Wyniki konkursu plastycznego „Jajo wielkanocne”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
01/04/2023 12:00

15/04/2023 14:00

Przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego „JAJO Wielkanocne”, które zostały ogłoszone podczas JAJmarku Wielkanocnego na Rynku w Skawinie. Konkurs przeznaczony był dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu miasta i gminy Skawina.

Komisja Konkursowa w składzie:

Małgorzata Tomala – Przewodnicząca Jury, artysta plastyk, instruktorka prowadząca zajęcia w Pracowni Plastycznej VINCI w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie,

Ewa Przebinda – Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury Centrum Kultury i Sportu w Skawinie,

Katarzyna Szybisty – aktor scen muzycznych, trener wokalny

oceniła 147 prac zgłoszonych do Konkursu Plastycznego „JAJO Wielkanocne”, które wpłynęły w regulaminowym terminie tj. do 27 marca 2023 r. 13 prac nie spełniało wymogów Regulaminu, stąd zostały wyłączone z oceny.

Przedmiotem konkursu było wykonanie jaja wielkanocnego dowolną techniką plastyczną na bazie jajka z materiału (typu drewno, plastik, styropian itp.), nie mniejszego niż 15 cm wysokości. Jajko musiało być trójwymiarowe (nie płaskie), własnoręcznie ozdobione. Jury oceniając prace kierowało się następującymi kryteriami: nawiązaniem do tematyki konkursu, oryginalnością i pomysłowością, jakością i starannością wykonania, wkładem pracy w wykonanie poszczególnych elementów kompozycji, estetyką pracy konkursowej. Ponadto Jury szczególną wagę przykuwało do  samodzielności wykonania prac przez dzieci. Dodatkowym kryterium był wymóg, aby były to prace autorskie.

Prace były ocenione w czterech kategoriach wiekowych: dzieci do 6 lat oraz w kategorii szkół podstawowych z podziałem na klasy I – IV,  V – VIII oraz  w kategorii open (powyżej 15 lat).

Celem konkursu była prezentacja najciekawiej zdobionych jaj z nawiązaniem do Świąt Wielkanocnych, rozwijanie wrażliwości artystycznej osób wykonujących zdobione jajka, nabywanie umiejętności tworzenia w różnych technikach, niepowtarzalnych świątecznych jajek oraz zachęcanie mieszkańców gminy do twórczej aktywności.

W wyniku oceny prac Jury Konkursu przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące nagrody:

Kategoria I – dzieci do lat 6:

  1. Miejsce I – Eliza Gondek
  2. Miejsce II – Alicja Królas
  3. Miejsce III – Magdalena Jamróz

Wyróżnienie: Nadia Kwartnik, Weronika Pająk, Antoni Wawrzonkowski, Leon Więcławek

Kategoria II – szkoły podstawowe, klasy I – IV:

Miejsce I – Marek Burnat
Miejsce II – Romana Folfasińska
Miejsce III – Emilia Popiel

Wyróżnienie: Aleksandra Czekaj, Julia Królas, Bruno Hejnowicz, Wanda Kaciniel, Emilia Tomczyk, Gabriela Słonina

Kategoria III – szkoły podstawowe, klasy V-VIII:

Miejsce I – Igor Wcisło
Miejsce II – Xawier Grabek
Miejsce III – Laura Maślanka
Wyróżnienie: Maksymilian Wędzicha

Kategoria IV – open:

I miejsce – Danuta Durałek
Wyróżnienie: Elżbieta Jastrzębska

To była ogromna przyjemność, ale i duże wyzwanie dla Jury, by jak najpełniej docenić trud pracy i pomysłowość, zgodnie z wymogami Regulaminu. Ogromne zainteresowanie konkursem niezwykle zaskoczyło organizatorów, a dla Jurorów okazało się nie lada wyzwaniem. Doceniono zaangażowanie, technikę wykonania, pomysłowość. Radością napawa fakt wspólnie spędzonego czasu opiekunów/rodziców z dzieckiem podczas tworzenia prac konkursowych. 13 pisanek nie spełniało wymogów Regulaminu, stąd zostały wyłączone z oceny. Jury zwróciło uwagę, iż niektóre prace dzieci zostały wykonane w dużej mierze przez dorosłych, co nie spełniało regulaminowego wymogu samodzielności wykonania; inne były formami płaskimi czy też nie miały wymaganej regulaminem wielkości. Każda jednak ze zgłoszonych prac była piękna, niepowtarzalna, zaskakująca pomysłowością. Były konstrukcje stworzone na balonach, strusich jajach, jajkach gipsowych czy styropianowych; wśród zdobień znalazła się i praca w całości wykonana haftem krzyżykowym, w technice decopupage’u, były też ozdoby z naturalnych materiałów np.: kotki bazi czy produkty spożywcze – makaron, ryż, kasza, popcorn; znalazły się i jajeczka zdobione popularną bibułą, techniką quilling’u, tiulu, wstążkami, oplatane sznurkiem czy włóczką. W pomysłach ogranicza nas tylko wyobraźnia, a twórcom zgłoszonych prac – widać, że jej nie zabrakło. Gratulujemy zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom – ten czas spędzony przy tworzeniu rzeczy pięknych – nigdy nie jest czasem straconym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac konkursowych -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720307089667

Prace konkursowe, dyplomy oraz upominki dla laureatów można odbierać w Pałacyku Sokół w dn. od 3 do 5 kwietnia br., w godz. od 8:00- 16:00. 

Marta Tyrpa

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl