Wyprawą do Kanionu Kolorado rozpoczęliśmy nowy sezon spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności w towarzystwie znakomitych gości: Łukasza Pająka i Tomasza Jakubca, doświadczonych kajakarzy Klubu „Bystrze”, którzy wprowadzili nas w tajemnice wodnej eksploracji jednego z cudów przyrodniczych świata.
40 lat temu grupa zapaleńców z Kajakowego Klubu „Bystrze” przy krakowskiej AGH podjęła się realizacji szalonego, jak na owe czasy, planu eksploracji rzek obu Ameryk. Jakim cudem w czasach głębokiego PRL-u udało się zorganizować wyprawę trwającą 3 lata, pokonując problemy dewizowe, paszportowe, sprzętowe oraz każde inne logistyczne – pozostaje tematem na wieloodcinkowy serial. Dość powiedzieć, że legendarna już wyprawa Canoandes, której kulminacją było przepłynięcie po raz pierwszy w historii najgłębszego na świecie kanionu rzeki Colca w Peru, stała się początkiem eksploracyjnej działalności Klubu „Bystrze”, którego członkowie czuli potrzebę dorównania wielkim poprzednikom. Organizowane spływy po Nilu, rzekach Himalajów, Antypodach, powroty nad Colcę – sprawiły, że kajakarze „Bystrza” mogą uchodzić za specjalistów od trudnych i nieprzetartych szlaków, nabywając bezcennej umiejętności „czytania wody” i umiejąc pokonywać najtrudniejsze spływy.
Do takich należy Kanion Rzeki Kolorado – cud natury, którego przepłynięcie wymaga najwyższych umiejętności. Nasi goście – Łukasz Pająk i Tomasz Jakubiec – dzielili się wrażeniami i wiedzą niezbędną przy organizacji tego rodzaju przedsięwzięcia. Wyprawa musi spełnić wszystkie wymagania i ograniczenia narzucone przez władze Parku Narodowego, które mają na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom spływu, ale także dbanie o środowisko naturalne i zachowanie przyrody w stanie nienaruszonym mimo obecności człowieka. Począwszy od ograniczonej rocznej liczby turystów otrzymujących zezwolenie, poprzez obowiązkowe zdublowane wyposażenie wyprawy, po zakaz pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów bytności w Kanionie. A jednak warto było czekać 19 lat w kolejce… Opowieści towarzyszyły zdjęcia i film, dokumentujące potęgę żywiołu, a jednocześnie niewypowiedziane piękno i majestat „najbardziej znanej dziury w ziemi”.
Znakomici kajakarze i członkowie honorowi Klubu „Bystrze” obrazowo kreślili blaski i cienie wypraw, podkreślając, że współpraca, pokora wobec żywiołu, unikanie zbędnej brawury i uczciwa ocena własnych umiejętności są podstawą kajakarstwa eksploracyjnego. To nie bicie rekordów jest celem, ale doświadczanie, obserwacja, nauka i szacunek dla przyrody, które procentują w życiu. Jak mówił w jednym z wywiadów Tomasz Jakubiec: „strach, trema, niepokój, obawa, adrenalina, czy jakkolwiek tego nie nazywać, towarzyszy większości ludzi i trzeba umieć sobie z tym radzić. Kontrolowany strach pomaga podejmować racjonalne decyzje. Pływanie po rzekach górskich pozwala stopniowo oswajać się z tymi emocjami, świadomością tego, że popełniony błąd może wiele kosztować. Zmagania z rzeką, a bardziej z emocjami, jakie wyzwalają się w obliczu realnego zagrożenia, przygotowały mnie w dużym stopniu do radzenia sobie ze stresem i strachem w życiu codziennym. To co przeżyłem na rzece daje mi dystans w mierzeniu się z problemami w życiu.” (http://www.sport.pl/ekipa-ekstremalna-2016)
Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór i zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego Sebastian R .Bielak odkryje przed nami tajemnice Karkonoszy.
Relacja foto: https://flic.kr/s/aHsmHjBrfV
Wideo: https://youtu.be/ZvNJ3UT0TeE
Joanna Kurpiel
(AR)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl