Wzdłuż Dunajca i Popradu, czyli wycieczka dawnym Traktem Węgierskim

różne lokalizacje
24/08/2024

10 sierpnia 2024 wybierzemy się w podróż wzdłuż dwóch małopolskich rzek: Dunajca i Popradu. Będziemy przemierzać trasę jaką przed wiekami pokonywali kupcy udający się z Węgier do Krakowa. Na wycieczce poznacie jak duże związki z regionem ma węgierskie dziedzictwo kulturowe. Będziemy z flisakami płynąć Popradem, zwiedzać dawne nadrzeczne warownie w Czchowie i Rytrze, a także odwiedzimy malowniczo położony kościółek w Tropiu.

Termin wycieczki: 10 sierpnia 2024 UWAGA! Z uwagi na niski stan wody w Popradzie, wycieczka zostaje przeniesiona na 24 sierpnia 2024 (sobota).
Wyjazd: godz. 7.00 (spod Hali Widowiskowo-Sportowej CKiS)
Powrót: ok. godz. 19.00
Cena – 145 zł*
* Kwota obejmuje: transport, opiekę pilota wycieczki, bilety wstępu na spływ oraz ubezpieczenie.

ZAPISY TUTAJ

Poniżej szczegółowy pogram wyjazdu:

Spływ Popradem – podróż rozpoczniemy w znanym uzdrowisku Piwniczna Zdrój, a skończymy w malowniczym Rytrze. Bezpieczne łodzie mieszczą maksymalnie po 12 osób. Łódź będzie prowadzić dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spławiający tędy drewno, czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.

Zamek w Rytrze –  ruiny dawnej warowni powstałej najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek przez lata pełnił funkcję rezydencji starostów sądeckich. Dziś pozostały po latach świetności kamienne mury oraz cylindryczna wieża. Uwaga! Aby wejść do zamku należy przejść z Rytra szlak pieszy o długości 1,2 km na wzgórze o wysokości 463 m n.p.m.

Kościół w Tropiu – a właściwie sanktuarium poświęcone świętym Pustelnikom: Świeradowi i Benedyktowi. Należy do najstarszych świątyń powstałych na ziemiach polskich. Miał go fundować około 1045 roku Kazimierz Odnowiciel, a poświęcać ok. 1073 r. św. Stanisław. Na uwagę zasługują tutaj chociażby unikalne malowidła z I połowy XII wieku.

Baszta w Czchowie – dominująca nad okolicą budowla obronna. Pierwsze fortyfikacje powstały w tym miejscu w 2. połowie XIII wieku. Przez wieki pełniła funkcję komory celnej w której schronienia w mogli szukać kupcy przemierzający Trakt Węgierski. Ostatnia rewitalizacja miała miejsce w 2018 roku, w tym roku planowane jest rozpoczęcie kolejnych prac, które zmienią nie do poznania czchowską warownię.

WAŻNE! W przypadku prognozowanych złych warunków pogodowych lub zbyt niskiego stanu wody na Popradzie wycieczka zostanie odwołana bądź jej termin zostanie przełożony na drugą połowę sierpnia.

 

Płatności za wycieczkę prosimy dokonywać przelewem na konto bankowe poniżej:

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: ZWIEDZANIE imię i nazwisko uczestnika.

Przed wyjazdem zapoznaj się z regulaminem wycieczki ⇒ REGULAMIN

W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu 662 204 794. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania.

 

Krystian Kosiorowski

różne lokalizacje