Wyniki eliminacji gminnych 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Pałacyk "Sokół"
Skawina
20/03/2022 08:30

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w sali teatralnej w Pałacyku „Sokół” odbyły się przesłuchania gminnego etapu 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Sejm R.P. ustanowił rok 2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO, apelując o przypomnienie „duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.
Przywołaniem do romantyzmu w literaturze można było potraktować, jako inspirację programową dla uczestników 67. OKR. Tak też się stało, twórczość Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego była najbardziej popularną wśród uczestników konkursu.

Poniżej zamieszczamy Protokół z obrad Jury zawierający informacje o zajętych miejscach i promocji do etapu powiatowego oraz podsumowanie, wnioski jurorów z przesłuchań.

 

PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI GMINNYCH
67. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W CENTRUM KULTURY I SPORTU W SKAWINIE

Dnia 21 marca 2022 r.

JURY W SKŁADZIE:

Paweł Kumięga – Przewodniczący Jury,
Absolwent PWST w Krakowie. Związany z Teatrem Ludowym w Krakowie. Gościnnie występuje w Teatrze Variete w Krakowie, Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Kontrabanda i Krakowskiej Operze Kameralnej. W swoim dorobku ma ponad sześćdziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych m. in.: „Dziady” reż. J. Englert; „Ryszard III” reż. J. Stuhr, „Wychowanka” reż. M. Grabowski;, „Sarenki” T. Svobody, „Rewizor-będzie wojna” M. Bogajewska.
Grał w filmach, m.in. w produkcja polsko- czesko-słowacko- węgierska „Europe around us”; „Losy Goetzów” A. Celiński; „Ucieczka przez druty”, A. Celiński; „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, A. Sasnal; „Kler” W. Smarzowski; Serialach – Kryminalni, Szpilki na Giewoncie, Na Wspólnej, Klan, Barwy szczęścia, Echo serca, Zakochani po uszy. Występował z Edytą Geppert i Agnieszką Chrzanowską. Pierwsze reżyserskie kroki stawiał pod okiem Jana Szurmieja przy musicalu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na XX Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia oraz statuetki Syriusza dla najlepszego aktora w konkursie Gazety Wyborczej.
Wykładowca w Krakowskiej Akademii Musicalu.

Anna Zając-Gut – aktorka, członkini krakowskich grup teatralnych, instruktor teatralny, pracownik Działu Marketingu i PR w CKiS w Skawinie

Aleksander Szklarski – aktor. Ukończył Szkołę Aktorską w Katowicach. Swoją działalność rozpoczął w „Scenie I” biorąc udział w kilkunastu projektach teatralnych. Tam też prowadził warsztaty teatralne z młodzieżą. Występował w Teatrze Bagatela w Krakowie („Kikirikiste” reż. Tomasz Kowalski), Teatrze Polskim w Bielsku Białej („Potulna” reż. Ewa Różańska), Teatrze Współczesnym w Krakowie („Hiszpańskie party”, „ Mały książę – opowieść z życia”, „Wyspa Skarbów”, „Przygody pirata Karmazyna”, „Projekt Romeo”, „Pan Twardowski”, „Cudowna lampa Aladyna”, „40 rozbójników i tajemniczy skarb sezamu” i in.). Dubbinguje filmy fabularne i reklamowe. Od kilku lat jako instruktor teatralny związany z Teatrem Mrówy i Wszystko Gr” reprezentujących naszą instytucję.

Jury po wysłuchaniu 34 recytatorów i wykonawców z 7 szkół Miasta i Gminy Skawina, jednej Fundacji, i jednej instytucji kultury, kierując się takimi kryteriami, jak: dobór repertuaru, interpretacja, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny – postanowiło:

Nie przyznawać  miejsc W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii I-III .

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:

I miejsce otrzymała  Aurelia Róż, Szkoła Podstawowa w Zelczynie
II miejsce – Tomasz Turaj, Szkoła Podstawowa w Krzęcinie
III miejsca – nie przyznano

Wyróżnienie: Michał Szostek, Fundacja INKLUZJA – Edukacja Włączająca
Promocję do eliminacji powiatowych otrzymują laureaci miejsc  I – II.

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii klas VII – VIII:

Jury nie przyznało miejsc

WYRÓŻNIENIA otrzymali;
Julia Sęk, Szkoła Podstawowa w Krzęcinie
Bartłomiej Rachwał, Szkoła Podstawowa w Krzęcinie

W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół średnich:

I miejsce – Beata Kołodziej, Katolickie Liceum Ogólnokształcące
II miejsce – Karolina Krupowies, Katolickie Liceum Ogólnokształcące
III miejsce – Alicja Barłowska, Katolickie Liceum Ogólnokształcące

Promocję do eliminacji powiatowych otrzymują laureatki miejsc  I – II.
TURNIEJ WYWIEDZIONE ZE SŁOWA

Promocję do etapu powiatowego otrzymała

Lilianna Jarzębińska, zgłoszenie indywidualne

TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

Promocję do etapu powiatowego otrzymała

Małgorzata Szybisty,
reprezentująca Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące

WYRÓŻNIENIA otrzymali

Julia Dąbrowska,
reprezentująca Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Zespół Placówek Oświatowych
w Radziszowie
Mateusz Pierożek, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie

 

Jury szczególną uwagę zwróciło na dobór wykonywanych utworów, dopasowanych do umiejętności i osobowości uczestników. Sugeruje, by opiekunowie większą uwagę przywiązywali do: doboru materiału literackiego, co jest  najistotniejszą cechą każdej prezentacji. Należy zwracać ogromną uwagę na to, jaki repertuar wybiera się dzieciom, czy co zostaje wybrane samodzielnie do prezentacji przez młodzież.  Szczerość, prawdziwość wybranych słów, tekstów w prezentacjach jest rzeczą najistotniejszą, a niestety w prezentacjach konkursowych często ich brakowało. Należy szukać repertuaru zgodnego z osobistym stosunkiem do słów, melodii, do tego, co chce się pokazać na scenie. Sednem jest pewna szczerość i uczciwość przekazu, tzn. zrozumienie tego, co się śpiewa, co się mówi, bo na tym polega praca i przyjemność z obcowania z poezją czy poezją śpiewaną.

Jury  jednogłośnie  odniosło wrażenie, iż dobrany repertuar nie odzwierciedlił  wrażliwości uczestników, ich postrzegania świata, emocji, trosk na tym etapie swojego życia, na którym w tej chwili są.

Literatura powinna być bliska, nieodległa w życiowych, egzystencjalnych tematach. Niestety, w tegorocznych prezentacjach Jury odniosło wrażenie, że dobrane utwory  nie odzwierciedliły postrzegania życia codziennego, istotnych dla wieku spraw, kwestii, które po prostu bezpośrednio nasze dzieci czy młodzież obchodzą.  Jury zasugerowało poszerzenie poszukiwań o literaturę bardziej współczesną, choćby  poezji śpiewanej bliższej  XXI wieku. Określono, iż  jest dużo więcej materiału, który byłby bardziej adekwatny, nie byłby – mówiąc w dużym cudzysłowie, trochę w przenośni -„martyrologią” naszego narodu. Jury zwróciło uwagę, jak różnią się  przeżycia wielu pokoleń, postrzeganie świata, problemy egzystencjalne. Dzisiejsza młodzież i dzieci, żyjąc w naprawdę innych czasach, jest obdarzona inną wrażliwością, nie gorszą… po prostu inną. Ich postrzeganie świata jest już inne, w literaturze powinno  się odnosić do tego, co rozumieją i to jest clou prezentacji.

Jury szczególnie zwraca uwagę, aby dzieciom dobierać repertuar adekwatny do ich wieku. Mimo, iż rok 2022 został ustanowiony  ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO i apelowano o przypomnienie „duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”, nie oznaczało to konieczności wyboru utworu z kanonu romantycznych pisarzy i poetów. Była to sugestia, a nie postulat.  Pominięcie utworu z kanonu pisarzy romantycznych w żaden sposób nie wpływa na niekorzystny odbiór danej prezentacji. Wystosowany do szkół apel jako inspiracja programowa dla uczestników 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, był myślą ogólną – adresowaną do wszystkich szkół bez podziału wiekowego. Zachęcamy wychowawców, nauczycieli i opiekunów, aby ufali swojej intuicji i wybierali dla swoich podopiecznych takich autorów i utwory, które w pełni pozwolą w prezentacji wykorzystać im swój potencjał i umiejętności.

Jury zwróciło uwagę na szczególny rok, który obarczony jest pokłosiem covidowego zamknięcia, zmiany systemu edukacji. Ta sytuacja niewątpliwie nie sprzyjała w przejściu w normalne tryby pracy dydaktycznej, a dzieci niezwykle mocno odczuły ten niewątpliwe trudny czas.

Jury sugeruje by opiekunowie szczególna troskę skierowali na pracę nad dykcją recytatorów, emisją głosu i ogólną prezentacją na scenie. Jednocześnie podziękowano za wkład pracy i merytoryczną opiekę, żywiąc nadzieję, że liczba miłośników pięknego słowa będzie wzrastać w przyszłości. Na tym protokół zakończono.

Skawina, 21 marca 2022 roku

 

Przesłuchania w ramach etapu powiatowego, odbędą się 25 kwietnia (poniedziałek) w Pałacyku „Sokół”.

Organizatorem tego etapu jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Przestrzeń”.

 

Fotogaleria z Eliminacji gminnych 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (fot. Jarosław Karasiński)

 

Marta Tyrpa

(JK)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl