Stanisława Celińska Kameralnie (BILETY WYPRZEDANE)

Pałacyk "Sokół"
Skawina
23/06/2023 20:00

Wspaniała, wyjątkowa, niepowtarzalna – STANISŁAWA CELIŃSKA wystąpi kameralnie na zakończenie XVIII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Atramentowa, Malinowa, Jesienna – odsłoni się przed nami po raz pierwszy w Skawinie podczas koncertu w piątek 23 czerwca, o godzinie 20.00 w Pałacyku „Sokół”.

Studiowała pod opieką wielkiej Ryszardy Hanin. Jeszcze przed dyplomem zadebiutowała jako Aniela w sztuce Aleksandra Fredry „Wielki człowiek do małych interesów” w reżyserii Jerzego Kreczmara w warszawskim Teatrze Współczesnym (premiera 21 grudnia 1968), do którego wkrótce została zaangażowana przez Erwina Axera. Niemal równocześnie zaczęła pracę jako aktorka filmowa i estradowa. Zaraz po dyplomie rozpoczęła się jej kariera filmowa. Została dostrzeżona przez Andrzeja Wajdę i zaangażowana do roli Niny w „Krajobrazie po bitwie” (1970).

Film, w którym debiutowała, osiągnął wielki sukces w Cannes, a Stanisława Celińska zebrała tam świetne recenzje. Już wtedy zauważono, że doskonale potrafi wykorzystać różnorodne środki wyrazu aktorskiego. Po projekcji „Krajobrazu po bitwie” w Cannes niektórzy krytycy porównywali ją do Moniki Vitti, a ona myślała w popłochu – przecież ja jeszcze nic nie umiem! A zaraz potem dostała nagrodę w Opolu za piosenkę „Ptakom podobni”.

Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego.

W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie”. Podczas 53. KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. W maju 2018 r. ukazała się kolejna płyta artystki pt. „Malinowa”,  składająca się w większości z autorskich tekstów, do których muzykę skomponował Maciej Muraszko. Laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka za album „Malinowa…”. W maju 2020 r. odbyła się premiera piątej płyty pt. „Jesienna”, do której wszystkie teksty napisała Stanisława Celińska, a  muzykę w całości skomponował Maciej Muraszko. Najnowsza płyta pt. „Przytul” ukazała się w maju 2022 r. i jest to ponownie autorski projekt Stanisławy Celińskiej i Macieja Muraszko.

Podczas koncertu Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko zaprezentuje materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesiennej” oraz najnowszej „Przytul”.
Zdjęcie aktorki: siedzi bokiem, patrzy w lewo. Siwo-blond włosy spięte z tyłu. Niebieska bluzka, kolczyki. Tło rozmyte.

UWAGA! BILETY WYPRZEDANE.

Bilety w cenie 100 zł w sprzedaży od 24 maja:

  1. w Kasie Basenu Camena (parter) codziennie, z wyłączeniem weekendów, w godzinach od 7:00 do 21:00 (płatność kartą, gotówką lub voucherem);
  2. w Pałacyku „Sokół” w dniu koncertu na godzinę przed wydarzeniem, tj. od 19:00 do 20:00 (płatność gotówką) – pod warunkiem wolnych miejsc na koncert.

Posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz Skawińskiej i Ogólnopolskiej Karty Seniora przysługuje zniżka 20%.

Zapraszamy!

 

Joanna Kurpiel

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl