ruiny Kolmanskop – niegdyś tętniącego życiem miasteczka górniczego, teraz opuszczonego i pochłoniętego przez piasek. Niedaleko ciągnie się Wybrzeże Szkieletów, miejsce pełne wraków statków i nieprzystępnych brzegów. Warte zobaczenia są także majestatyczne Wodospady Epupa spływające po skalnych klifach, tworząc naturalną granicę z Angolą, a rezerwat Cape Cross to największa kolonia fok uchatek, dająca świadectwo bogactwa dzikiej przyrody regionu.

W trakcie podróży naszych Gości nie zabrakło spotkania z rdzenną kulturą Namibii i plemionami Damara i Himba. Plemię Damara jest najstarszą i najliczniejszą grupą etniczną w Namibii. Zamieszkują oni Damaraland, a wielu z nich pracuje w żywym muzeum Damara, gdzie turyści mogą poznać od podszewki kulturę tego ludu. Z kolei plemię Himba jest jednym z ostatnich ludów koczowniczych na świecie, żyjących zgodnie z dawnymi tradycjami. Ludzie Himba, znani z charakterystycznych fryzur i czerwonobrązowego koloru skóry, stosują unikalne kosmetyki z mieszanki tłuszczu zwierzęcego i ochry, które chronią ich skórę przed słońcem. Przewodniczką po wiosce jest kobieta imieniem Beauty, a opłatą za oprowadzanie jest zrobienie zakupów spożywczych mieszkańcom wioski.

Ważną częścią spotkania były także techniczne szczegóły dotyczące planowania podróży do Namibii na własną rękę – głównie samochodem – więc najważniejsze, aby osoby wybierające się do Namibii lubiły podróżować w ten sposób. Niezbędne będą także umiejętności planowania wyjazdu, trasy, rozłożenia obozowiska (rozpalenie ogniska, obsługa butli gazowej) i podstawowych napraw w samochodzie – w tym wymiana koła w upale, na środku pustyni. Podróż po Namibii to w większości jazda po szutrze, w niewielu miejscach znajdują się drogi asfaltowe. Jednakże, jak powiedziała Kasia: „Podróż do Namibii to marzenie, a marzenia warto spełniać”.

Spotkanie było nie tylko inspiracją, lecz także przypomnieniem o tym, jak piękna i różnorodna jest nasza planeta, oraz jak ważne jest, byśmy dbali o jej unikalne ekosystemy. Dzięki wciągającym opowieściom i zapierającym dech w piersiach zdjęciom Namibia stała się dla nas na chwilę czymś więcej, niż tylko miejscem na mapie – stała się żywą, pełną tajemnic i cudów krainą.

Po więcej praktycznych wskazówek, jak podróżować po Nambii, zapraszamy na bloga kasai.eu

Dziękujemy za wspólny wieczór i zapraszamy na kolejne spotkania.

Fotogaleria „Namibia – między pustynią a oceanem” – Jarosław Karasiński

Anna Kotula, Joanna Kurpiel

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl