Za oknem króluje jesień. Oby jak najdłużej ta polska złota, mieniąca się bogactwem ciepłych barw: żółcieni, brązów, czerwieni oraz oliwkowej zieleni. Odmiennie – w naszej Galerii „Pałacyk” ekspansja koloru w obrazach „woskiem malowanych” autorstwa Magdaleny Wesołowskiej–Kuta.
Po ponad półtorarocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, kiedy to wernisaże mogły zaistnieć jedynie w sieci, dzięki przekazowi online, nareszcie możemy spotkać się tradycyjnie w Galerii Pałacyku „Sokół”.
Serdecznie zapraszamy w piątek, 29 października o godzinie 18.00 na wernisaż niecodziennej wystawy prac Magdaleny Wesołowskiej–Kuta, wykonanych techniką batiku pod tajemniczym tytułem „Tkanina woskiem malowana”.
Prezentowane obrazy zachwycają zarówno formą, jak i kolorem. Znajdziemy w nich całą gamę barw: od tych subtelnych pastelowych, przyprószonych bielą niczym poranna mgiełka, do intensywnych, nasyconych, jakimi pochwalić się może lato.
Autorka prac, mieszkanka Radziszowa, z wykształcenia architekt oraz artysta plastyk, z zamiłowania twórca batików, zarówno tych artystycznych, jak i użytkowych, dzięki swojej twórczości wprowadza nas w magiczny świat pełen kształtów i barw. Po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej podjęła pracę na Akademii Krakowskiej. Zainteresowanie techniką batiku zaowocowało całkowitym oddaniem się pasji i studiami podyplomowymi na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie poświęciła się rozwojowi pracowni Batikoshi. Trójwymiarowa przestrzeń, przenikanie płaszczyzn, powtarzalność elementów narzucająca ściśle określony rytm charakteryzują twórczość Artystki, która jest bardzo bogata i różnorodna. Dzięki powtarzalności elementów w pracach graficznych, zacierają się granice pojedynczych szczegółów i wówczas powstaje zupełnie nowy wzór. Takie nagromadzenie elementów pozwala na poszukiwanie detali i odkrywanie ukrytych znaczeń.
Każda praca, czy to jest misternie wykonana ołówkiem grafika, czy też tkanina wielokrotnie barwiona z użyciem wosku, to swoistego rodzaju dzieło sztuki, ukazujące wyjątkowy, praktycznie nam nieznany warsztat pracy, a nade wszystko artyzm oraz kunszt powstających dzieł.
Batik jako technika malarska, linoryt – technika grafiki warsztatowej oraz ołówek stanowią trzon pasji artystycznej Autorki.
Pracownia to miejsce szczególne – nie tylko jako miejsce pracy, ale azyl, gdzie odpoczywa, w którym może się zatracić i zapomnieć o wszystkim, co poza. „Tutaj dzieją się cuda” – podkreśla, mówiąc o swojej twórczości.
Pani Magdalena jest osobą wyjątkową – kreatywną, twórczą a zarazem zdyscyplinowaną. Pomimo natłoku obowiązków chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, nauczając dzieci i młodzież tej jakże niełatwej techniki, a także rysunku i malarstwa.
Marzeniem Artystki jest reaktywacja historycznej techniki malowania tkanin – dawniej popularnej w Krakowie. Ma nadzieję, że styl jawajsko–krakowski zaistnieje w świecie sztuki i będzie rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale na całym świecie.
Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2021 r. w Galerii „Pałacyk” (kawiarnia) od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00 – 18.00.
Zapraszamy!
Małgorzata Tomala
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl