VI Melpomena – wspaniałe święto szkolnych teatrów!

Pałacyk "Sokół"
Skawina
11/04/2025
08:30

To już szósty raz, kiedy salę teatralną przepełnił wspaniały świat baśni i dziecięcej wyobraźni. Wszystko za sprawą szóstej edycji  Gminnego Przeglądu Form Teatralnych MELPOMENA, który dał okazję do zaprezentowania szkolnych i pozaszkolnych grup teatralnych na jednej scenie – deskach teatralnych Pałacyku „Sokół”. Organizatorami Festiwalu niezmiennie była Szkoła Podstawa w Radziszowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Przegląd od lat rośnie w siłę i w tym roku, ku naszej radości, do udziału zgłosiło się aż dziewięć zespołów.

Teatrem otwierającym Festiwal był Szkolny Zespół Folklorystyczny TAKOGODKA z Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim z przedstawieniem o tematyce regionalnej. Na scenie zobaczyliśmy aż 26 aktorów, którym akompaniowało czterech muzyków: dwóch skrzypków, wiolonczelista i akordeonistka. Spektakl wyreżyserowała Agata Lasek i Lidia Żmuda. Spektakl okraszony elementami zaczerpniętymi z kultury ludowej, nad głowami aktorów wisiał dekoracyjny pająk  – podłaźnik ze słomy i kolorowej bibuły, nie brakowało wiklinowych koszy i wikliny do ich wyplatania, maselnicy, sita do przesiewania mąki; fortepian z wielkimi poduchami i narzutami imitował wielkie łoże, na ścianie wisiał święty obraz z Jezusem i Maryją… TAKOGODKA i urocza scenka życia wiejskiego podczas skubania pierza, to wspaniały akcent na otwarcie.

Drugim spektaklem jaki obejrzeliśmy podczas Festiwalu, był spektakl przygotowany prze Szkołę Podstawową w Radziszowie. Teatr BAJKA wystąpił z super teatralną produkcją – „Królową Śniegu”, w której wystąpiło 26 aktorów. Zobaczyliśmy kilka tanecznych scen: świetlnych motyli wyklutych z kokonów, czerwonorogatych diabłów, czy taniec cygański. Ogromne wrażenie wywołało pojawienie się Królowej Śniegu w śnieżnych saniach czy dziecięca zabawa w śnieżki. Duży rozmach spektaklu, wiele obrazów nad zmianami których czuwali sami młodzi aktorzy. Spektakl wyreżyserowany przez Iwonę Morawę i Mariolę Budę; autorkami scenariusza były Iwona Jaśkowiak i Iwona Morawa. Scenografię przygotowała Marta Madej, kostiumy Iwona Morawa, Mariola Buda i Renata Zasada.

Trzecim spektaklem Festiwalu było przedstawienie zaprezentowane przez Zespół Teatralny PEREŁKI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Spektakl „Obiad” powstał w oparciu o autorski scenariusz Katarzyny Polus, która jednocześnie była reżyserem spektaklu i osobą odpowiedzialną za kostiumy. Magdalena Szynkarczuk zadbała o scenografię. Nieduża, sześcioosobowa obsada aktorska brylowała wokół jadalnego stołu; potrafiła rozśmieszyć i wzruszyć; rodzinna scenka rodzajowa bawiła, ale pozostawiła widza z pewną refleksją o domowej codzienności.

W zeszłym roku debiutanci, w tym roku już obeznani ze sceną aktorzy Koła Teatralnego BEZ SUFLERA ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie wystąpili ze spektaklem „Podarunek dla babci”. Przedstawienie powstało w oparciu o scenariusz autorstwa Joanny Zabielskiej, które wyreżyserowała Aleksandra Mioduszewska. Autorem scenografii i kostiumów wraz z zespołem aktorów była Magdalena Szynkarczuk. Uroczy spektakl pełen ciekawych kreacji aktorskich.

W zeszłym roku po raz pierwszy, w tym roku po raz drugi na scenie teatralnej Pałacyku „Sokół” zaprezentowały się Perełki Junior ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Zespół prowadzony reżyserską ręką pani Katarzyny Polus przedstawił spektakl „Jan”, który powstał w oparciu o autorski scenariusz reżyserki, która także odpowiadała za kostiumy, natomiast Magdalena Szynkarczuk stworzyła do spektaklu kleksową scenografię. Spektakl ujmował żywiołowością młodych aktorów, których przepełniała taneczna energia i melodyjność wierszy Jana Brzechwy.

Całkowitym debiutantem scenicznym był nowopowstały Teatr NOWY z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Grupa zaprezentowała spektakl „Na straganie”, którego scenariusz powstał z inspiracji wierszem Jana Brzechwy o tym samym tytule, do którego role napisał i wykreował na miarę swoich aktorów – Andrzej Morawa. Zespół tworzy 13 aktorów o znacznej rozpiętości wiekowej, bo od lat 7 do 12 lat. Jednak kilkunastoletnie doświadczenie reżyserskie, pedagogiczne prowadzącego zespół skutecznie pozwoliło zatrzeć odczuwalność wiekowych różnic. Sztuka zabawna, dowcipnym językiem spisana – bez dodatkowych kostiumów, scenografii – bawi słowem i grą młodych aktorów. Był to niewątpliwie udany debiut sceniczny zespołu.

Jako siódmy zespół na scenie zaprezentowała się kolejna (już trzecia i nie ostatnia) grupa prowadzona przez Katarzynę Polus – Teatr MRÓWY z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Nie będzie zaskoczenia gdy wspomnimy, iż i tym razem autorem scenariusza była… Pani Katarzyna. Role w spektaklu „Dziewczynka” uszyte na miarę 15-osobowej grupy aktorów, którzy przenieśli widzów do wnętrza szkolnego korytarza. Dzieciaki w mundurkach szkolnych (dobór kostiumów – Marta Tyrpa) przeniosły nas w świat dziecięcych zabaw podwórkowych i wspaniałej wyobraźni, która pozwala wcielić się we wszystko, co nam fantazja na myśl przyniesie. Sztuka z mocnym wychowawczym akcentem, porusza częste dziś tematy inności, trudności adaptacyjnych… spektakl do zastanowienia i refleksji.
Przedostatnim zespołem, który wystąpił w ramach festiwalu była Grupa Teatralna E! ze sztuką „Chcemy jeść” powstałą na motywach „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w reżyserii Aleksandra Szklarskiego. W porównaniu z poprzednimi prezentującymi się teatrami, zespół stanowił młodzieżowy trzon festiwalu. Grupę reprezentowało ośmiu aktorów w wieku 15-17 lat, których wyróżniała „dojrzalsza” tematyka sztuki i gra aktorska, co jest naturalne w przypadku nastoletnich aktorów. Zespół z innym spektaklem mieliśmy okazję zobaczyć także w zeszłym roku i ciekawie kolejny raz doświadczać tak innej stylistyki scenicznej niż teatr dziecięcy. Każdy z nich ma swój urok, innego odbiorcę i inne środki wyrazu. Niewątpliwie Festiwal zyskuje na atrakcyjności goszcząc na deskach teatralnych tak różnorodne teatry.

Stawkę konkursową zamknął kolejny zespół reprezentujący Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a nazwisko Katarzyny Polus ponownie pojawiło się w roli reżysera i autora scenariusza. Pod Jej skrzydłami wystąpił Teatr Wszystko Gra, który zaprezentował się w autorskim spektaklu pt.: „Księżniczki”. Wbrew tytułowi i sceny przepełnionej księżniczkami  –  nie była to bajka dla dzieci. Nad doborem kostiumów i scenografią do spektaklu czuwała Marta Tyrpa. A Księżniczki… to historia lęków, braku akceptacji, uzależnień nie rzadko spotykanych w świecie nastolatków. I mimo, że ta opowieść to nie bajka, można powiedzieć, że wszystko dobrze i szczęśliwie się skończyło.

Jury na pewno będzie miało trudny orzech do zgryzienia. Różnorodność form teatralnych, przekazu, feeria barw kostiumów i scenografii nie ułatwi zadania.

A te trudne decyzje podejmie i rozstrzygnie Jury w składzie:

Andrzej Morawa – przewodniczący jury, polonista, reżyser, współzałożyciel Teatru MASKA działającego w CKiS w Skawinie

mgr Teresa Sławik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziszowie, współorganizator Festiwalu

Tomasz Stawowy – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, wieloletni aktor Teatru MASKA

Dziękujemy również wspaniałym konferansjerom festiwalu – Karolinie Krummel i Małgorzacie Krupnik, uczennicom Szkoły Podstawowej w Radziszowie za słowa wprowadzenia, które przybliżały widzom każdy z występujących teatrów.

 

Do zobaczenia na ogłoszeniu wyników VI Gminnego Przeglądu Form Teatralnych w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 10:00 w Pałacyku „Sokół”. Zapraszamy wszystkie grupy i ich opiekunów. Nie zabraknie emocji i gości specjalnych.

 

Zapraszamy do fotogalerii z festiwalu autorstwa Jarosława Karasińskiego

 

Marta Tyrpa

(JK)

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl