PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI GMINNYCH
70. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W CENTRUM KULTURY I SPORTU W SKAWINIE
z dnia 14 marca 2025 roku
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, jak co roku, włączyło się w organizację eliminacji gminnych 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prezentacje konkursowe oceniało Jury w składzie:
Kajetan Wolniewicz – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydział Aktorski, obecnie aktor Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie występuje w spektaklach: „Aktorzy prowincjonalni czyli pociąg do Hollywood”, „Chłopi”, „Gdy przyjdzie sen”, „Pignon i Urząd Skarbowy /Cher Trésor/”, „Preskot”, „Śmierć komiwojażera”, „Via-gra”, „Wujaszek Wania”, „Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego”. W bogatej filmografii Aktora znajdują się takie produkcje, jak „Kos” (2024), „Simona Kossak” (2024), a także głośny spektakl Teatru Telewizji „Wizyta starszej pani” (2024).
Anna Zając-Gut – aktorka, absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych, członkini krakowskich grup teatralnych, pracownik Działu Marketingu i PR w CKiS w Skawinie.
Andrzej Morawa – przewodniczący jury, współzałożyciel Teatru Maska przy CKiS w Skawinie. Od 1997 roku nierozerwalnie związany z Maską. Polonista z wykształcenia, reżyser z powołania, scenarzysta, reżyser spektakli dramatycznych i widowisk plenerowych.
W konkursie zaprezentowało się 52 recytatorów w kategorii Turnieju Recytatorskiego z podziałem na cztery grupy wiekowe (szkoły podstawowe klasy 1 – 3, 4 – 6, 7 – 8, młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli). Dwie osoby przygotowały prezentację w kategorii Turnieju Poezji Śpiewanej, oraz jedna w Turnieju Teatrów Jednego Aktora. Jury po wysłuchaniu prezentacji, kierując się takimi kryteriami, jak: dobór repertuaru, interpretacja, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny – postanowiło przyznać następujące nagrody:
W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas I-III
I miejsce – Małgorzata Rejnowicz z Katolickiej Szkoły Podstawowej
II miejsce
Hanna Almert ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
Kalina Kolasa z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Antonina Pituch z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
III miejsce
Joachim Rządzik z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Zofia Jeż z Katolickiej Szkoły Podstawowej
Lilianna Niechaj ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
Lena Drzyzga ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach
Lena Myśliwiec ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
Matylda Janik z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
WYRÓŻNIENIA otrzymują:
Olga Konefał ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
Zuzanna Kęsek ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach
Rozalia Grzywa z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Mateusz Migo ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie
Antonina Jaskuła ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie
W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:
I miejsce
Szymon Jagusiak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Karina Bałabuch z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
II miejsce
Zuzanna Turaj ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie
Anna Bury ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie
III miejsce
Anna Grzebinoga ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach
WYRÓŻNIENIA otrzymują:
Alicja Radwan z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Jakub Kołodziejski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Julia Rudek z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Maria Operacz z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
W TURNIEJU RECYTATORSKIM w kategorii szkół podstawowych klas VII – VIII:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce
Adam Kolasa z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Emilia Dudek ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie
III miejsce
Alicja Gądek z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
Lena Spólnik z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie
WYRÓŻNIENIA otrzymują:
Adrianna Oleś z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej
Sandra Szczyrbak z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej
W kategorii młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych w TURNIEJU RECYTATORSKIM wzięły udział trzy osoby, po których wysłuchaniu jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce
Karolina Krupowies – zgłoszenie indywidualne
WYRÓŻNIENIA:
Magdalena Kania – zgłoszenie indywidualne
Milena Waga – Katolickie Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie
W TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ
I miejsca nie przyznano
II miejsce
Agata Trela – Nona Art. Studio
III miejsce
Apolonia Pilarska z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie
W TURNIEJU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA jury oceniło tylko jedną uczestniczkę, przyznając Joannie Massalskiej (Nona Art. Studio/ LO Skawina) III miejsce
Promocję do eliminacji powiatowych, które odbędą się w Pałacyku „Sokół” 28 marca 2025, otrzymują laureaci miejsc I – III.
UWAGI JURORÓW:
Duże gratulacje dla uczestników i ich instruktorów za przygotowanie prezentacji konkursowej, chęć czytania, nauczenia się tekstu i jego przekazania. Niemniej należy zwrócić uwagę na PRZEKAZ tekstu: co chcemy powiedzieć? Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Co chcę wypowiedzieć, aby mnie usłyszano? Tekst musi być zgodny ze mną, recytator musi w niego wierzyć, by przekazać jego sens. Dlatego – jak co roku – Jury sugeruje, by zwiększać nacisk na świadomy dobór repertuaru, materiału literackiego, co jest najistotniejszą cechą każdej prezentacji. Należy zwracać ogromną uwagę na to, jaki repertuar wybiera się dzieciom, czy co samodzielnie wybiera młodzież do swych prezentacji. Szczerość, prawdziwość wybranych słów, tekstów w prezentacjach jest rzeczą najistotniejszą, a dobra literatura dobrana do osobowości i wieku uczestnika jest clou przekazu.
Przekaz zaś burzą: niepotrzebne przyruchy, pośpiech wypowiedzi, niedbałość słowa, brak dykcji. W wypowiedzi trzeba dać czas PAUZIE – cisza też ma swoją wymowę. Powszechnym błędem jest gestykulacja podczas wypowiedzi, o ile jeszcze zrozumiała na poziomie klas 1 – 3, zaburza prezentację na etapach wyższych, gdzie czas już na dojrzałość wypowiedzi scenicznej. Nie galopujcie – nie spieszcie się , ale też i nie wpadajcie w monotonny rytm. Czytajcie! Szukajcie swoich bohaterów, pracujcie nad tekstem, który coś dla Was znaczy. Słuchajcie innych! Jury zwraca uwagę na fakt, że wraz z rosnącym wiekiem uczestników, repertuar jest coraz bardziej nieprzemyślany i przypadkowy, nieprzystający do zainteresowań ucznia i współczesnego świata. Dlatego warto słuchać tego, co czyta młodzież, zainteresować ją poezją i literaturą współczesną – co ma przełożenie na tegoroczne ustanowienie na szczeblu finałowym 70. OKR nagrody specjalnej za recytację poezji współczesnej, tj. powstałej w XXI wieku.
Jury sugeruje, by opiekunowie szczególną troskę skierowali na pracę nad dykcją recytatorów, emisją głosu, tempem recytacji – bo dynamicznie nie znaczy szybko. Często „szybko” oznacza niewyraźnie. Ważna jest ogólna prezentacja na scenie od momentu wejścia na nią. Nie zaczynajmy w biegu i nie kończmy recytacji prawie schodząc. To jest moje „pięć minut”, chcę tu być i nacieszyć się sobą w tej roli – delektujmy się tym momentem.
Jednocześnie dziękujemy za wkład pracy i merytoryczną opiekę, żywiąc nadzieję, że liczba miłośników pięknego słowa będzie wzrastać w przyszłości. Na tym protokół zakończono.
Skawina, 14 marca 2025 roku
Fotogaleria z eliminacji gminnych 70. OKR – Jarosław Karasiński
Joanna Kurpiel
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl