Kasia, Marek i Malwinka Szewczykowie zabrali nas w uroczy klimat winnic Małopolski. Okazuje się, że wokół nas znajduje się ich prawie 70 – kuszą nie tylko walorami smakowymi, ale także pięknem okolic, krajobrazów i charakterem miejsc stworzonych przez właścicieli. Wysłuchaliśmy cennych informacji o miejscach wartych odwiedzenia, gdzie degustuje się nie tylko wino, ale i doskonałej jakości wyroby rzemieślnicze, które idealnie z nim współgrają.
W Polsce szczególnie popularne jest wino białe. Wynika to z chłodniejszego klimatu, w którym łatwiej uprawia się białe winogrona – czerwone wymagają więcej ciepła, światła i suchego klimatu. Najbliższą nam winnicą jest Winnica Srebrna Góra, położona w Krakowie, u stóp klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach. To druga co do wielkości winnica w Polsce, malowniczo usytuowana w dolinie Wisły. Obejmuje 26 hektarów i składa się z dwóch części – na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Największą winnicą w Polsce jest natomiast Winnica Turnau, należąca do rodziny znanego muzyka, który również jest jej udziałowcem. Zlokalizowana jest niedaleko Szczecina i zajmuje 41 hektarów.
Podczas spotkania wspomniano także o Romanie Myśliwcu – jasielskim alchemiku, który 24 lata temu zasadził pierwszy krzew, a dziś jego winnica liczy 1,5 hektara. Kiedyś tworzył wino nawet z 20 różnych odmian winorośli, dziś ogranicza się do tych sprawdzonych. Stworzył własny szczep winny – hybrydę kilku gatunków – i nazwał go Jutrzenka. To polska odmiana winorośli hodowana w winnicy Golesz w Jaśle.
A czy wiecie, czym jest kraszuarka? Temat tego przedmiotu rozwiał wątpliwości, dlaczego niektórzy, zwiedzając winnice na rowerach, nie boją się degustować wina… Nazwa wzbudza zainteresowanie swoim niespotykanym brzmieniem – każdy z nas z pewnością zna zamiennik tego słowa, ale nie będziemy go przytaczać… zostawmy to w sferze domysłów.
Zobaczyliśmy wspaniałe miejsca, w których człowiek może się wyciszyć, rozkoszować podniebienie różnorodnymi smakami, poznać kulturę wina, zakosztować ciszy i spokoju. Niektóre winnice są całkowicie zamknięte dla zwiedzających – to miejsca prywatne, zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli i ich przyjaciół. Tak jest np. w przypadku Winnicy Krzysztofa Gąsiorowskiego, której nazwa „Święty Spokój” mówi sama za siebie. Są też winnice, które można odwiedzać spontanicznie, i takie, do których należy się wcześniej umówić. Nie będziemy wymieniać wszystkich – warto zapoznać się z nimi na stronie Małopolski Szlak Winny lub stronie naszych prelegentów: kasai.eu.
Zbliża się majówka – okazuje się, że można uskutecznić enoturystykę w pobliskiej Winnicy w Tyńcu, która z okazji swoich trzecich urodzin organizuje dzień degustacji. Start o godzinie 11:00 – organizatorzy nie wymagają rezerwacji.
Z kolei Winnica Gierowa, Winnica Janowice i Winnica Uroczysko zapraszają na MAJOWE JANOWInniCE, czyli Majówkę w Dolinie Dunajca, w dniach 1–4 maja 2025. Wszystkie winnice będą otwarte od godziny 10:00 do 15:00. Wstęp jest wolny! Organizatorzy zapraszają do odwiedzin, podziwiania pięknych, winnych krajobrazów i spotkania z winiarzami.
To ostatnie przedwakacyjne spotkanie w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności było naprawdę klimatyczne. Degustacja win czerwonych, białych i pomarańczowych niejednego zachęciła do odwiedzenia małopolskich winnic – choć niejednokrotnie może to być nie lada wyzwanie, bo winorośle lubią rosnąć na odpowiednio nachylonym, wysoko położonym i trudnodostępnym terenie. Ale warto połączyć przyjemne z pożytecznym – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i dobrego smaku.
Dziękujemy Państwu za obecność podczas spotkań tego sezonu Akademii. Mamy nadzieję, że kolejny będzie równie interesujący i zachęci Państwa do udziału. Do zobaczenia!
Zapraszamy do fotogalerii z wydarzenia autorstwa Kazimierza Zajdy
Marta Tyrpa
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl