„Dom z kryształu”, to monodram Teatru Maska, którym powracamy po ogromnie długiej przerwie na deski teatralne Pałacyku „Sokół”. Mimo, że mija pięć lat od premiery (sic!) – spektakl został zaprezentowany podczas XV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego – wciąż jesteśmy głodni emocji stworzonych przez aktorkę, która znakomicie unosi ciężar całego przedstawienia. Kreację bohaterki monodramu, Mariny Vlady, stworzyła niezapomniana z licznych wyjątkowych ról, Joanna Gądek. Ten jednoosobowy spektakl powstał na 20 lecie Teatru Maska, a jednocześnie był rocznicowym spektaklem także dla Joanny. To właśnie nim uhonorowaliśmy Jej osobisty Jubileusz aktorskiego 20-lecia na deskach naszego Teatru.
„Dom z kryształu” powstał na kanwie wspomnień Mariny Vlady, trzeciej żony Włodzimierza Wysockiego, które zawarła w dziele „Wysocki, czyli przerwany lot…” Napisała go 8 lat po śmierci artysty i był to swoisty dziennik wspomnień o tej niezwykłej, burzliwej i bolesnej miłości. Żar namiętności stworzony przez dwóch artystów – francuską aktorkę rosyjskiego pochodzenia i znienawidzonego przez ówczesne komunistyczne władze, rosyjskiego barda, poetę i wielbionego przez miliony Rosjan aktora – płonie 10 lat. Zakończy go przedwczesna śmierć artysty w wieku 42 lat…
Spektakl swą miał premierę 22 czerwca 2017 r. Jest nietuzinkową, emocjonalną opowieścią o namiętności, która z pięknej, ale jakże ulotnej beztroskiej miłości, stacza bohaterów wprost do piekła nałogu i destrukcji. Cała historia opowiedziana jest z punktu widzenia Mariny, żony Włodzimierza. Za tę szczerość uwielbiana aktorka zostaje potępiona przez radziecką publiczność. A miłosna historia bez happy endu, malowana w „Domie z kryształu” przez Joannę, dojrzewa na scenie w przyspieszonym tempie, huśtawka nastrojów od euforii pierwszego zauroczenia i zbliżeń, po ból, alkoholową matnię i samounicestwienie w szponach uzależnień.
Scenariusz na podstawie wspomnień i wywiadów Mariny napisali wspólnie Joanna Gądek i Andrzej Morawa, który jednocześnie jest reżyserem spektaklu. Za charakteryzację i scenografię odpowiedzialna jest Marta Tyrpa.
Zapraszamy serdecznie!
6 listopada /sobota/, godzina 18.00, sala teatralna Pałacyku „Sokół”
Czas trwania spektaklu – 45 minut.
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek od dnia 25 października /poniedziałek/ pod nr tel. 12 276 34 64.
Wejściówki będą do odebrania w Pałacyku „Sokół” wyłącznie w dniu spektaklu w godzinach 16.30 – 17.30.
Marta Tyrpa
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl