Indochiny – kolonialna nazwa regionu Azji południowo-wschodniej, nadana przez Europejczyków, dopatrujących się na tym obszarze wpływów kultury chińskiej i indyjskiej – siłą rzeczy odbiera autonomię i podmiotowość unikalnym tradycjom, wierzeniom i kulturom grup etnicznych zamieszkujących Wietnam, Laos, Kambodżę i Birmę. Z drugiej jednak strony niesie fascynujący smak przygody i egzotyki, wzywając do podążenia szlakiem dawnych podróżników, odkrywców i tropicieli.
Nie można zmienić historii, lecz można z niej czerpać, wyciągać wnioski i doświadczać. Taką drogę obrał nasz przewodnik po wschodnim świecie, Piotr Wnuk. Bycie z ludźmi, doświadczanie z nimi codzienności, praca, wspólne posiłki, powolne i uważne przemierzanie regionu pozwala na prawdziwe zrozumienie i poznanie specyfiki danej prowincji. Niełatwo przybliżyć odmienne tradycje i zwyczaje czterech krajów, które zamieszkuje tak wiele grup etnicznych, podczas jednego spotkania. Otrzymaliśmy mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i praktycznych uwag, zebranych podczas kilku wielomiesięcznych wypraw Piotra Wnuka w region dawnych Indochin. Wszystko wzbogacone zdjęciami przepięknych krajobrazów, urokliwej architektury kolorowych świątyń, życia codziennego mieszkańców wsi i miasteczek.
Chociaż wszystkie kraje regionu zostały niebywale okaleczone przez wojny – wewnętrzne i zewnętrzne, rabunkową gospodarkę kolonistów, która trwa do dzisiaj pod znakiem innego pieniądza, autorytarne rządy łamiące prawa człowieka – ludzie pozostają pełni życzliwości, szacunku i skorzy do wzajemnej pomocy. W świecie świadomej turystyki to człowiek jest najważniejszym ogniwem. Planując podróż warto o tym pamiętać.
Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór i zapraszamy na kolejne spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.
Fotorelacja z wydarzenia dostępna tutaj.
Joanna Kurpiel
Fot. Jarosław Karasiński
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl